Kosmin Olariu ertangi O‘zbekistonga qarshi o‘yin haqida nimalar dedi?
JCH 3-saralash bosqichi 9-turidan o‘rin olgan BAA - O‘zbekiston bahsidan oldin matbuot anjumani tashkil etildi. Uning birinchi qismida mezbonlar ustozi Kosmin Olariu hamda darvozabon Holid Eysa ishtirok etdi.
"Barchaga xayrli kech. Shu yerda bo‘lishim menga sharaf. Ishonamanki, mehnatim orqali ushbu jamoaga katta yutuqqa erishishga yordam bera olaman. Bu oson bo‘lmasligi aniq, ammo biz barchasiga tayyormiz. Ertaga juda qiyin o‘yin bo‘ladi. O‘zbekiston guruhdagi eng yaxshi jamoalardan biri. Ular juda tartibli va balans futbol namoyish etishmoqda. Biz so‘nggi bir hafta davomida imkon qadar yaxshi tayyorgarlik ko‘rishga harakat qildik. Endi esa yigitlarni to‘g‘ri yo‘naltirish va motivatsiya berishimiz kerak. Katta o‘yin va katta jang. Biz o‘zimizning imkoniyatimizga ishonamiz. Bor kuchimiz bilan kurashamiz", - deya fikr bildirdi Kosmin Olariu ertangi bahs oldidan.
"Oson o‘yin bo‘lmasligi aniq. Hozir bizda Kosmin Olariu kabi tajribali murabbiy bor. Ushbu inson 10 yildan buyon BAAda ishlab kelmoqda. Ertaga muvaffaqiyatli natijaga erishish uchun borimizni beramiz", - dedi Xolid Eysa.
- BAA terma jamoasi bosh murabbiyi sifatidagi birinchi matbuot anjumaningiz. Tayyorgarlik qanday o‘tdi? Umumiy kutilmalar qanday?
- Jamoada bosh murabbiy almashganida ko‘p narsa o‘zgarishi aniq. Men terma jamoadagi futbolchilarni ko‘p yillardan beri taniyman. Bunday qisqa vaqt ichida katta o‘zgarishlar qilish qiyin. So‘nggi bir hafta davomida biz tayyorgarlik olib bordik. Futbolchilarda ishtiyoq juda yuqori, ayrim vaziyatlarda men ularga tinchlanish kerakligi haqida ham aytdim. Bu yaxshi xislat deb o‘ylayman.
- O‘zbekiston bilan o‘yindan nimalarni kutmoqdasiz?
Xolid Eysa:- Ochig‘ini aytsam, biz Kosmin Olariu bilan ishlashdan xursandmiz. U juda tajribali va katta nomga ega inson. Men 15 yildan beri terma jamoa sharafini himioya qilayapman va klublarda o‘ynab kelmoqdaman. U kuchli ruhiyatga ega. Bunday xislatlarga ega murabbiyni ko‘rmaganman. Olariu kabi qisqa vaqt ichida kerakli natijaga erisha oladigan murabbiy deyarli yo‘q. Olariu qo‘l ostida muvaffaqiyatga erishamiz degan umiddaman.
- BAA bosh murabbiyi sifatidagi dastlabki uchrashuvingiz yaqin. BAA 35 yildan so‘ng yana mundialga qaytmoqchi. Hozirgi holat haqida nimalar deya olasiz? Jamoa ikki qismli tayyorgarlik jarayonini o‘tkazdi...
- Tilaklar uchun rahmat. Bir narsani tushuning, men o‘zim jamoamning kichik bir qismiman, xolos. Men o‘zimdagi bor imkoniyatni ishga solishim kerak, sababi jamoadagi futbolchilarning maqsadi bor. Agar ushbu tarkib mundialga chiqsa, faoliyatida ham katta o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin. Muxlislar ham buni kutishmoqda. Biz oson bo‘lmasligini bilamiz. Hozir O‘zbekiston terma jamoasi Osiyodagi eng kuchli terma jamoalardan biri. Men faoliyatim davomida bizdan kuchliroq bo‘lgan jamoalarga qarshi ko‘p marotaba to‘qnash kelganman.
- Muxlislar terma jamoaga juda ishonishmoqda. Ularga nimalar deya olasiz?
- Biz mundialga chiqishga har qachongidan yaqinmiz deb o‘ylayman. Hozir butun millat bunga ishonmoqda. Biz o‘z yurishimizda davom etishimiz kerak, xolos. Juda ko‘plab uchrashuvlarda biz raqibdan yaxshiroq bo‘lgan edik, ammo natija har doim ham biz kutgandek bo‘lmagandi. Biz barchamiz Jahon chempionatiga chiqishni xoxlaymiz. Bu bizning orzuimiz. Orzumizga erishish uchun navbatdagi besh kunda birlashishimiz kerak.
- Sizning avvalgi jamoangiz "Sharja" edi. Endi aksariyat futbolchilar shu jamoadan jalb etiladimi?
- Qaysi futbolchi? Men uchun "Sharja" yoki "Al Ayn" yoki boshqa bir jamoadan, umuman farqi yo‘q. "Sharja"dagi futbolchilar so‘nggi mavsumlarda mening qo‘lim ostida o‘ynashgan, ammo bu terma jamoa. Terma jamoaga loyiq va munosib futbolchilar asosiy tarkibdan joy olishadi. "Sharja"dagi futbolchilar esa mening ko‘rsatmalarimni yaxshiroq tushunishadi. Farqi shunda, xolos. Men BAAdagi eng yaxshi futbolchilarni yig‘ishim kerak, ular qaysi jamoadan kelishining farqi yo‘q.

Космин Оляриу сказал о завтрашней игре против Узбекистана?
Перед матчем ОАЭ - Узбекистан, который состоится в рамках 9-го тура 3-го отборочного этапа ЧМ, была организована пресс-конференция. В первой части мероприятия приняли участие главный тренер хозяев Космин Оляриу и вратарь Халид Эйса.
"Всем добрый вечер. Для меня большая честь быть здесь. Я верю, что смогу помочь этой команде достичь больших успехов своим трудом. Это будет непросто, но мы готовы ко всему. Завтра будет очень сложная игра. Узбекистан - одна из лучших команд в группе. Они играют очень организованно и сбалансированно. Мы старались подготовиться как можно лучше за последнюю неделю. Теперь нам нужно правильно направить ребят и мотивировать их. Это большая игра и большая битва. Мы верим в свои возможности. Мы будем бороться изо всех сил", - высказался Космин Оляриу перед завтрашним матчем.
"Очевидно, что игра не будет легкой. У нас сейчас есть опытный тренер, как Космин Оляриу. Этот человек работает в ОАЭ уже 10 лет. Завтра мы отдадим все силы, чтобы добиться успешного результата", - сказал Халид Эйса.
- Это ваша первая пресс-конференция в качестве главного тренера сборной ОАЭ. Как прошла подготовка? Какие общие ожидания?
- Очевидно, что многое изменится, когда в команде меняется главный тренер. Я знаю игроков сборной уже много лет. Сделать большие изменения за такой короткий срок сложно. На протяжении последней недели мы проводили подготовку. У футболистов очень высокая мотивация, в некоторых ситуациях я говорил им, что нужно успокоиться. Я считаю, что это хорошее качество.
- Что вы ожидаете от игры с Узбекистаном?
Халид Эйса:- Честно говоря, мы рады работать с Космином Оляриу. Он очень опытный и известный человек. Я защищаю честь сборной уже 15 лет и продолжаю играть в клубах. У него сильный дух. Я никогда не встречал тренера с такими качествами. Почти нет тренеров, которые могут добиться нужного результата за такой короткий срок, как Оляриу. Я надеюсь, что под его руководством мы добьемся успеха.
- Ваша первая встреча в качестве главного тренера ОАЭ близка. ОАЭ хочет вернуться на чемпионат мира спустя 35 лет. Что вы можете сказать о текущем состоянии? Команда провела двухэтапный процесс подготовки...
- Спасибо за пожелания. Поймите одну вещь, я лишь небольшая часть своей команды. Я должен использовать все свои возможности, потому что у футболистов в команде есть цели. Если этот состав выйдет на чемпионат мира, это может привести к большим изменениям в их карьере. Болельщики тоже этого ждут. Мы знаем, что это будет непросто. В настоящее время сборная Узбекистана является одной из сильнейших в Азии. За свою карьеру я много раз сталкивался с командами, которые были сильнее нас.
- Болельщики очень верят в сборную. Что вы можете им сказать?
- Я думаю, что мы ближе к выходу на чемпионат мира, чем когда-либо. Вся нация сейчас в это верит. Мы должны продолжать наш путь, и все. Во многих матчах мы были лучше соперника, но результат не всегда был таким, как мы ожидали. Мы все хотим выйти на чемпионат мира. Это наша мечта. Чтобы достичь нашей мечты, нам нужно объединиться в следующие пять дней.
- Ваша предыдущая команда была "Шарджа". Теперь большинство футболистов из этой команды будет привлечено?
- Какой футболист? Для меня нет разницы, "Шарджа" или "Аль-Айн" или другой команды. Футболисты из "Шарджи" играли под моим руководством в последние сезоны, но это сборная. В сборную должны попасть достойные и подходящие футболисты. Игроки из "Шарджи" лучше понимают мои указания. В этом и заключается разница. Я должен собрать лучших футболистов ОАЭ, независимо от того, из какой команды они приходят.