Rossiya premer-ligasining yangi mavsumining boshlanishigacha uch haftadan kam vaqt qoldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Yangi chempionatda yangi qoidalar joriy qilinishi mumkin. Bu qoida Yevrokuboklar va ba'zi ligalarda allaqachon qo‘llanilmoqda.
Ushbu qoidalarga ko‘ra, hakamning qarorlariga oid muhokamada faqat bitta kishi — jamoa sardori ishtirok etishi mumkin. Rossiyada ushbu qoidani joriy etish rejalari haqida «Sport-Express» nashri ma'lumot berdi. Agar sardor darvozabon bo‘lsa, u o‘z vakolatlarini maydondagi o‘yinchilardan biriga topshirishi mumkin.
Ushbu qoida hakamlar bilan o‘yinchilar yoki murabbiylar orasida kelib chiqadigan bahs-munozaralarni kamaytirishga qaratilgan. Maqsad hakamlarga nisbatan bosimni oldini olish va o‘yin davomida adolatli muhitni ta’minlashdir. Yangi qoida jamoalar va hakamlar o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga solishga xizmat qiladi, shuningdek, o‘yin jarayonining sog‘lom va tartibli kechishiga yordam beradi.
Hakamlar bilan faqat sardor o‘rtasida aloqa bo‘lishi, noxush holatlarning oldini olishga xizmat qiladi. Bu esa sportning asl maqsadiga — adolat va raqobatbardoshlikka xizmat qiladi.
Rossiya premer-ligasida bunday yangiliklarning joriy etilishi, umid qilamizki, o‘yinning sifati va tashkil etilish darajasini oshiradi.

В RPL за решения судей отвечает только капитан
До начала нового сезона Российской Премьер-Лиги осталось менее трех недель. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В новом чемпионате могут быть введены новые правила. Это правило уже применяется в еврокубках и некоторых лигах.
Согласно этим правилам, в обсуждении решений судьи может участвовать только один человек — капитан команды. О планах введения этого правила в России сообщила газета «Спорт-Экспресс». Если капитан является вратарем, он может передать свои полномочия одному из игроков на поле.
Это правило направлено на снижение споров между судьями и игроками или тренерами. Цель — предотвратить давление на судей и обеспечить справедливую атмосферу во время игры. Новое правило будет способствовать упорядочению отношений между командами и судьями, а также поможет обеспечить здоровый и организованный процесс игры.
Связь будет происходить только между судьями и капитаном, что поможет избежать неприятных ситуаций. Это, в свою очередь, служит истинной цели спорта — справедливости и конкурентоспособности.
Введение таких новшеств в Российской Премьер-Лиге, надеемся, повысит качество игры и уровень организации.