Abduqodir Husanov joriy yilning yanvar oyida “Lans”dan “Manchester Siti”ga ko‘chib o‘tganidan keyin O‘zbekiston milliy terma jamoasining eng mashhur o‘yinchisiga aylandi.
Buning bir necha sabablari bor, albatta. Birinchidan, “shaharliklar” o‘ndan ziyod nomdor klublarning nishoniga tushgan o‘zbek futbolchisi uchun favqulodda yirik summa – bonuslarni qo‘shib hisoblaganda 50 million yevro sarfladi.
Ikkinchidan, Abduqodir Husanov Xosep Gvardiola qo‘l ostiga borishi bilan birdaniga boshlang‘ich tarkib o‘yinchisiga aylandi. 21 yoshli legionerimizning “Real”, “Liverpul”, “Nyukasl”, “Tottenxem” kabi jamoalarning eng kuchli hujumchilariga qarshi o‘yini muxlis-u mutaxassislar tomonidan yuqori baholandi.
Angliya futbolining mashhur o‘yinchilari, mutaxassislari, murabbiylari o‘zbek futbolchisining salohiyati va iqtidoriga baho berishi odatiy hol bo‘lib qoldi.
Endi Abduqodir Husanov haqida “Manchester Yunayted”ning afsonasiga aylangan yulduz Roy Kin o‘z fikr-mulohazasini bildirdi.
- Husanov o‘zining debyut uchrashuvidagi ko‘ngilsiz voqealarni unutib yubordi, deb o‘ylayman. Bu yerga endigina kelgan o‘yinchiga yangi mamlakatga ko‘nikish, til o‘rganishga urinish, yangi jamoadoshlar bilan til topishish oson kechmaydi.
Men Abduqodirda hammasi iziga tushib ketganiga ishonaman.
Bu o‘yinchining debyuti og‘ir o‘tgani aniq, biroq bu holat futbolchi o‘z boshidan o‘tkazishi shart bo‘lgan chaqiruv hisoblanadi. Husanov yaxshi o‘yinchi va hali hamma narsa joyiga tushib ketadi. To‘liq moslashib olishi uchun unga yana biroz vaqt kerak.
Husanov yaqin kelajakda “Manchester Siti”ning top-o‘yinchisiga aylanadi va bunga hech qanday shubham yo‘q, - dedi Roy Kin ITV telekanaliga bergan intervyusida.
Abduqodir Husanov qisqa fursatda jahon futboli cho‘qqisiga ko‘tarilgan o‘yinchilardan hisoblanadi. Futbol sir-asrorlarini “Bunyodkor”da o‘rgangan himoyachi professional faoliyatini Belarus chempionatida boshladi. 2022 yili “Energetik-BGU” bilan ilk professional shartnomasini imzolagan futbolchi keyingi yil yozda Yevropaning top-ligalaridan biri – Fransiya chempionatiga yo‘l oldi.
Liga 1 o‘yinlarida “Lans” sharafini bir yarim yil himoya qilgan Abduqodir Husanov 2025 yilning 20 yanvar kuni “Manchester Siti” futbolchisiga aylandi.
21 yoshli legionerimiz “shaharliklar” vakili sifatida Premer-Liga, Angliya kubogi va Yevropa Chempionlar ligasida debyutini nishonladi. Abduqodir endi yozda FIFA tomonidan yangi formatda tashkil etilayotgan klublar o‘rtasidagi jahon chempionatida ishtirok etadi. Nasib qilsa, Husanov bo‘lajak turnirda qatnashgan ilk o‘zbek futbolchisiga aylanadi.
Eng muhimi esa, Abduqodir Husanov O‘zbekiston milliy terma jamoasi safida 2026 yilgi jahon chempionatiga yo‘llanma olish arafasida turibdi. Mamlakatimiz bosh jamoasi mintaqaviy saralash turnirining uchinchi bosqichida o‘z guruhida 17 ochko to‘plagan holda ikkinchi o‘rinda bormoqda. Oldinda qolgan ikkita bahsda Birlashgan Arab Amirliklari bilan durang yoki Qatar ustidan qozoniladigan g‘alaba ham futbolchilarimiz uchun jahon chempionati eshiklarini ochadi.

Легенда 'Манчестер Юнайтед' Абдукадир Хусанов рассказал, что ждет его в будущем
Абдукадир Хусанов стал самым известным игроком сборной Узбекистана после перехода из 'Ланса' в 'Манчестер Сити' в январе этого года.
На это есть несколько причин, конечно. Во-первых, 'горожане' потратили экстраординарную сумму – 50 миллионов евро, включая бонусы, на узбекского футболиста, который стал целью более десяти известных клубов.
Во-вторых, Абдукадир Хусанов сразу стал игроком стартового состава, когда попал под руководство Хосепа Гвардиолы. Игра 21-летнего легионера против сильнейших нападающих таких команд, как 'Реал', 'Ливерпуль', 'Ньюкасл', 'Тоттенхэм', была высоко оценена как зрителями, так и специалистами.
Теперь стало обычным делом, что известные игроки, специалисты и тренеры английского футбола оценивают потенциал и талант узбекского футболиста.
Теперь о Абдукадире Хусанове высказался ставший легендой 'Манчестер Юнайтед' Рой Кин.
- Я думаю, что Хусанов забыл о неприятных событиях в своем дебютном матче. Игроку, который только что пришел, нелегко адаптироваться к новой стране, учить язык и находить общий язык с новыми товарищами по команде.
Я уверен, что у Абдукадира все наладится.
Дебют этого игрока был тяжелым, но это испытание, которое каждый футболист должен пройти. Хусанов хороший игрок, и все наладится. Ему нужно еще немного времени, чтобы полностью адаптироваться.
Хусанов станет топ-игроком 'Манчестер Сити' в ближайшем будущем, и у меня нет никаких сомнений в этом, - сказал Рой Кин в интервью ITV.
Абдукадир Хусанов считается одним из игроков, которые быстро поднялись на вершину мирового футбола. Защитник, который изучал футбольные секреты в 'Бунёдкоре', начал свою профессиональную карьеру в чемпионате Беларуси. В 2022 году он подписал свой первый профессиональный контракт с 'Энергетик-БГУ', а следующим летом отправился в одну из ведущих лиг Европы – чемпионат Франции.
Абдукадир Хусанов защищал честь 'Ланса' в Лиге 1 в течение полутора лет и 20 января 2025 года стал игроком 'Манчестер Сити'.
Наш 21-летний легионер дебютировал в Премьер-лиге, Кубке Англии и Лиге чемпионов Европы в качестве представителя 'горожан'. Теперь Абдукадир примет участие в чемпионате мира среди клубов, который будет организован FIFA в новом формате этим летом. Если повезет, Хусанов станет первым узбекским футболистом, участвующим в этом турнире.
Самое главное, что Абдукадир Хусанов находится на пороге получения путевки на чемпионат мира 2026 года в составе сборной Узбекистана. Главная команда нашей страны занимает второе место в своей группе, набрав 17 очков в третьем этапе регионального отборочного турнира. В оставшихся двух матчах ничья с Объединенными Арабскими Эмиратами или победа над Катаром также откроет двери для наших футболистов на чемпионат мира.