Ivan Boshkovich: "Neftchi" kabi yutgandan ko‘ra, shunday o‘ynab yutqazganimizni afzal ko‘raman
"So‘g‘diyona" bosh murabbiyi Ivan Boshkovich Superliga 8-tur doirasidagi "Neftchi" (1:2)ga qarshi o‘yindan so‘ng matbuot anjumanida ishtirok etdi.
— Biz ajoyib futbol o‘ynadik deb o‘ylayman. Natija yaxshi emas, ammo Farg‘onada ko‘rsatgan o‘yinimizdan faxrlanaman. Ikkita xato o‘yin taqdirini hal qildi, boshqa barcha ko‘rsatkichlarda raqibni mag‘lub etdik. Ko‘plab gollar urishimiz mumkin. Raqibni g‘alaba bilan, yigitlarimni esa mavsumdagi eng yaxshi o‘yinlari bilan tabriklayman. "Neftchi" bugun qanday yutganidan ko‘ra, o‘zimiz shunday yutqazishni afzal ko‘raman. O‘yin bo‘yicha ko‘prog‘iga loyiq edik, ammo sportda doim ham eng yaxshisi g‘olib bo‘lavermaydi.
— Levchenkoning taktikasi xuddi "Inter"nikidek. Ular ikkita vaziyatdan ikkita urishdi. Nima deb o‘ylaysiz, bugun taktika bo‘yicha unga yutqazdingizmi?
— Unday deb o‘ylamayman. Barcha rejalarimiz ishladi. Ular bugun mudofaadan o‘ynashdi. Ular zich o‘ynashdi, bu ham yaxshi narsa, ammo bunday vaziyatda gol urishimiz qiyin.
— Turkiyadagi yig‘in doirasida kichik intervyu bergandingiz. Unda "Neftchi" bunchalik o‘yinchilarni o‘zgartirib, chempion bo‘lolmasligini aytgandingiz. Bugun "So‘g‘diyona" mag‘lub bo‘ldi, ular shunday o‘yin bilan chempion bo‘lishi mumkin deb hisoblaysizmi?
— Siz meni noto‘g‘ri tushungansiz. Men bunday loyiha va falsafaga ishonmayman. Futbolda oldindan aytib bo‘lmaydi, bu mening shunchaki futbolni qanday ko‘rishim. Men har yili eng yaxshi o‘yinchilarni olgandan ko‘ra mashg‘ulot va poydevor orqali vaqt bilan erishiladi deb o‘ylayman.
Stadion xodimi yoki milliy gvardiyami kim, bilmadim. Ammo, menga tegmasliklarini xohlardim. Bu futbol, emotsiya, hammasi shu yerda qoladi. Meni o‘g‘lim va qizim kuzatadi, ular meni qandaydir jinoyat qilgan deb o‘ylashlari mumkin. Endi uni uyga borganda tushuntirishim kerak. Bu birinchi marta emas, iltimos qilaman. Hech qanday yomon narsa qilganim yo‘q.
— Yosh hujumchi Hoshimovning maydonga tushirilishi Doriyevning qattiq qo‘riqlanishi sababmi?
— Barcha o‘z pozitsiyasida o‘ynadi. Hoshimov o‘tgan o‘yinda ham markaziy hujumchi sifatida harakat qilgandi. "Neftchi" ham biz qanday o‘ynashimizni biladi, hech qanday sir yo‘q. U o‘ynashga loyiq bo‘ldi va maydonga tushdi.
— Boshkovich o‘tgan yili "Nasaf"ni ikki bor mag‘lub etgan, "Neftchi"ni Farg‘onada mag‘lub etgan. Bu mavsum natijalar pasaygandek, bu haqda nima deysiz?
— O‘yin yaxshi, ammo natijalarimiz nostabil. Vaziyatlardan foydalanishda oqsayapmiz. Bugun ham ular xatolarimizdan foydalanib ketdi va bu ham bir mahorat. Bu futbol. Ammo, yana qayta aytaman, bugun "Neftchi" qanday yutganidan ko‘ra, biz shunday yutqazganimizni afzal ko‘raman. Vaqti bilan hammasi yaxshilanadi, hali hamma jamoalar Jizzaxga keladi.

Иван Бошкович: "Я предпочитаю проиграть, играя так, чем выиграть, как "Нефтчи"
Главный тренер "Согдийона" Иван Бошкович принял участие в пресс-конференции после матча с "Нефтчи" (1:2) в рамках 8-го тура Суперлиги.
О матче
— Я думаю, что мы сыграли отличный футбол. Результат не хороший, но я горжусь нашей игрой в Фергане. Две ошибки решили судьбу матча, во всех остальных показателях мы обыграли соперника. Мы могли забить много голов. Поздравляю соперника с победой, а моих ребят с лучшей игрой в сезоне. Я предпочитаю проигрывать так, как мы сегодня, чем выигрывать, как "Нефтчи". Мы заслуживали большего по игре, но в спорте не всегда побеждает лучший.
— Тактика Левченко похожа на тактику "Интера". Они забили два гола из двух моментов. Как вы думаете, вы сегодня проиграли ему по тактике?
— Я так не думаю. Все наши планы сработали. Они сегодня играли от обороны. Они играли плотно, это тоже хорошо, но в такой ситуации нам было трудно забить.
— Вы давали небольшое интервью во время сбора в Турции. В нем вы говорили, что "Нефтчи" не сможет стать чемпионом, изменив столько игроков. Сегодня "Согдийона" проиграла, считаете ли вы, что с такой игрой они могут стать чемпионами?
— Вы меня неправильно поняли. Я не верю в такой проект и философию. В футболе нельзя предсказать заранее, это просто мой взгляд на футбол. Я считаю, что лучше достигать успеха через тренировки и базу, чем каждый год брать лучших игроков.
Я не знаю, кто это был, сотрудник стадиона или национальной гвардии. Но я хотел бы, чтобы они меня не трогали. Это футбол, эмоции, все остается здесь. Меня наблюдают мой сын и дочь, они могут подумать, что я совершил какое-то преступление. Теперь мне нужно объяснить это, когда я вернусь домой. Это не в первый раз, я прошу вас. Я не сделал ничего плохого.
— Выход молодого нападающего Хошимова был вызван жесткой игрой Дориева?
— Все играли на своих позициях. Хошимов также действовал как центральный нападающий в прошлом матче. "Нефтчи" знает, как мы играем, здесь нет никаких секретов. Он заслуживал играть и вышел на поле.
— Бошкович дважды обыгрывал "Насаф", обыгрывал "Нефтчи" в Фергане. В этом сезоне результаты ухудшились, что вы об этом скажете?
— Игра хорошая, но наши результаты нестабильные. Мы не используем моменты. Сегодня они также воспользовались нашими ошибками, и это тоже мастерство. Это футбол. Но, я снова скажу, я предпочитаю проигрывать так, как мы сегодня, чем выигрывать, как "Нефтчи". Со временем все наладится, все команды еще приедут в Джизак.