Rossiya va Chili noyabrda do‘stona o‘yin o‘tkazadi
Futbol bo‘yicha mutaxassis Maksim Bokov «Evro-Futbol.uz» tarmoq nashriga bergan eksklyuziv intervyusida Rossiya va Chili terma jamoalari o‘rtasida do‘stona o‘yin o‘tkazilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, Rossiya va Chili terma jamoalari noyabr oyida Moskvada do‘stona o‘yin o‘tkazish haqida kelishgan. Maksim Bokov bunday raqibni yomon emas deb hisoblaydi va ularni Nigeriya darajasidagi jamoa deb atadi.
Mutaxassisning fikricha, bunday jamoalar bilan o‘ynashga rozi bo‘lishi, xalqaro maydonga qaytish uchun imkoniyatning yaratayotganidan dalolat beradi. Hozirda ko‘plab muhokamalar bo‘lib o‘tayotganini, Rossiyani xalqaro musobaqalarga qaytarish vaqti kelgani haqida gapirilayotganini ta’kidladi.
Rossiya Futbol Ittifoqi prezidenti Aleksandr Dyukov yaqinda Rossiya terma jamoasining xalqaro musobaqalarga 2025 yil oxirida qaytishi ehtimolini bildirgan edi. Bokov buni rad etmagan, biroq qaytish maqomi muhim ekanini aytdi.
Uning fikricha, terma jamoa neytral maqomda emas, balki aniq mavqeda maydonga chiqishi muhim. Chili terma jamoasi haqida esa u deyarli hech narsa bilmasligini aytdi.
Jamoa Amerika Kubogida yaxshi o‘yin ko‘rsatgan va unda Arturo Vidal kabi tajribali futbolchi bor. Rossiya terma jamoasining sifatli raqiblar bilan o‘ynashga vaqti yetgan.
Chili futbolchilarining ko‘pi Yevropada o‘ynamasligi haqida esa bu ularning milliy chempionatlari kuchayganidan darak berishi mumkinligini ta’kidladi. Rossiyada esa, masalan, Karaskal «Botafogo» jamoasidan taklif olgani va boshqa futbolchilar nomlari Rossiya Premyer Ligasi bilan bog‘langani haqida gapirdi.
Rossiyada terma jamoa o‘yinlarini mintaqalarga ko‘chirish tajribasi mavjud. Bu variant ham ko‘rib chiqilishi mumkin edi, biroq Chili jamoasi uchun Moskvaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reys borligi uchun poytaxtga kelish qulay hisoblanadi.
Moskva stadionlari yaxshi va o‘yinni istalgan stadionda o‘tkazish mumkin. Oxirida, Chili muxlislari Moskvadagi «Lujniki» stadionini to‘ldirish imkoniyatiga ega ekanini ta’kidladi.

Россия и Чили в ноябре проведут товарищеский матч
Футбольный эксперт Максим Боков в эксклюзивном интервью сетевому изданию «Евро-Футбол.uz» высказал мнение о возможности проведения товарищеского матча между сборными России и Чили. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, сборные России и Чили договорились провести товарищеский матч в ноябре в Москве. Максим Боков считает такого соперника неплохим и называет их командой уровня Нигерии.
По мнению эксперта, согласие играть с такими командами свидетельствует о создании возможностей для возвращения на международную арену. Он отметил, что сейчас идет много обсуждений и говорится о том, что пришло время вернуть Россию в международные соревнования.
Президент Российского футбольного союза Александр Дюков недавно высказал вероятность возвращения сборной России в международные соревнования в конце 2025 года. Боков это не опроверг, но отметил, что статус возвращения важен.
По его мнению, важно, чтобы сборная выходила на поле не в нейтральном статусе, а в определенной позиции. О сборной Чили он сказал, что почти ничего о ней не знает.
Команда показала хорошую игру на Кубке Америки, и в ней есть опытный футболист Артуро Видаль. Сборной России пришло время играть с качественными соперниками.
Что касается того, что многие чилийские футболисты не играют в Европе, это может свидетельствовать о том, что их национальные чемпионаты укрепились. В России, например, Караскал получил предложение от команды «Ботафого», и другие футболисты связываются с Российской Премьер-Лигой.
В России есть опыт переноса матчей сборной в регионы. Этот вариант также мог бы рассматриваться, но для команды Чили удобнее приезжать в столицу, так как есть прямой рейс в Москву.
Стадионы Москвы хорошие, и матч можно провести на любом стадионе. В конце концов, он отметил, что чилийские болельщики смогут заполнить стадион «Лужники» в Москве.
Однако важно выбрать удобное время для болельщиков. Что касается результатов соревнования, он сказал, что явного фаворита нет, отметив, что Россия немного выше в рейтинге ФИФА.