Sobiq «Oltin to‘p» sovrindori, chex futbolchisi Pavel Nedved vatanga qaytdi va barcha milliy chex terma jamoalarining bosh direktor lavozimini oldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Pavel Nedved faoliyatining cho‘qqisida chex terma jamoasi yaxshi natijalarga erishgan bo‘lsa-da, hozirgi paytda jamoa chuqur tanazzul davrini boshdan kechirmoqda. Nedvedning tajribasi va bilimlari ayni paytda jamoaga katta yordam berishi kutilmoqda.
Sobiq futbolchi oldin Turinning «Yuventus» klubida uzoq ishlagan, hatto bir muddat klub vitse-prezidenti lavozimida faoliyat yuritgan. Endi esa uning oldida butunlay yangi vazifalar va mas’uliyatlar turibdi. Yaqinda chex terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionati saralash o‘yini doirasida Xorvatiyaga 1:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi.
Shu bilan birga, yoshlar jamoasi Slovakiyada o‘tgan Yevropa chempionatida kutilmagan muvaffaqiyatsizlikka uchradi. Bu holatlar Pavel Nedvedning oldidagi ish hajmi va qilinishi lozim bo‘lgan ishlar sonining juda ko‘p ekanini ko‘rsatmoqda.
Endi undan chex futbolini tiklash va tanazzuldan chiqarish bo‘yicha samarali ishlarni amalga oshirish kutilmoqda. Umid qilamizki, uning rahbarlik qobiliyati milliy jamoalarga yangi rivojlanish bosqichini olib keladi.

Павел Недвед управляет всеми чешскими сборными
Бывший обладатель «Золотого мяча», чешский футболист Павел Недвед вернулся на родину и занял пост генерального директора всех национальных чешских команд. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Хотя на пике своей карьеры чешская сборная добивалась хороших результатов, в настоящее время команда переживает глубокий период упадка. Ожидается, что опыт и знания Недведа окажут значительную помощь команде в данный момент.
Бывший футболист ранее долго работал в клубе «Ювентус» из Турина, даже некоторое время занимал должность вице-президента клуба. Теперь перед ним стоят совершенно новые задачи и ответственности.
Недавно чешская сборная проиграла Хорватии со счетом 1:5 в рамках отборочного матча к чемпионату мира 2026 года.
В то же время молодежная команда потерпела неожиданный провал на чемпионате Европы, проходившем в Словакии. Эти обстоятельства показывают, что объем работы, стоящий перед Павлом Недведом, и количество необходимых действий очень велики.
Теперь от него ожидается эффективная работа по восстановлению чешского футбола и выводу его из упадка. Мы надеемся, что его лидерские качества приведут национальные команды к новому этапу развития.