Kataloniyaning mashhur klubi “Barselona”da yozgi transfer oynasi yaqinlashishi bilan jiddiy o‘zgarishlar yuz berish arafasida. Jamoaning sport direktori Deku oldida bir vaqtning o‘zida ikki tomonlama murakkab vazifa turibdi: moliyaviy muvozanatni saqlab qolgan holda tarkibni kuchaytirish va ayni paytda yuqori maoshli futbolchilarni sotish orqali zarur mablag‘ni qayta tiklash.
Klubdagi mavjud holat shundayki, Deku faqatgina Lamin Yamalning “yo‘llanmasini” hozircha mustahkamlangan, deb eʼlon qildi. Qolgan barcha futbolchilar takliflarga ochiq bo‘lib, ularni qiymatli transfer sifatida foydalanish rejasi bor.
Ayni paytda “blaugrana” seleksiya guruhi bir necha muhim pozitsiyani kuchaytirishni maqsad qilgan: hujumkor qanot himoyachisi, unda jamoaga dinamika qo‘shadigan universal hujumchi va albatta, samarali forvard — bir mavsumda ko‘p gol ura oladigan klassik to‘purar.
Bu rejalarni amalga oshirish uchun “Barselona” kelasi mavsum oldidan ayrim futbolchilar bilan xayrlashishi mumkin. Hozircha transferga qo‘yilishi mumkin bo‘lganlar quyidagilar: Inyaki Penya, Ronald Arauxo, Ektor Fort, Fermin Lopes, Gavi, Frenki De Yong (agar u yaqin kunlarda shartnomani uzaytirmasa), Pablo Torre, Pau Viktor va Ansu Fati.
Klubning moliyaviy feyr-pley qoidalariga rioya qilishi kerakligi esa bu qarorlarning ortidagi asosiy sabab. Dekuning taʼkidlashicha, “Barselona” jahon darajasida raqobatbardosh bo‘lib qolishni xohlaydi va buning uchun tarkibni muvozanatlashtirish shart.
Zamin.uz tahririyati “Barselona”dagi seleksiya jarayonlari va transferlar bo‘yicha yangiliklarni diqqat bilan kuzatadi. Sizcha, qaysi futbolchilar jamoani tark etishi kerak va yangi mavsumda “Barsa”da kimni ko‘rishni istaysiz?

«Барселона» летом начинается большая уборка: только оставление Ямала гарантировано
С приближением летнего трансферного окна в знаменитом каталонском клубе “Барселона” ожидаются серьезные изменения. Перед спортивным директором клуба Деку стоит одновременно две сложные задачи: укрепить состав, сохранив финансовый баланс, и одновременно восстановить необходимые средства, продав высокооплачиваемых футболистов.
Существующая ситуация в клубе такова, что Деку пока объявил только о “пропуске” Лами Ямала. Все остальные футболисты открыты для предложений, и у клуба есть планы использовать их как ценные трансферы.
В настоящее время селекционная группа “блауграны” нацелена на усиление нескольких ключевых позиций: атакующего защитника, универсального нападающего, который добавит динамику команде, и, конечно, эффективного форварда — классического бомбардира, который сможет забивать много голов за сезон.
Для реализации этих планов “Барселона” может попрощаться с некоторыми футболистами перед следующим сезоном. На данный момент возможные кандидаты на трансфер: Иньяки Пенья, Рональд Араухо, Эктор Форт, Фермин Лопес, Гави, Френки де Йонг (если он не продлит контракт в ближайшие дни), Пабло Торре, Пау Виктор и Ансу Фати.
Необходимость соблюдения финансовых фейр-плей правил клуба является основной причиной этих решений. По словам Деку, “Барселона” хочет оставаться конкурентоспособной на мировом уровне, и для этого необходимо сбалансировать состав.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за процессами селекции и трансферами в “Барселоне”. Как вы думаете, какие футболисты должны покинуть команду, и кого вы хотите увидеть в “Барсе” в новом сезоне?