Tolyatti shahridagi “Akron” klubi murabbiyi Zaur Tedeev Rossiya chempionatida legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlarning kuchaytirilishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, sun’iy cheklovlar yaxshi natijalarga olib kelmaydi. Shu sababli, bolalar futbolini rivojlantirish va kuchli futbolchilar tayyorlashga e’tibor qaratish zarur.
Ma’lum bo‘lishicha, yangi mavsumdan boshlab legionerlar soni arizaga 13 o‘rniga 10 nafarga, maydonda esa 8 o‘rniga 5 nafarga kamaytiriladi. Bu cheklovlar bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Shuningdek, avvalgiday Yevrosiyo Iqtisodiy Ittifoqiga a’zo davlatlardan kelgan futbolchilarga cheklovlar tatbiq etilmaydi. Bu davlatlar orasida Belarus, Qozog‘iston va boshqa mamlakatlar mavjud.
Ushbu o‘zgarishlar mahalliy futbolchilarni rivojlantirishga va jamoalarning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan.

Тедеев: Ограничение количества легионеров не даст результата
Тренер клуба «Акрон» из города Тольятти Заур Тедеев высказался о ужесточении ограничений на количество легионеров в чемпионате России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, искусственные ограничения не приводят к хорошим результатам. Поэтому необходимо уделять внимание развитию детского футбола и подготовке сильных футболистов.
Известно, что с нового сезона количество легионеров в заявке уменьшится с 13 до 10, а на поле — с 8 до 5. Эти ограничения будут вводиться поэтапно.
Также, как и раньше, ограничения не будут применяться к футболистам из стран Евразийского экономического союза. Среди этих стран — Беларусь, Казахстан и другие.