Bugun Kubok o‘yini: ochko olish uchun "Sherlar" va "Ajdarlar" olishuvi!
Bugun O‘zbekiston Kubogi guruh bosqichining 3-turiga start beriladi. So‘nggi tur o‘yinlari 13 mayda boshlanib 21 may sanasida yakunlanadi. 13-14 may kunlariga 8 ta o‘yin belgilangan bo‘lsa, 20 va 21 may kunlariga yana qolgan 8 ta bellashuv rejalashtirilgan.
Bugun bo‘lib o‘tadigan “Paxtakor” – “Nasaf” uchrashuviga so‘zsiz qiziqish katta. Ularning ishtiroki chempionat va Kubok bahsida bo‘ladimi, nomlarning o‘ziyoq katta afisha!
Aynan 13 may kuni, bugun "Paxtakor" O‘zbekiston Kubogi 3-turida "Nasaf"ga qarshi "Jar" stadionida maydonga tushadi.
Jamoalar O‘zbekiston Kubogida jami 18 marta to‘qnash kelishgan. Ularning 7 tasida "Sherlar" g‘alaba qozongan bo‘lsa, 5 ta bahsda durang qayd etilgan va 6 o‘yinda raqib g‘alabasi kuzatilgan.
“Paxtakor” jamoasi 28 to‘p kiritgan holda darvozasidan 21 gol olib chiqqan. Kubok pley-off bosqichlarida 8 to‘qnashuvning 5 tasida "Paxtakor", 3 tasida "Nasaf" navbatdagi bosqichga yo‘l olgan. Yana uch bahs final o‘yinida kuzatilib, ularning ikkitasida "Sherlar", yana birida raqib g‘olib chiqqan.
“Paxtakor”ni endi portugaliyalik Pedru Moreyra boshqarmayapti. Kamoliddin Tojiyev o‘tgan turdan boshlab vaqtinchalik bosh murabbiy vazifasiga kirishdi. Ungacha “Paxtakor” U19 jamoasini boshqarib kelayotgandi. Tojiyev “Paxtakor”ning asosiy jamoasi bilan “Buxoro”ga qarshi uchrashuvda gollar shousini uyushtirib berdi va 6:0 hisobida raqib tor-mor keltirildi. Endi navbat “Nasaf” bilan o‘yinga va Tojiyevni jiddiy imtihon kutyapti.
“N” guruhida “Sherlar” ikki o‘yin natijasiga ko‘ra 6 ochko bilan peshqadam bo‘lib turibdi. OKMK va “Nasaf”da esa 3 ochkodan bor va “Navoiy FA” hisobida ochko yo‘q. O‘tgan turda “Nasaf” OKMKga 3:2 hisobida mag‘lubiyatga uchraganini bilsangiz kerak. O‘shanda 0:2 hisobida ustunlikrf erishib turgan qarshiliklar yakunda 3 ta to‘p o‘tkazib yuborishgandi. “Paxtakor” ilk turda OKMKni 2:1 natijasi bilan yengdi. O‘tgan turda Navoiyda akademiya tarbiyalanuvchilari darvozasiga javobsiz 9 ta gol urdi.
3 ochkoga ega bo‘lib turgan “Nasaf”ga keyingi bosqichga chiqish uchun faqat va faqat g‘alaba kerak. “Paxtakor” keyingi bosqich masalasini deyarli hal qilib bo‘lgandek-a? Biroq bunday prinspial bahsda “Sherlar”ning aslo yutqazgisi kelmaydi. Ularni durang ham qoniqtiradi. OKMKning “Navoiy FA” ustidan g‘alaba qozonishiga hech kim shubha qilmayapti.
Reglamentga ko‘ra, agar “Paxtakor”, “Nasaf” va OKMKda ochkolar teng bo‘lib qolsa, birinchi navbatda o‘zaro o‘yinlar natijalariga qaraladi. Undan so‘ng o‘zaro o‘yinlarda qo‘lga kiritilgan ochkolarga, to‘plar nisbatiga qaraladi. Xullas, uchala klubda 6 ochkodan bo‘lib qolsa, bu yog‘i matematik hisob-kitoblarga aylanib ketadi. “Paxtakor” esa vaziyat bunday chigallashishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida ijobiy natija uchun kurashadi.
Ro‘ziqul Berdiyev jamoasi o‘tgan yili guruhda qolib ketgandi. Ketma-ket ikkinchi yil “Nasaf”ning guruhda qolib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun ham Berdiyev o‘z jamoasi bilan har qanday holatda faqat ijobiy natija uchun kurashadi. Qolaversa, "Nasaf" sardori Dragan Cheran bugun sobiq klubiga qarshi maydonga tushadi. Balki uning "Sherlar"ga aytar "so‘zi" bordir...
"Paxtakor" va "Nasaf" jamoalari o‘rtasidagi bahs 13 may, seshanba kuni "Jar" stadionida soat 19:00da boshlanadi.

Сегодня игра за Кубок: борьба за очки между "Львы" и "Драконы"!
Сегодня стартует 3-й тур группового этапа Кубка Узбекистана. Последние игры тура начнутся 13 мая и завершатся 21 мая. На 13-14 мая запланировано 8 игр, а на 20 и 21 мая еще 8 матчей.
Сегодня встреча “Пахтакор” – “Насаф” вызывает огромный интерес. Участвуют ли они в чемпионате и Кубке, сами названия уже являются большой афишей!
Именно 13 мая, сегодня "Пахтакор" в 3-м туре Кубка Узбекистана выйдет на поле стадиона "Жар" против "Насаф".
Команды встречались в Кубке Узбекистана 18 раз. В 7 из них "Львы" одержали победу, в 5 матчах была зафиксирована ничья, а в 6 играх победу одержал соперник.
Команда “Пахтакор” забила 28 голов, пропустив 21. В плей-офф Кубка в 8 встречах 5 раз "Пахтакор", а 3 раза "Насаф" проходили в следующий этап. Еще три матча были в финале, в двух из которых победили "Львы", а в одном - соперник.
Теперь "Пахтакор" не управляет португалец Педру Морейра. Камолиддин Тожиев с прошлого тура приступил к временным обязанностям главного тренера. До этого он руководил командой "Пахтакор" U19. Тожиев устроил шоу голов в матче с "Бухорой", где команда одержала победу со счетом 6:0. Теперь очередь за игрой с "Насаф", и Тожиева ждет серьезное испытание.
В группе "N" "Львы" занимают первое место с 6 очками по итогам двух игр. У OKMK и "Насаф" по 3 очка, а у "Навоий FA" очков нет. В прошлом туре "Насаф" потерпел поражение от OKMK со счетом 2:3. Тогда, ведя 2:0, соперники в итоге пропустили 3 гола. "Пахтакор" в первом туре обыграл OKMK со счетом 2:1. В прошлом туре в Намангане академики забили 9 безответных голов в ворота соперника.
Команде "Насаф", имеющей 3 очка, для выхода в следующий этап нужна только победа. "Пахтакор", похоже, почти решил вопрос о выходе в следующий этап? Однако в таком принципиальном матче "Львы" ни в коем случае не хотят проигрывать. Их устроит даже ничья. Никто не сомневается, что OKMK одержит победу над "Навоий FA".
Согласно регламенту, если у "Пахтакор", "Насаф" и OKMK останутся равные очки, в первую очередь будут учитываться результаты личных встреч. Затем будут смотреть на очки, набранные в личных встречах, и соотношение голов. В общем, если у трех клубов останется по 6 очков, это станет математической задачей. "Пахтакор" будет бороться за положительный результат, чтобы избежать такой запутанной ситуации.
Команда Розикула Бердиева в прошлом году осталась в группе. Чтобы не допустить второго подряд года, когда "Насаф" останется в группе, Бердиев будет бороться за положительный результат любой ценой. Кроме того, капитан "Насаф" Драган Черан сегодня выйдет на поле против своего бывшего клуба. Возможно, у него есть что сказать "Львам"...