Sobiq taniqli futbolchi Dmitriy Bulykin Rossiya Kubogi formatiga oid fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, so‘nggi bir necha mavsum davomida musobaqa ikki turnir yo‘nalishi – RPL yo‘li va mintaqalar yo‘li shaklida o‘tkazilmoqda. Yuqori liga klublari uchun musobaqa guruh bosqichidan boshlanadi. Bulykin bunday formatni ma’qullamaydi va an’anaviy pley-off tizimiga qaytishni taklif qiladi.
U butun dunyoda o‘tkaziladigan oddiy va aniq tartibdagi kubokni yoqlaydi. Futbol jamoalarining kurashini tomosha qilish yoqimli ekanligini, ayrim kuchli klublar esa yarim finalgacha yetolmasligini ta’kidlaydi.
Bulykin fikricha, kubok mazmuni shunda namoyon bo‘ladi. U ko‘p o‘yin o‘ynab, g‘olib bo‘ladigan format o‘rniga, an’anaviy tizimga e’tibor qaratishni ma’qul ko‘radi. Shuningdek, Bulykin agar jamoalar ko‘proq o‘yin o‘tkazmoqchi bo‘lsa, yana bir kubok musobaqasi tashkil etish kerak, degan fikrni bildirdi. O‘tgan mavsum Rossiya Kubogini CSKA jamoasi qo‘lga kiritdi.
Superfinalda ular «Rostov» jamoasini penaltilar seriyasida mag‘lub etdi. Ushbu voqea futbol muxlislari uchun esda qolarli bo‘ldi va davlat kubogida raqobatning qanday o‘tishi haqida ko‘plab muhokamalar yuzaga keldi.

Булыкин раскритиковал формат Кубка России
Бывший известный футболист Дмитрий Булыкин высказал свои мысли о формате Кубка России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известно, что в последние несколько сезонов соревнование проводится в двух турнирах – по пути РПЛ и по пути регионов. Для клубов высшей лиги соревнование начинается с группового этапа. Булыкин не одобряет такой формат и предлагает вернуться к традиционной системе плей-офф.
Он поддерживает простой и ясный порядок кубка, который проводится по всему миру. Подчеркивает, что приятно наблюдать за борьбой футбольных команд, но некоторые сильные клубы не могут дойти до полуфинала.
По мнению Булыкина, суть кубка проявляется именно в этом. Он предпочитает сосредоточиться на традиционной системе, вместо формата, где выигрывает команда, сыгравшая много матчей. Также Булыкин высказал мнение, что если команды хотят проводить больше матчей, следует организовать еще один кубковый турнир. В прошлом сезоне Кубок России завоевала команда ЦСКА.
В суперфинале они победили команду «Ростов» в серии пенальти. Это событие запомнилось футбольным болельщикам и вызвало множество обсуждений о том, как проходит конкуренция в государственном кубке.