Alayev: RPL jamoalar soni ko‘paytirilmaydi
O‘zbekiston futboli rivojlanishi doirasida Rossiya Premyer Ligasi prezidenti Aleksandr Alayev mamlakat chempionatida ishtirok etuvchi jamoalar sonini ko‘paytirish tashabbusi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu masala hozirgi sharoitda amalga oshirilishi qiyin bo‘lib qolmoqda. Makhachkala “Dinamo” klubi vakili Shamil Gazizovning ta’kidlashicha, ushbu masala seshanba kuni RPL a’zolari yig‘ilishida muhokama qilingan, biroq hozirgi vaqtda uni joriy etish imkoni yo‘q.
Moskva “Torpedo” klubi esa hakamlarga bosim o‘tkazishga uringan sobiq jamoa a’zosi bilan bog‘liq muammolarga duch kelmoqda. Alayev KDK rahbarlarini yaxshi bilishini va muhim dalillar kelgach, ular o‘z qarorini qabul qilishini aytgan. Hozircha chempionat ishtirokchilari sonini ko‘paytirish masalasi muvofiq emas.
Bundan oldin esa CSKA bosh direktori Roman Babaev RPL ishtirokchilar sonini kamaytirish to‘g‘risida o‘z fikrini bildirgan edi. Mamlakat chempionatining sifati va raqobatbardoshligini oshirish maqsadida ishtirokchilar soni haqida turli fikrlar mavjud bo‘lib, bu borada yanada aniq va asosli qarorlar qabul qilinishi kutilmoqda.

Алаев: Количество команд в РПЛ не будет увеличено
Президент Российской Премьер-Лиги Александр Алаев высказал мнение о инициативе по увеличению числа команд, участвующих в чемпионате страны, в рамках развития футбола Узбекистана. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в текущих условиях этот вопрос оказывается сложным для реализации. Представитель махачкалинского клуба "Динамо" Шамиль Газизов отметил, что данный вопрос обсуждался на заседании членов РПЛ во вторник, однако в настоящее время его внедрение невозможно.
Московский клуб "Торпедо" сталкивается с проблемами, связанными с бывшим членом команды, который пытался оказать давление на судей. Алаев заявил, что хорошо знает руководителей КДК и что они примут свое решение, когда появятся важные доказательства. На данный момент вопрос о увеличении числа участников чемпионата не является целесообразным.
Ранее генеральный директор ЦСКА Роман Бабаев высказывал свое мнение о сокращении числа участников РПЛ. Существуют различные мнения о количестве участников с целью повышения качества и конкурентоспособности чемпионата, и ожидается, что будут приняты более четкие и обоснованные решения по этому вопросу.