пасмурно ветер 3.2 м/с, ЮВ
Kecha Osiyo futbol konfederatsiyasining (OFK) Chaqiruv kubogi finali bo‘lib o‘tdi. Hal qiluvchi bahsda Turkmanistonning «Arkadag» klubi Kambodjaning «Svayriyeng» jamoasiga qarshi maydonga tushdi. Kambodjaning «Svayriyeng Stedium» arenasida bo‘lib o‘tgan uchrashuv qiziqarli va keskin kurashlarga boy tarzda kechdi.
O‘yinning birinchi bo‘limida har ikki jamoa ham ehtiyotkorlik bilan harakat qildi va tanaffusga golsiz durang bilan chiqib ketishdi. Ikkinchi bo‘lim boshidanoq turkman futbolchilari maydonda ustunlikni o‘z qo‘llariga olishdi va raqib darvozasiga bosim uyushtirishdi.
59-daqiqada turkmanistonlik futbolchi Safarov raqib darvozasini aniq nishonga olib, hisobni ochdi. Bu goldan so‘ng «Arkadag» jamoasi g‘alabaga yaqinlashgandi. Biroq uchrashuvning 82-daqiqasida mezbonlar jamoasi hujumchisi Saret hisobni tenglashtirib, o‘yinni qo‘shimcha bo‘limlarga olib o‘tishga majbur qildi.
Qo‘shimcha bo‘limlarda «Arkadag» yanada faollashdi. Ayniqsa, uchrashuvning 112-daqiqasida jamoaning yetakchilaridan biri hisoblangan Annadurdiyev muhim vaziyatda gol urib, jamoasini oldinga olib chiqdi. Uning bu goli «Arkadag» klubiga g‘alaba va klub tarixidagi birinchi xalqaro sovrinni taqdim qildi.
Shu tariqa, 2:1 hisobidagi g‘alaba bilan Turkmaniston vakillari birinchi marta OFKning xalqaro turnirida zafar quchdi. Bu esa Turkmaniston futboli uchun katta yutuq sifatida baholandi va «Arkadag» klubi uchun yangi tarixiy sahifa ochildi.
O‘yin yakunlangach, Turkmanistonda va «Arkadag» klubining muxlislari orasida bayram kayfiyati hukmron bo‘ldi. Jamoa esa kelgusi mavsumlarda yanada kattaroq marralarni ko‘zlashini ma’lum qildi.
"Tottenhem"ning sobiq bosh murabbiyi Maurisio Pochettino Angliya Premyer-ligasiga qaytishni niyat qilayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U bu chempionatni sog‘ingani va
Sport Bugun, 04:47
Ijtimoiy tarmoqlarda The Athletic nashri tomonidan tuzilgan futbol tarixidagi eng yaxshi 100 futbolchi reytingi keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda
Sport Bugun, 04:33
"Manchester Siti" jamoasining hujumchisi Erling Haaland so‘nggi o‘yinlardagi natijalari haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda *euro-football.ru* sayti
Sport Bugun, 03:58
Chempionlar ligasi musobaqasining guruh bosqichi yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Endi pley-off bosqichi boshlanadi. Ushbu bosqichda jami 16 ta jamoa o‘zaro kurash olib boradi. Ular 1/8
Nepomnyashchiy: Safonov o‘z mahoratini isbotlamoqda
Rossiyalik taniqli murabbiy Valeriy Nepomnyashchiy PSJ darvozaboni Matvey Safonovning Fransiyada ko‘rsatgan o‘yinlari haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda
Sobiq SSSR terma jamoasining darvozaboni Aleksandr Uvarov Rossiya va Isroil milliy jamoalari yaqin yillarda o‘rtoqlik uchrashuvida to‘qnash kelishi mumkinligini aytdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

Роналду возвращается в команду: в субботу выйдет на поле
Вчера состоялся финал Кубка вызова Азиатской футбольной конфедерации (АФК). В решающем матче клуб «Аркадаг» из Туркменистана вышел на поле против команды «Свайрийенг» из Камбоджи. Встреча, прошедшая на арене «Свайрийенг Стэдиум» в Камбодже, была насыщена интересными и напряженными борьбами.
В первом тайме обе команды действовали осторожно и ушли на перерыв с безголевой ничьей. С самого начала второго тайма туркменские футболисты завладели инициативой на поле и начали оказывать давление на ворота соперника.
На 59-й минуте туркменский футболист Сафаров точно прицелился в ворота соперника и открыл счет. После этого команда «Аркадаг» приблизилась к победе. Однако на 82-й минуте нападающий команды хозяев Сарет сравнял счет, заставив игру перейти в дополнительные таймы.
В дополнительных таймах «Аркадаг» стал еще активнее. Особенно на 112-й минуте один из лидеров команды Аннадурудиев забил важный гол, выведя свою команду вперед. Этот гол принес клубу «Аркадаг» победу и первый международный трофей в истории клуба.
Таким образом, с победой со счетом 2:1 представители Туркменистана впервые одержали победу на международном турнире АФК. Это было оценено как большое достижение для футбола Туркменистана и открыло новую историческую страницу для клуба «Аркадаг».
После окончания игры в Туркменистане и среди болельщиков клуба «Аркадаг» царила праздничная атмосфера. Команда объявила о намерении стремиться к еще большим высотам в следующих сезонах.
Защитник футбольного клуба «Антальяспор» Георгий Джикия кратко высказался о своей деятельности в Турции. Об этом сообщил Zamin.uz. Слова 32-летнего футболиста были опубликованы в телеграм-канале
Деметрио Альбертини: Сакки был страстным футбольным тренером
Бывший полузащитник клуба Милан Деметрио Альбертини выступал за эту команду с 1988 по 2002 год. Об этом сообщает Zamin.uz. Он имел возможность работать с одними из самых известных тренеров своего
Криштиану Роналду не выходил на поле в последних двух матчах Саудовской Аравии Про-лиги. Об этом сообщает Zamin.uz. Причиной этого называется недовольство нападающего некоторыми решениями
Спорт Сегодня, 06:37
Эксперт по футболу Александр Точилин в недавнем интервью высказался о введённых ограничениях в отношении российского спорта и возможности их отмены. Об этом сообщает Zamin.uz. Он также
Аргентинский футбольный клуб «Бока Хуниорс» официально объявил о назначении Марсело Дельгадо на должность нового спортивного директора. Об этом сообщает Zamin.uz. Теперь Дельгадо будет управлять
Спорт Сегодня, 05:22
Бывший главный тренер "Тоттенхэма" Маурисио Почеттино заявил о своем намерении вернуться в Английскую Премьер-лигу. Об этом сообщает Zamin.uz. Он откровенно признался, что скучает по этому