Karпinning qolishi uchun shart Rossiyaga mos kelardi
Moskva “Dinamo” jamoasi va Rossiya terma jamoasi bosh murabbiyi Valeriy Karpin “Rostov”da qolishi uchun qanday shart bo‘lganini ma’lum qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mutaxassis 2024/2025 yilgi mavsum boshlanishidan oldin, qishki tanaffusdan keyin klubni tark etdi. Uning aytishicha, asosiy sabab ko‘p safarlar va bir vaqtning o‘zida bir nechta vazifalarni bajarishdan kelib chiqqan charchoq bo‘lgan.
Karpinning so‘zlariga ko‘ra, “Rostov” prezidenti bilan kelishuv bo‘lgan: agar klubda hamma narsa o‘z holicha qolsa, murabbiylar shtabi ham o‘sha joyda ishlashda davom etadi. Bu kelishuv dekabr va yanvar oylarida bo‘lgan.
2025 yil iyun oyida Karpin “Dinamo” bilan uch yillik shartnoma imzoladi. Rossiya futbol federatsiyasi unga Rossiya terma jamoasi xalqaro musobaqalardan chetlatilgan davrida ikki lavozimni bir vaqtning o‘zida bajarishga ruxsat berdi.
Karpinning ketishidan so‘ng, “Rostov” jamoasiga Jonatan Alba murabbiy etib tayinlandi va u jamoani Rossiya kubogi superfinaligacha yetakladi. Superfinalda “Rostov” penaltilar seriyasida CSKAga mag‘lub bo‘ldi.

Условие для оставления Карпина подходило бы России
Главный тренер московского "Динамо" и сборной России Валерий Карпин сообщил, какие условия были для его оставления в "Ростове". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Специалист покинул клуб перед началом сезона 2024/2025, после зимнего перерыва. По его словам, основной причиной стало усталость, вызванная частыми поездками и выполнением нескольких задач одновременно.
По словам Карпина, было соглашение с президентом "Ростова": если в клубе все останется как есть, тренерский штаб продолжит работать на том же месте. Это соглашение было достигнуто в декабре и январе.
В июне 2025 года Карпин подписал трехлетний контракт с "Динамо". Российская футбольная федерация разрешила ему совмещать две должности во время отстранения сборной России от международных соревнований.
После ухода Карпина, главным тренером "Ростова" был назначен Джонатан Альба, который довел команду до суперфинала Кубка России. В суперфинале "Ростов" уступил ЦСКА в серии пенальти.