Markaziy Osiyo yulduzlari top klublarda: Husanov va Satpayev haqida qizg‘in bahslar
2025 yil Markaziy Osiyo futboli uchun tarixiy voqealarga boy davr sifatida boshlandi. O‘zbekiston milliy terma jamoasi markaziy himoyachisi Abduqodir Husanov hamda Qozog‘istonning yosh iqtidori Dastan Satpayev Yevropaning mashhur klublari bilan shartnoma imzolab, futbol jamoatchiligi e’tiborini tortishga muvaffaq bo‘lishdi.
Jumladan, 20 yanvar kuni Abduqodir Husanov Angliyaning mashhur «Manchester Siti» klubi bilan ko‘p yillik shartnoma tuzdi. Manchesterliklar ushbu transfer uchun Fransiyaning «Lans» klubiga 40 million yevro to‘lab, qo‘shimcha ravishda 10 million yevro bonus ham to‘lashga rozi bo‘ldi.
Ko‘p o‘tmay yana bir transfer yangiligi paydo bo‘ldi. Qozog‘istonning «Qayrat» klubida tarbiyalangan 16 yoshli Dastan Satpayev Londonning mashhur «Chelsi» jamoasi bilan shartnoma imzoladi. Ingliz klubi ushbu iqtidorli hujumchi uchun 4,3 million yevro sarfladi. Biroq, Satpayev 18 yoshga to‘lguniga qadar tajribasini orttirish uchun o‘zining avvalgi klubi «Qayrat»da qoladigan bo‘ldi.
Bu transferlar ortidan futbol ekspertlari va muxlislari orasida ikki yosh iste’dodni o‘zaro taqqoslash va baholash boshlanib ketdi. Qozog‘iston milliy terma jamoasi bosh murabbiyi vazifasini bajaruvchi Ali Aliyevning Dastan Satpayevni Fransiya va Angliyada o‘zini ko‘rsatgan Abduqodir Husanovdan ustun deb baholagani ko‘plab bahs va munozaralarga sabab bo‘ldi.
«Men Dastanni Husanovdan kuchliroq, deb hisoblayman. Uning genetikasiga qarang, bu haqiqiy atlet. Uni Yevropaning yuqori darajasiga chiqarish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solish lozim. Agar uni xalqaro miqyosda tanitish imkoniyati bo‘lsa, u «Real» Madridda o‘ynayotgan Arda Gyuler va Endrik kabi futbolchilarning e’tiboriga tushadigan iqtidorga ega», – deya fikr bildirgandi Ali Aliyev.
Biroq qozoq futbolining yana bir mashhur vakili Bulat Yesmagambetov bu fikrlarga qarshi chiqdi va Abduqodir Husanovni yuqori baholadi:
«Husanov haqiqiy top-darajadagi futbolchi. Uning salohiyati yuqori, o‘yinlarini Fransiya chempionatida kuzatganman. U «Manchester Siti»ga tasodifan taklif qilinmagan. Husanovni Dastan Satpayev bilan taqqoslash noto‘g‘ri, chunki ular maydonda turli pozitsiyalarda harakat qiladi, sifat va darajalari ham boshqacha. Abduqodir juda tezkor, quvvatli, yuqori darajadagi futbolchi bo‘lib shakllanmoqda», – dedi Yesmagambetov.
Abduqodir Husanov Belarus va Fransiya chempionatlaridan keyin Angliya Premer-ligasida ishtirok etuvchi ilk o‘zbek futbolchisi sifatida tarixga kirdi. Uning «Manchester Siti» bilan shartnomasi 2029 yil yoziga qadar davom etadi. Transfermarkt portali uning bozor qiymatini 35 million yevroga baholagan.
O‘z navbatida, Dastan Satpayev bu yil Qozog‘iston Premer-ligasida o‘zini yaxshi namoyish eta boshladi. 2026 yilda 18 yoshga to‘lgach, «Chelsi»ning yoshlar jamoasiga o‘tishi kutilayotgan Satpayevning hozirgi transfer narxi Transfermarkt ma’lumotlariga ko‘ra, 500 ming yevroni tashkil etadi.

Звезды Центральной Азии в топ-клубах: горячие споры о Хусанове и Сатпаеве
2025 год начался как период, богатый историческими событиями для футбола Центральной Азии. Центральный защитник национальной сборной Узбекистана Абдукадир Хусанов и молодой талант Казахстана Дастан Сатпаев подписали контракты с известными европейскими клубами, привлекая внимание футбольной общественности.
В частности, 20 января Абдукадир Хусанов подписал многолетний контракт с известным английским клубом «Манчестер Сити». Манчестерцы согласились заплатить 40 миллионов евро французскому клубу «Ланс» за этот трансфер, а также выплатить дополнительные 10 миллионов евро в виде бонусов.
Вскоре появилась еще одна новость о трансфере. 16-летний Дастан Сатпаев, воспитанник казахстанского клуба «Кайрат», подписал контракт с известной лондонской командой «Челси». Английский клуб потратил 4,3 миллиона евро на этого талантливого нападающего. Однако Сатпаев решил остаться в своем предыдущем клубе «Кайрат», чтобы набраться опыта до достижения 18-летнего возраста.
После этих трансферов среди футбольных экспертов и болельщиков началось сравнение и оценка двух молодых талантов. Исполняющий обязанности главного тренера национальной сборной Казахстана Али Алиев оценил Дастана Сатпаева выше Абдукадира Хусанов, который проявил себя во Франции и Англии, что вызвало множество споров и дискуссий.
«Я считаю, что Дастан сильнее Хусанов. Посмотрите на его генетику, это настоящий атлет. Необходимо использовать все возможности, чтобы вывести его на высокий уровень в Европе. Если у него будет возможность заявить о себе на международной арене, он обладает талантом, который привлечет внимание таких игроков, как Арда Гюлер и Эндрик, которые играют в «Реале», – высказал свое мнение Али Алиев.
Однако еще один известный представитель казахского футбола Булат Есмагамбетов выступил против этих мнений и высоко оценил Абдукадира Хусанов:
«Хусанов – настоящий футболист топ-уровня. Его потенциал высок, я следил за его играми в чемпионате Франции. Его не случайно пригласили в «Манчестер Сити». Сравнивать Хусанов с Дастаном Сатпаевым неправильно, так как они действуют на разных позициях на поле, их качества и уровни также различны. Абдукадир формируется как очень быстрый, мощный футболист высокого уровня», – сказал Есмагамбетов.
Абдукадир Хусанов вошел в историю как первый узбекский футболист, участвующий в английской Премьер-лиге после чемпионатов Беларуси и Франции. Его контракт с «Манчестер Сити» продлится до лета 2029 года. Портал Transfermarkt оценил его рыночную стоимость в 35 миллионов евро.
В свою очередь, Дастан Сатпаев начал хорошо проявлять себя в этом году в казахстанской Премьер-лиге. Ожидается, что после достижения 18-летнего возраста в 2026 году он перейдет в молодежную команду «Челси», а его текущая трансферная стоимость, согласно данным Transfermarkt, составляет 500 тысяч евро.