Xosep Gvardiolaning o‘yin uslubiga mos yosh va iqtidorli futbolchilarni tanlash uchun klub skautlari ish boshlab bo‘ldi. “CityXtra” portali tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, himoya chizig‘ida jiddiy o‘zgarishlar kutilyapti.
Aynan shu maqsadda “Siti” hozirda “Udineze”da to‘p surayotgan fransiyalik himoyachi Umar Sole bilan qiziqmoqda. Uning transferi uchun klub 30 million yevro tayyorlagan. Bu futbolchiga “Liverpul” va “Chelsi” ham da’vogarlik qilmoqda.
Qizig‘i shundaki, joriy mavsum himoya chizig‘ida Manuel Akanji, Jon Stounz va Natan Ake kabi futbolchilar jarohatlar bilan kurashgani sababli, klub qishda Abduqodir Husanov va Vitor Reysni tarkibga qo‘shishga majbur bo‘lgan. Ushbu holat natijasida o‘zbek legioneri bir necha uchrashuvda asosiy tarkibda maydonga tushdi.
Abduqodirning imkoniyatlari qanday baholanmoqda?
Xosep Gvardiola yozda uni o‘zi shaxsan tayyorlab, to‘liq o‘z uslubiga moslashtirmoqchi. Murabbiy Abduqodirni kelgusidagi yangi himoya loyihasining markaziy figurasi sifatida ko‘rayotgani aytilmoqda.
Umar Soleni xarid qilish rejasi jamoa himoyasidagi raqobatni oshirishga qaratilgan bo‘lib, “Siti” tarkibdan Ake, Stounz yoki Akanjidan birini chiqarib yuborishni ham ko‘rib chiqmoqda.
Shu bilan birga, klub “Yuventus” himoyachisi Andrea Kambyasoni ham o‘z tarkibiga qo‘shish niyatida.
Yil davomida salomatlik muammolariga duch kelmagan yagona himoyachi — Yoshko Gvardiol. Uning barqaror o‘yini murabbiylar shtabi tomonidan alohida e’tirof etilgan. Shu bilan birga, bahorgi uchrashuvlarda Abduqodir Husanov bilan juftlikda Riko Lyuisning o‘yini ham ijobiy baholanmoqda.

“Манчестер Сити” заново строит защиту: Хусанов может стать ключевой фигурой в центре
Один из ведущих клубов Англии — “Манчестер Сити” намерен восстановить свою утраченные позиции в следующем чемпионате. Руководство клуба ставит цель сформировать сильный состав в период летних трансферов и серьезно бороться за главные трофеи как в Премьер-лиге, так и на европейской арене.
Скауты клуба начали работу по подбору молодых и талантливых футболистов, соответствующих игровому стилю Хосепа Гвардиолы. Согласно информации, распространенной порталом “CityXtra”, ожидаются серьезные изменения в защитной линии.
С этой целью “Сити” в настоящее время интересуется французским защитником Умаром Солем, который выступает за “Удинезе”. Клуб подготовил 30 миллионов евро для его трансфера. На этого футболиста также претендуют “Ливерпуль” и “Челси”.
Интересно, что в текущем сезоне из-за травм таких игроков, как Мануэль Akanji, Джон Стоунз и Натан Аке, клуб был вынужден зимой добавить в состав Абдуқодира Хусанов и Витора Рейса. В результате узбекский легионер несколько раз выходил на поле в основном составе.
Как оцениваются возможности Абдуқодира?
Хосеп Гвардиола планирует лично подготовить его летом и полностью адаптировать под свой стиль. Говорят, что тренер видит Абдуқодира центральной фигурой в новом защитном проекте.
План по приобретению Умара Солей направлен на увеличение конкуренции в защите команды, и “Сити” также рассматривает возможность исключения одного из Аке, Стоунза или Akanji из состава.
В то же время клуб намерен добавить в свой состав защитника “Ювентуса” Андреа Камбьяссо.
Единственный защитник, который не сталкивался с проблемами со здоровьем в течение года — Йошко Гвардиол. Его стабильная игра была особенно отмечена тренерским штабом. Также в весенних матчах положительно оценивается игра Рико Льюиса в паре с Абдуқодиром Хусановым.