O‘zbekiston terma jamoasi tayyorgarligi uchun Superliga 12-turi sanalari o‘zgaradi
2-10-iyun sanalari FIFA kunlari sifatida belgilangan bo‘lib, uning doirasida O‘zbekiston milliy terma jamoasi 5 iyun kuni Abu Dabida BAA hamda 10 iyun kuni Toshkentda Qatar termalariga qarshi maydonga tushadi.
BAA bilan uchrashuv mamlakat futboli tarixiga kirishi mumkin. Mazkur uchrashuvdagi durang natija ham jamoamizni mundial sari yetaklaydi. Shundan kelib chiqib, bosh murabbiy Temur Kapadze Abu Dabidagi bellashuvga jiddiy tayyorgarlik ko‘rishni rejalashtirgan. Jumladan, terma jamoamiz safarga odatdagidan ertaroq yo‘l olib, tayyorgarlikni Amirliklarda davom ettirishni maqsad qilgan.
Ma’lumki, may oyining so‘nggi 10 kunligida legioner futbolchilar ham terma lageriga ertaroq yetib kelishi mumkin. Bu o‘z navbatida Kapadzega jamoani ertaroq yig‘ish imkoniyatini taqdim etadi. Shundan kelib chiqib, Assotsiatsiya va Liga o‘zaro kelishgan holda Superliganing 12-tur bellashuvlarini ham FIFA kunidan keyinga ko‘chirishga qaror qildi. Bu o‘z navbatida Superligada ishtirok etayotgan futbolchilar terma ixtiyoriga ertaroq yetib borishini ta’minlaydi.
O‘zgargan taqvim reja bilan mana shu havola (birinchi yarim yillik, ikkinchi yarim yillik) orqali tanishib olishingiz mumkin. Bunda Superliga o‘yinlarining dam olish kunlariga to‘g‘ri kelishi va kubok uchrashuvlari hafta o‘rtasida bo‘lib o‘tishi prinsipi saqlab qolingan bo‘lib, mamlakat kubogining ¼ final bosqichi avgust oyiga ko‘chirilgan.
Ishonamizki, mamlakatimiz bosh jamoasi iyun oyida barcha o‘zbekistonliklar uchun mundial chiptasini sovg‘a qiladi.

Даты 12-го тура Суперлиги изменятся для подготовки сборной Узбекистана
2-10 июня обозначены как дни ФИФА, в рамках которых национальная сборная Узбекистана выйдет на поле 5 июня в Абу-Даби против сборной ОАЭ и 10 июня в Ташкенте против сборной Катара.
Матч с ОАЭ может войти в историю футбола страны. Даже ничейный результат в этом матче приведет нашу команду к mundial. Исходя из этого, главный тренер Темур Кападзе планирует серьезную подготовку к встрече в Абу-Даби. В частности, наша сборная намерена выехать в поездку раньше обычного и продолжить подготовку в Эмиратах.
Известно, что в последние 10 дней мая легионеры также могут прибыть в сборный лагерь раньше. Это, в свою очередь, предоставит Кападзе возможность собрать команду раньше. Исходя из этого, Ассоциация и Лига решили в согласии перенести матчи 12-го тура Суперлиги на время после дней ФИФА. Это, в свою очередь, обеспечит более раннее прибытие футболистов, участвующих в Суперлиге, в распоряжение сборной.
С измененным расписанием вы можете ознакомиться по этой ссылке (первая половина года, вторая половина года). При этом сохранен принцип, что игры Суперлиги будут проходить в выходные дни, а кубковые матчи — в середине недели, при этом четвертьфинал Кубка страны перенесен на август.