Rossiyalik futbol mutaxassisi Pavel Stipidi "Evro-Futbol.Ru" nashriga bergan intervyusida Yevropaga ketishi mumkin bo‘lgan uch yosh rus futbolchisini nomlab o‘tdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda ikki-uch yosh futbolchi yaxshi chempionatlarda o‘ynash imkoniyatiga ega. Bu chempionatlar qatorida Ispaniya, Germaniya, Angliya va Italiya bor.
Shuningdek, u Niderlandiya chempionatini ham qo‘shdi. Bu mamlakat hozirda eng yaxshi futbolchilarni tayyorlaydigan davlatlardan biri hisoblanadi.
"Ayaks" klubi esa o‘z o‘yinchilarini butun dunyoga taqdim etishda eng kuchli jamoa sifatida tanilgan. Stipidi Gretsiya futboliga ham e’tibor qaratdi. U yerda endi bir yoki ikki emas, balki beshta kuchli jamoa borligini aytdi.
Ayniqsa "Olimpiakos" va "PAOK" jamoalari Yevrokuboklar saralash bosqichida ko‘plab rus jamoalaridan ustun turadi. Ekspertning fikricha, Batrakov kuchli futbolchi, Kislyak ham yuqori darajada o‘yin ko‘rsatmoqda. U Sadu­laevni alohida ta’kidladi, lekin ba’zilar uni e’tibordan chetda qoldirayotganini qayd etdi.
Stipidi shuningdek, CSKA, "Lokomotiv" va "Spartak" singari yirik klublarning Sadu­laevga talabgor emasligiga hayron ekanini bildirdi. 20 yoshli Batrakov o‘tgan mavsumda "Lokomotiv" safida 37 o‘yin o‘tkazib, 15 ta gol urdi va 10 ta assist qayd etdi. Uning transfer qiymati taxminan 12 million yevro deb baholanmoqda. 19 yoshli Matvey Kislyak esa CSKA tarkibida 2024/25 yil mavsumida barcha musobaqalarda 33 ta o‘yin o‘tkazib, to‘rtta gol urdi va bir ta golga assist berdi.
Uning bozor qiymati 8 million yevro atrofida. 25 yoshli Lechi Sadulaev "Axmat" jamoasida tarbiyalangan. O‘tgan mavsumda u Grozni jamoasi safida 35 ta o‘yin o‘tkazib, 3 ta gol urdi va 4 ta assist qildi.
Uning qiymati 3,5 million yevro atrofida baholanmoqda. Ushbu futbolchilar yaqin kelajakda Yevropaning kuchli chempionatlarida o‘zlarini sinab ko‘rishi mumkinligi aytilmoqda.

Российские три футболиста могут уехать в Европу
Российский футбольный эксперт Павел Степиди в интервью изданию "Евро-Футбол.Ру" назвал трех молодых российских футболистов, которые могут уехать в Европу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в настоящее время два-три молодых футболиста имеют возможность играть в хороших чемпионатах. Среди этих чемпионатов Испания, Германия, Англия и Италия.
Также он добавил чемпионат Нидерландов. Эта страна в настоящее время считается одной из тех, кто готовит лучших футболистов.
Клуб "Аякс" известен как самая сильная команда в представлении своих игроков всему миру. Степиди также обратил внимание на греческий футбол. Он сказал, что там теперь не одна или две, а пять сильных команд.
В частности, команды "Олимпиакос" и "ПАОК" превосходят многие российские команды на стадии квалификации еврокубков. По мнению эксперта, Батраков - сильный футболист, Кисляк также показывает высокий уровень игры. Он отдельно отметил Садулаева, но заметил, что некоторые его игнорируют.
Степиди также выразил удивление тем, что крупные клубы, такие как ЦСКА, "Локомотив" и "Спартак", не проявляют интереса к Садулаеву. 20-летний Батраков в прошлом сезоне провел 37 матчей за "Локомотив", забил 15 голов и сделал 10 ассистов. Его трансферная стоимость оценивается примерно в 12 миллионов евро. 19-летний Матвей Кисляк в составе ЦСКА в сезоне 2024/25 провел 33 матча во всех турнирах, забил четыре гола и сделал один ассист.
Его рыночная стоимость составляет около 8 миллионов евро. 25-летний Лечи Садулаев был воспитан в команде "Ахмат". В прошлом сезоне он провел 35 матчей за грозненскую команду, забил 3 гола и сделал 4 ассиста.
Его стоимость оценивается примерно в 3,5 миллиона евро. Говорят, что эти футболисты могут попробовать себя в сильных чемпионатах Европы в ближайшем будущем.