Rossiya yevrokuboklarga qaytishi yil oxirida hal bo‘ladi
Rossiya Futbol Ittifoqi prezidenti Aleksandr Dyukov rossiyalik klublarning yevrokuboklarga qaytishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyaning yevrokuboklarga qaytishi borasida qaror yil oxirida qabul qilinishi mumkin. Uchrashuvda aytilishicha, yevrokuboklarga chiqadigan joylar reyting asosida belgilanadi.
Bu borada yakuniy qaror qabul qilinishiga hali aniq vaqt ko‘rsatilmadi. Eslatib o‘tamiz, 2022 yilning fevralidan boshlab Rossiyaning barcha futbol klublari FIFA va UEFA qarori bilan yevrokubok musobaqalaridan chetlatilgan. Shunday qilib, rossiyalik jamoalar ikki yildan beri xalqaro turnirlarda ishtirok eta olmayapti.
O‘tgan mavsumda Rossiya chempioni "Krasnodar" jamoasi bo‘lgan. Ikkinchi o‘rin Sankt-Peterburgning "Zenit" klubiga, uchinchi o‘rin esa Moskvaning CSKA jamoasiga nasib etdi.
Bu natijalar mamlakatdagi futbolning hozirgi holatini ko‘rsatadi. Rossiya futbolining xalqaro arenaga qaytishi uchun vaqtinchalik cheklovlarning bekor qilinishi zarur. Buning uchun FIFA va UEFA bilan muzokaralar davom etmoqda.
Futbol muxlislari va jamoalar yana xalqaro maydonda o‘z kuchini sinab ko‘rishni intiqlik bilan kutmoqda. Yil oxirida qabul qilinadigan qaror ushbu masalani aniqroq qiladi.

Россия вернется в еврокубки в конце года
Президент Российского футбольного союза Александр Дюков высказал мнение о возможном возвращении российских клубов в еврокубки. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, решение о возвращении России в еврокубки может быть принято в конце года. На встрече было сказано, что места в еврокубках будут определяться на основе рейтинга.
Точная дата принятия окончательного решения пока не указана. Напоминаем, что с февраля 2022 года все футбольные клубы России были отстранены от еврокубковых соревнований по решению FIFA и UEFA. Таким образом, российские команды не могут участвовать в международных турнирах уже два года.
В прошлом сезоне чемпионом России стала команда "Краснодар". Второе место занял клуб "Зенит" из Санкт-Петербурга, а третье место досталось московскому ЦСКА.
Эти результаты показывают текущее состояние футбола в стране. Для возвращения российского футбола на международную арену необходимо отменить временные ограничения. Для этого продолжаются переговоры с FIFA и UEFA.
Футбольные болельщики и команды с нетерпением ждут возможности снова испытать свои силы на международной арене. Решение, принимаемое в конце года, прояснит этот вопрос.