UEFA Karasyovni elit hakamlar ro‘yxatiga kirdi
UEFA 2025/2026 yilgi mavsumning birinchi qismi uchun elit hakamlar guruhining ro‘yxatini e’lon qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu ro‘yxatda jami 30 nafardan iborat hakamlar mavjud. Ulardan biri rus hakami Sergey Karasyovdir.
UEFA uning nomini ro‘yxatga kiritishga qaror qildi, garchi unga qarshi sanksiyalar mavjud bo‘lsa ham. Karasyov eng yuqori darajadagi hakamlar bilan birga ishlaydi.
Ushbu ro‘yxatda ingliz hakami Maykl Oliver, fransuz Klemann Tyrpen, nemis Felix Tsyayer, sloveniya hakami Slavko Vinchich, gollandiyalik Danni Makkelli va boshqa taniqli hakamlar bor. Rossiya futbol ittifoqiga qarshi sanksiyalar joriy etilishidan oldin Sergey Karasyov UEFA turnirlari doirasidagi uchrashuvlarga doimiy ravishda tayinlangan edi.
Masalan, 2021 yilda u Chelsi va Villarreal o‘rtasidagi UEFA Superkubogi o‘yinini boshqargan. Shunday qilib, UEFA Karasyovning malakasini yuqori baholagan va uni elit guruh a’zosi sifatida tan olgan.

UEFA Карасёв вошёл в элитный список судей
UEFA объявила список элитной группы судей на первую половину сезона 2025/2026. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В этот список вошли 30 судей. Один из них — российский судья Сергей Карасёв.
UEFA решила включить его имя в список, несмотря на существующие санкции против него. Карасёв работает вместе с судьями самого высокого уровня.
В этом списке также находятся английский судья Майкл Оливер, француз Клеман Тюрпен, немец Феликс Цвайер, словенский судья Славко Винчич, голландец Дани Маккели и другие известные судьи. До введения санкций против Российского футбольного союза Сергей Карасёв постоянно назначался на матчи в рамках турниров UEFA.
Например, в 2021 году он судил матч за Суперкубок UEFA между Челси и Вильярреалом. Таким образом, UEFA высоко оценила квалификацию Карасёва и признала его членом элитной группы.
Это свидетельствует о том, что этот судья также пользуется высоким уважением на международной арене.