Karpin “Spartak”da ortiqcha vazn uchun jarima kiritgan
Moskva “Spartak” va “Zenit” jamoalarining sobiq yarim himoyachisi Vladimir Bystrov ortiqcha vazn uchun beriladigan jarimani aytdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bystrov 2008-2009 yillarda “Spartak”ni Valeriy Karpin boshqarayotgan paytda o‘ynagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Dinamo” legionerlari mutaxassisning usullariga hayron qolishi mumkin, lekin ular belgilangan qoidalarga amal qilishadi.
“Spartak”da ham bunday holat yuz bergan. Oy oxirida jarimalar yig‘ilganda, hatto Veliton ham arzimasiga qarshi turmagan va yog‘ qatlamlari uchun 500 dollar jarima to‘ladi, dedi Bystrov “O, Rodnoy Futbol!” YouTube kanalidagi suhbatda.
Bystrov Karpinni yaxshi motivator sifatida ta’rifladi. Mutaxassis futbolchilarning bo‘sh vaqtlarida nima qilayotganiga qaramay, maydonda uning talablarini bajarishlari muhim ekanini ta’kidladi.
Sobiq futbolchi o‘zini misol qilib keltirdi: u ham qat’iy tartibga rioya qilmas edi, ammo maydonda doim o‘ynab, jamoaga foyda keltirgan. Shu tariqa, Karpinning qat’iy me’yorlari va jarimalari futbolchilarning intizomini oshirishga xizmat qiladi.
Bu esa jamoaning umumiy natijalariga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Sportda muvaffaqiyatga erishish uchun shunday qat’iy intizom va jamoaviy ruh muhim hisoblanadi.

Карпин наложил штраф за лишний вес в "Спартаке"
Бывший полузащитник московских «Спартака» и «Зенита» Владимир Быстров рассказал о штрафах за лишний вес. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Быстров играл за «Спартак» в 2008-2009 годах, когда команду тренировал Валерий Карпин. По его словам, легионеры «Динамо» могут удивляться методам специалиста, но они будут соблюдать установленные правила.
«В „Спартаке“ тоже были такие случаи. В конце месяца, когда собирались штрафы, даже Велитон не стал возражать и заплатил штраф в 500 долларов за жировые отложения», — сказал Быстров в разговоре на YouTube-канале «О, Родной Футбол!».
Быстров охарактеризовал Карпина как хорошего мотиватора. Специалист подчеркнул, что, несмотря на то, чем занимаются футболисты в свободное время, важно, чтобы они выполняли его требования на поле.
Бывший футболист привел себя в пример: он тоже не всегда строго соблюдал режим, но всегда играл на поле и приносил пользу команде. Таким образом, строгие нормы и штрафы Карпина способствуют повышению дисциплины футболистов.
Это, в свою очередь, положительно сказывается на общих результатах команды. Для достижения успеха в спорте важны такая строгая дисциплина и командный дух.