Moskvadagi «Spartak» jamoasining sobiq bosh direktori Yuri Zavarzin «qizil-oq» jamoaning yangi a’zosi Anton Zabolotniyni Aleksandr Sobolev bilan taqqosladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U fikriga ko‘ra, o‘lchamlari va maydondagi vazifalari o‘xshash bo‘lsa-da, bu ikki futbolchini bir xil darajada baholash noto‘g‘ri. Zavarzin Sobolev bilan bevosita solishtirishni istamaydi, chunki ular faqat tashqi ko‘rinishda o‘xshash, lekin xarakter jihatidan katta farq bor.
Sobolev jamoadan faqat futbol ko‘rsatkichlari uchun emas, balki shaxsiy xususiyatlari sabab chiqib ketgan. Shuningdek, Zavarzin hozirgi «Spartak» tarkibida asosan past bo‘yli futbolchilar jamlanganini va jamoaga hujumda kuchli tayanch kerakligini ta’kidladi. 2024/2025 yilgi mavsumda Zabolotniy Moskva yaqinidagi «Khimki» jamoasi safida 31 o‘yin o‘tkazib, oltita gol urdi va shuncha golga assistentlik qildi.
Bu raqamlar uning hujumdagi samaradorligini ko‘rsatadi, biroq «Spartak» uchun hali ham jamoaviy kuch va tajriba yetishmayapti. Shuning uchun yangi futbolchilarning xarakteri va jamoaga moslashuvi muhim hisoblanadi.

Заварзин говорит, что это имеет отличительный характер от Заболотного Соболева
Бывший генеральный директор московского «Спартака» Юрий Заварзин сравнил нового игрока «красно-белых» Антона Заболотного с Александром Соболевым. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, хотя размеры и задачи на поле у этих двух футболистов схожи, неправильно оценивать их на одном уровне. Заварзин не хочет напрямую сравнивать Соболева, так как они похожи только внешне, но по характеру имеют большие различия.
Соболев покинул команду не только из-за футбольных показателей, но и из-за личных качеств.
Также Заварзин отметил, что в нынешнем составе «Спартака» в основном собраны низкорослые футболисты, и команде нужен сильный опорный игрок в атаке. В сезоне 2024/2025 Заболотный провел 31 матч за команду «Химки» под Москвой, забил шесть голов и сделал столько же ассистов.
Эти цифры показывают его эффективность в атаке, однако «Спартаку» все еще не хватает командной силы и опыта. Поэтому характер новых футболистов и их адаптация в команде имеют важное значение.