Keyingi jahon futbol chempionati uchta davlatda o‘tkazilishi rejalashtirilgan, ulardan biri AQSh bo‘lib, eng ko‘p o‘yinlar aynan shunday bo‘ladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu esa FIFA oldida yangi muammo tug‘dirmoqda: Eron terma jamoasi bilan qanday yo‘l tutish kerak? Hozirgi siyosiy vaziyat tufayli Eron fuqarolarining, jumladan sportchilar va muxlislarning AQShga parvozi va u yerda bo‘lishi qiyinchilik tug‘dirmoqda.
Shu bois, Eron jamoasining chempionatdagi o‘yinlari qanday tashkil etilishi muhim savolga aylanmoqda. Birinchi variant sifatida Eron jamoasi guruhdan chiqib, chorak finalgacha o‘yinlarini Meksikada o‘tkazishi mumkin, shu bilan birga ular faqat A guruhida bo‘lsa. Qayd etish joizki, Eron ilgari hech qachon chorak finalga chiqa olmagan va bu safar ham bunga erishishi ehtimoli past.
Boshqa variant sifatida, "Gastello varianti" deb ataladigan yechim – Eronni musobaqa saralashidan chiqarib tashlash, biroq FIFA qoidalariga ko‘ra hozirda bunday qarorni asoslash uchun haqiqiy sabablar mavjud emas. Aslida, ko‘pchilik uchun oqilona bo‘lgan AQShni ishtirokdan chetlatish masalasi ham bor, chunki aynan ushbu davlat siyosiy qarashlari bilan jahon futbolida muammolar yaratmoqda. Biroq, bunga hech kim ko‘ngil qo‘ymaydi va bu masala ham jamoatchilik orasida muhokama qilinmaydi.

FIFA не может решить судьбу сборной Ирана
Следующий чемпионат мира по футболу планируется провести в трех странах, одной из которых являются США, где пройдет наибольшее количество матчей. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это создает новую проблему для FIFA: как поступить с иранской сборной? В настоящее время из-за политической ситуации поездки иранских граждан, включая спортсменов и болельщиков, в США и их пребывание там вызывают трудности.
Поэтому организация игр иранской команды на чемпионате становится важным вопросом. В качестве первого варианта иранская команда может выйти из группы и провести свои матчи до четвертьфинала в Мексике, при этом они могут это сделать только если окажутся в группе A. Стоит отметить, что Иран никогда не выходил в четвертьфинал, и в этот раз вероятность этого также низка.
В качестве другого варианта существует решение, называемое "вариантом Гастелло" – исключение Ирана из квалификации турнира, однако в соответствии с правилами FIFA в настоящее время нет реальных оснований для принятия такого решения. На самом деле, также стоит вопрос о разумности исключения США из участия, так как именно эта страна создает проблемы в мировом футболе своими политическими взглядами. Однако никто не поддерживает это, и этот вопрос также не обсуждается в обществе.