Palmeiras murabbiyi Estevaoni himoya qildi
«Palmeiras» jamoasi bosh murabbiyi Abel Ferreira matbuotni qattiq tanqid qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U jurnalistlarni 18 yoshli yarim himoyachi Estevao ustidan haddan tashqari bosim o‘tkazishda aybladi. Yosh futbolchi ilgari jamoalar jahon chempionati chorak finalida «Botafogo»ga qarshi o‘yindan oldin (1:0 hisobida qo‘shimcha vaqtda g‘alaba) hayajon his qilgani haqida gapirgandi.
Shu vaqt mobaynida uning «Chelsi»ga o‘tishi kutilayotgan edi. Keyinchalik futbolchi muxlislar va ayrim ommaviy axborot vositalari tomonidan tanqid qilindi. Ferreira ESPN bilan suhbatda ushbu vaziyatga munosabat bildirdi va o‘z shogirdini himoya qildi.
U inson va hayvon o‘rtasidagi farq his-tuyg‘ular va emotsiyalar ekanini ta’kidladi. Bunday muhim o‘yinlarda xavotirlanish tabiiy holat ekanini aytdi.
Estevao yoshligi sababli gaplarida sodda bo‘lgan, biroq ko‘plab jurnalistlar uni tanqidga tutganini qayd etdi. Shu bilan birga, murabbiy futbolchilarga bosim o‘tkazish noto‘g‘ri ekanligini bildirgan. Estevao o‘yinning boshlang‘ich tarkibida maydonga tushdi, ammo 63-daqiqada almashtirildi.
Shunga qaramay, «Palmeiras» raqibini qo‘shimcha vaqtda mag‘lub etib, musobaqaning chorak finaliga yo‘l oldi. Bu g‘alaba jamoa uchun muhim bo‘lib, qilgan harakatlarining samarasini ko‘rsatdi.
Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, yosh futbolchilarga nisbatan adolatli munosabat va bosimni kamaytirish zarur.

Тренер Палмейраса защитил Эстевао
Главный тренер команды «Палмейрас» Абель Феррейра жестко раскритиковал прессу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он обвинил журналистов в чрезмерном давлении на 18-летнего полузащитника Эстевана. Молодой футболист ранее говорил о том, что испытывал волнение перед матчем своей команды в четвертьфинале чемпионата мира против «Ботафого» (победа 1:0 в дополнительное время).
В это время ожидался его переход в «Челси». Позже футболист подвергся критике со стороны болельщиков и некоторых средств массовой информации. Феррейра в интервью ESPN прокомментировал эту ситуацию и защитил своего подопечного.
Он подчеркнул, что разница между человеком и животным заключается в чувствах и эмоциях. Он сказал, что волноваться в таких важных играх — это естественно.
Эстеван был прост в своих словах из-за своего возраста, однако отметил, что многие журналисты подвергли его критике. В то же время тренер заявил, что давление на футболистов неправильно. Эстеван вышел в стартовом составе, но был заменен на 63-й минуте.
Тем не менее, «Палмейрас» одержал победу над соперником в дополнительное время и вышел в четвертьфинал турнира. Эта победа была важна для команды и показала результаты их усилий.