Rossiya Futbol Federatsiyasi prezidenti Aleksandr Dyukov 2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionati o‘yinlariga qanday borish rejalashtirayotgani haqida gapirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, turnirning bir qismi Kanadada va AQShda o‘tkaziladi. Shu bilan birga, har ikkala mamlakat Rossiya Futbol Federatsiyasi rahbarini o‘z sanksiyalar ro‘yxatlariga kiritgan, bu esa Dyukovga ularning hududiga kirishni taqiqlaydi.
Shu sababli, u jahon chempionatining butun o‘yinlarida ishtirok eta olmasligi mumkin. Dyukovning aytishicha, turnirning ba’zi o‘yinlari Meksikada o‘tkaziladi va agar imkon bo‘lsa, u aynan Meksikadagi o‘yinlarni ko‘rishga borishni rejalashtirmoqda. Ushbu jahon chempionati tarixda birinchi marta uchta mamlakatda — Kanada, AQSh va Meksikada — o‘tkaziladi.
Rossiya terma jamoasi esa saralash bosqichidan o‘tolmayotgani sababli, turnirda qatnashish imkoniyati deyarli yo‘q. Hozirgi jahon chempioni sifatida Argentina terma jamoasi 2022 yilda Qatarda o‘tkazilgan mundialda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan.
2026 yilgi musobaqa katta qiziqish bilan kutilmoqda, chunki u yanada keng ko‘lamda va uch mamlakatda tashkil etiladi. Bu esa futbol ixlosmandlariga noyob imkoniyatlar yaratadi.

Дуков будет следить за чемпионатом мира 2026 года в Мексике
Президент Российского футбольного союза Александр Дюков рассказал, как он планирует посетить матчи чемпионата мира по футболу 2026 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, часть турнира пройдет в Канаде и США. При этом обе страны внесли президента Российского футбольного союза в свои списки санкций, что запрещает Дюкову въезд на их территорию.
По этой причине он может не иметь возможности участвовать во всех матчах чемпионата мира. Дюков отметил, что некоторые игры турнира пройдут в Мексике, и если будет возможность, он планирует поехать именно на матчи в Мексике. Этот чемпионат мира пройдет впервые в истории в трех странах — Канаде, США и Мексике.
Российская сборная, не сумевшая пройти отборочный этап, практически не имеет шансов на участие в турнире. Текущий чемпион мира, сборная Аргентины, завоевала титул на мундиале, который прошел в Катаре в 2022 году.
Соревнование 2026 года ожидается с большим интересом, так как оно будет более масштабным и пройдет в трех странах. Это создаст уникальные возможности для футбольных болельщиков.