Gasperini nega “Yuventus”ni rad etib, “Roma”ga yo‘l olgani ma’lum bo‘ldi
Ma’lum bo‘lishicha, Gasperiniga faqat “Roma” emas, balki Italiyaning boshqa yetakchi klublari ham qiziqish bildirgan. Xususan, Turinning superklubi “Yuventus” ham tajribali mutaxassisni o‘z tarkibiga jalb qilishga harakat qilgan.
Biroq jurnalist Sandro Sabatini tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, “Yuventus” sport direktori Damen Komollining muomalasi Gasperiniga ma’qul kelmagan. Qizig‘i shundaki, Komolli murabbiyga qo‘ng‘iroq qilib: “Meni “Yuventus” nega aynan seni bosh murabbiy sifatida tanlashi kerakligiga ishontir! Nega aynan seni tanlashimiz kerak?” degan. Gasperini esa bu so‘zlarga o‘ta qat’iy va sharafli tarzda javob qaytargan: “Qo‘ng‘iroqni men emas, sen qilding. Demak, tanlashga ishongan sensan”, deb javob berib, suhbatni tugatgan.
Natijada, 67 yoshli italiyalik mutaxassis “Roma”ning taklifini qabul qildi va klub bilan 2028 yilning yarmigacha amal qiladigan shartnoma imzoladi. Endi “Roma”da to‘liq yangilanish davri boshlanadi.
Gasperinining kelishidan so‘ng jamoa tarkibida ham katta o‘zgarishlar kutilmoqda. Bu jarayonda, albatta, o‘zbekistonlik hujumchi Eldor Shomurodovning taqdiri ham muhim ahamiyat kasb etadi. Uning “Roma”dagi mavqei murabbiylar almashishi bilan birga yanada kuchayishi yoki aksincha, pasayishi mumkin.
Endi Eldorning yangi bosh murabbiy ko‘z o‘ngida qanday o‘yin namoyon etishi juda muhim. Gasperinining futbolga bo‘lgan qarashlari, taktik yondashuvi va tuzilmaga bo‘lgan talablari Shomurodovga yana bir bor o‘zini ko‘rsatish imkonini yaratishi mumkin.
Ayni paytda “Roma”ning asosiy muammolaridan biri hujum chizig‘idagi samaradorlik hisoblanadi. Agar Eldor yaxshi tayyorgarlik ko‘rsatsa va Gasperinining talablariga mos tushsa, yangi mavsumda uni asosiy tarkibda ko‘rishimiz ehtimoldan xoli emas.
Hozircha esa klub atrofida katta intriga va yuqori kutilmalar hukm surmoqda. Yangi murabbiy va yangi mavsum — “Roma” uchun ham, Shomurodov uchun ham muhim sinov va yangi bosqichni boshlab beradi.

Стало известно, почему Гасперини отказался от "Ювентуса" и направился в "Рому"
В итальянском футболе началась эпоха больших перемен. Опытный специалист Джан Пьеро Гасперини, который девять лет управлял 'Аталантой' и сделал команду серьезным соперником в итальянском и европейском футболе, теперь продолжит свою карьеру в 'Роме'. Он принял руководство римлянами от знаменитого тренера Клаудио Раниери.
Как стало известно, Гасперини интересовал не только 'Рома', но и другие ведущие клубы Италии. В частности, супер клуб Турина 'Ювентус' также пытался привлечь опытного специалиста в свой состав.
Однако, по информации, распространенной журналистом Сандро Сабатини, поведение спортивного директора 'Ювентуса' Дамен Комолли не понравилось Гасперини. Интересно, что Комолли позвонил тренеру и сказал: 'Убедите меня, почему 'Ювентус' должен выбрать именно вас главным тренером? Почему мы должны выбрать именно вас?' Гасперини же ответил на эти слова очень твердо и с достоинством: 'Звонок сделал не я, а ты. Значит, именно ты и веришь в выбор', и завершил разговор.
В результате 67-летний итальянский специалист принял предложение 'Ромы' и подписал контракт, действующий до середины 2028 года. Теперь в 'Роме' начинается полное обновление.
После прихода Гасперини ожидаются также большие изменения в составе команды. В этом процессе, безусловно, важную роль сыграет судьба узбекского нападающего Эльдора Шомуродова. Его положение в 'Роме' может как укрепиться, так и ослабиться в связи с изменением тренеров.
Теперь очень важно, какую игру Эльдор продемонстрирует перед новым главным тренером. Взгляды Гасперини на футбол, тактический подход и требования к структуре могут дать Шомуродову еще одну возможность проявить себя.
В настоящее время одной из основных проблем 'Ромы' является эффективность в атакующей линии. Если Эльдор хорошо подготовится и будет соответствовать требованиям Гасперини, то в новом сезоне мы можем увидеть его в основном составе.
Пока вокруг клуба царит большая интрига и высокие ожидания. Новый тренер и новый сезон станут важным испытанием и началом нового этапа как для 'Ромы', так и для Шомуродова.