Portugaliya terma jamoasining afsonaviy yulduzi hamda “Al-Nasr” klubi hujumchisi Krishtianu Ronaldu klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatida qatnashmaslik qarorini qabul qildi. Bu haqda taniqli sport jurnalisti va transfer bo‘yicha ekspert Fabritsio Romano xabar berdi.
Romano ma’lumotiga ko‘ra, 40 yoshli yulduz futbolchiga ko‘plab klublardan mundialda qatnashish uchun jiddiy takliflar kelib tushgan, ammo Ronaldu bu musobaqada maydonga tushmaslikni afzal ko‘rgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, qaror qabul qilish oson kechmagan, ammo oxir-oqibat bu futbolchi shaxsiy qaror bo‘lganini ta’kidlagan:
“Rostdan ham ko‘plab takliflar va qiziqishlar mavjud edi. Bu muzokaralar davomida men barcha takliflarni sinchkovlik bilan ko‘rib chiqdim. Biroq yakuniy qarorni shaxsan o‘zim qabul qildim. Chunki futbolchi sifatida biz nafaqat qisqa muddatli manfaatlarni, balki o‘rta va uzoq muddatli istiqbollarni ham ko‘rib chiqishimiz lozim. Men aynan shu jihatlarni hisobga olgan holda bu musobaqada ishtirok etmaslikka qaror qildim”, — deydi Krishtianu.
Avvalroq bir qator klublar, xususan, AQSH, Saudiya Arabistoni va Osiyo mintaqasi klublari ham ushbu mundialga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida Ronaldu bilan muzokara olib borgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Ammo yulduz hujumchi barcha takliflarga “yo‘q” degan javobni berib, o‘zining bu qarorini jiddiy tahlillardan so‘ng qabul qilganini qayd etdi.
Ronalduning mazkur qaroridan so‘ng, uning klublar o‘rtasidagi JCH musobaqasida qatnashmasligi ko‘plab futbol ishqibozlarini hayron qoldirdi. Uning ishtirok etmasligi jahon futbol jamoatchiligida katta shov-shuvga sabab bo‘lmoqda.
Ma’lumot uchun, klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati joriy yilning 15 iyunidan 13 iyuliga qadar bo‘lib o‘tadi. Ushbu nufuzli turnirda dunyoning turli mintaqalarida g‘olib chiqqan klublar ishtirok etishadi va futbol muxlislari uchun katta bayramga aylanadigan ushbu musobaqa bu safar o‘z safida Krishtianu Ronaldu kabi yulduzning yo‘qligi bilan ham esda qoladi.
Shuningdek, Ronaldu hozirda Saudiya Arabistonidagi “Al-Nasr” klubida faoliyat olib bormoqda va shu mavsumda ham yuqori darajadagi futbol ko‘rsatmoqda. U o‘z klubi bilan qator musobaqalarda gollar urib, muxlislarning olqishlariga sazovor bo‘lyapti.
Har qanday holatda ham, Krishtianu Ronalduning bu qaroridan keyin muxlislar uning yana qanday yangi loyihalarda ishtirok etishi mumkinligiga qiziqmoqda. Uning kelajakdagi rejalari borasida esa hozircha aniq ma’lumotlar mavjud emas.

Роналду принял громкое решение: звезда не будет участвовать в чемпионате мира!
Легендарная звезда сборной Португалии и нападающий клуба «Аль-Наср» Криштиану Роналду принял решение не участвовать в чемпионате мира среди клубов. Об этом сообщил известный спортивный журналист и эксперт по трансферам Фабрицио Романо.
По информации Романо, 40-летнему звездному футболисту поступило множество серьезных предложений от клубов для участия в чемпионате мира, однако Роналду предпочел не выходить на поле в этом турнире. По его словам, решение было непростым, но в конечном итоге он подчеркнул, что это было личное решение:
«Действительно, было много предложений и интереса. В ходе переговоров я внимательно рассмотрел все предложения. Однако окончательное решение я принял лично. Потому что как футболист мы должны учитывать не только краткосрочные интересы, но и среднесрочные и долгосрочные перспективы. Я именно с учетом этих аспектов решил не участвовать в этом турнире», — говорит Криштиану.
Ранее сообщалось, что ряд клубов, в частности, из США, Саудовской Аравии и азиатского региона, вели переговоры с Роналду в процессе подготовки к этому чемпионату мира. Однако звездный нападающий ответил «нет» на все предложения и отметил, что принял это решение после серьезного анализа.
После этого решения Роналду его отсутствие на чемпионате мира среди клубов удивило многих футбольных болельщиков. Его неучастие вызывает большой резонанс в мировом футбольном сообществе.
Для справки, чемпионат мира среди клубов пройдет с 15 июня по 13 июля текущего года. В этом престижном турнире участвуют клубы, которые стали победителями в различных регионах мира, и этот турнир, который станет большим праздником для футбольных фанатов, запомнится также отсутствием такой звезды, как Криштиану Роналду.
Кроме того, Роналду в настоящее время выступает за клуб «Аль-Наср» в Саудовской Аравии и продолжает показывать высокий уровень футбола в этом сезоне. Он забивает голы в различных турнирах со своим клубом и получает овации от болельщиков.
В любом случае, после этого решения Криштиану Роналду болельщики интересуются, в каких новых проектах он может участвовать. Однако на данный момент нет точной информации о его будущих планах.