“Manchester Siti”da yangi yosh to‘lqin kelayaptimi? Jon Stounz ham xayrlashish arafasida
Angliya chempionatida so‘nggi yillarda eng barqaror va muvaffaqiyatli jamoalardan biri bo‘lib kelayotgan “Manchester Siti” rahbariyati yoshi katta futbolchilar bilan xayrlashish siyosatidan qaytish niyatda emas. Jamoa keyingi mavsumlarda yosh va energiyaga to‘la futbolchilar bilan tuzilgan tarkibni shakllantirishni davom ettirmoqda.
Uoker ketdi, endi navbat Stounzga?
Qishki transfer oynasida “Siti” o‘z sardori Kayl Uokerni Italiyaning “Milan” klubiga yo‘lladi. Endilikda esa jamoaning yana bir tajribali a’zosi — Jon Stounzning ketishi borasida ham jiddiy munozaralar olib borilmoqda.
TBR Football nashrining xabar berishicha, 30 yoshli markaziy himoyachining “Etixad”dagi kelajagi noma’lumlikka yuz tutmoqda. Uning sobiq klubi “Everton” esa futbolchini qaytarish niyatida va bu borada faol harakatga o‘tgan.
“Everton”ga qaytish ehtimoli katta
Jon Stounz 2013-2016 yillar davomida “Everton” sharafini himoya qilgan va aynan shu jamoadagi samarali o‘yinlari orqali “Siti” ko‘z ostidan o‘tgan. Hozirda “Everton” uni yana safga qo‘shishni xohlamoqda.
Bundan tashqari, Angliya Premer-ligasining yana bir necha klublari ham tajribali himoyachi bilan shartnoma imzolashga tayyor ekanligi aytilmoqda.
Abduqodir Husanov va Juma Ba raqobatni kuchaytirmoqda
Stounzning pozitsiyasidagi raqobat kuchayayotganini e’tiborga olsak, uning ketishi tabiiy jarayon bo‘lib ko‘rilishi mumkin. Yanvarda jamoa:
- Fransiyaning “Lans” klubidan Abduqodir Husanovni,
- Braziliyaning “Palmeyras”idan Vitor Reysni olib keldi.
Shuningdek, hozir ijara asosida “Lans”da o‘ynayotgan Juma Ba ham kelasi mavsum “Siti” safida himoya markazidan joy olish uchun qaytishi kutilmoqda.
Shartnoma va transfer narxi
Jon Stounzning “Manchester Siti” bilan amaldagi shartnomasi yana bir yilga mo‘ljallangan. Transfermarkt portaliga ko‘ra, himoyachi hozirda 30 million yevroga baholanmoqda.
Zamin.uz tahririyati “Manchester Siti”da kuzatilayotgan bu kadrlar almashinuvini tabiiy evolyutsiya va strategik yangilanish sifatida baholaydi. Agar Stounz ketadigan bo‘lsa, bu jamoaning o‘yin uslubida ham yangi sahifa ochilishini anglatadi. Ammo tajribaning ketishi yoshlarga qanchalik samara berishi — buni vaqt ko‘rsatadi.

«Неужели в «Манчестер Сити» наступает новая молодая волна? Джон Стоунз тоже на грани прощания»
Руководство “Манчестер Сити”, одной из самых стабильных и успешных команд в английском чемпионате за последние годы, не намерено отказываться от политики прощания со старыми футболистами. Команда продолжает формировать состав, наполненный молодыми и энергичными игроками в следующих сезонах.
Уокер ушел, теперь очередь Стоунза?
В зимнее трансферное окно “Сити” отправил своего капитана Кайла Уокера в итальянский клуб “Милан”. Теперь же ведутся серьезные обсуждения по поводу ухода еще одного опытного члена команды — Джона Стоунза.
По информации издания TBR Football, будущее 30-летнего центрального защитника на “Этихаде” стало неопределенным. Его бывший клуб “Эвертон” намерен вернуть футболиста и активно работает в этом направлении.
Вероятность возвращения в “Эвертон” велика
Джон Стоунз защищал цвета “Эвертона” с 2013 по 2016 год и именно благодаря своим успешным выступлениям в этой команде попал под внимание “Сити”. В настоящее время “Эвертон” хочет снова вернуть его в состав.
Кроме того, сообщается, что еще несколько клубов английской Премьер-лиги готовы подписать контракт с опытным защитником.
Абдуқодир Хусанов и Джума Ба усиливают конкуренцию
Учитывая, что конкуренция на позиции Стоунза усиливается, его уход может рассматриваться как естественный процесс. В январе команда:
• привлекла Абдуқодир Хусанов из французского клуба “Ланс”,
• и Витора Рейса из бразильского “Палмейраса”.
Кроме того, ожидается, что Джума Ба, который сейчас играет в аренде в “Лансе”, вернется, чтобы занять место в центре защиты “Сити” в следующем сезоне.
Контракт и трансферная стоимость
Действующий контракт Джона Стоунза с “Манчестер Сити” рассчитан еще на один год. По данным портала Transfermarkt, защитник сейчас оценивается в 30 миллионов евро.
Редакция Zamin.uz рассматривает эту смену кадров в “Манчестер Сити” как естественную эволюцию и стратегическое обновление. Если Стоунз уйдет, это будет означать открытие новой страницы в игровом стиле команды. Однако насколько уход опыта принесет пользу молодежи — это покажет время.