Zenit Sergeevning Dinamoga o‘tishiga to‘siq yaratmoqda
Sobiq «Dinamo» jamoasi bosh murabbiyi Sergey Silkinda «Euro-Futbol.ru» saytiga bergan eksklyuziv intervyusida hujumchi Ivan Sergeevning «Dinamo» jamoasiga o‘tish jarayonining cho‘zilishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, «Zenit» rahbariyati Ivanni «Spartak»ga o‘tishga ko‘ndirishga harakat qilmoqda va «Dinamo» bilan kelishmaslik uchun bosim o‘tkazishi mumkin. Silkinda bunday holatlar bo‘lishi tabiiy ekanligini, har bir klub o‘z manfaatini himoya qilishini ta’kidladi.
«Zenit» jamoasi uchun «Dinamo» «Spartak»ga nisbatan jiddiyroq raqib sifatida ko‘rinadi. «Dinamo» jamoasi joriy mavsum uchun aniq maqsadlar qo‘ygan va «Zenit» o‘z raqibini kuchaytirishni istamayapti, chunki Sergeev aynan «Zenit» futbolchisi hisoblanadi.
Silkinning fikricha, agar Ivan «Dinamo»ga keladigan bo‘lsa, u asosiy hujumchi bo‘lishi mumkin. Chunki jamoada Konstatin Tyukavin jarohat olgan, Yaroslav Gladyshev esa faqat o‘tgan mavsumda o‘ynagan.
Mumiy Ngamalyo va El-Mehdi Maukub kam o‘yin amaliyotiga ega. U hujumchi o‘rindig‘ida o‘tirish uchun emas, aniq vazifalarni bajarish uchun kerakligini qayd etdi.
Tyukavinning holati hali noma’lum, Gladyshev esa o‘tgan mavsumda ko‘p gol urgan, lekin bu uning yutuqlari doim davom etadi, deb kafolat bermaydi. Kim qaysi klubga borishi faqat Ivan va uning agentining qaroriga bog‘liq.
Sergeevning «Dinamo»ga o‘tishga katta istagi bor. Silkinda u o‘tishini istaydi, lekin transfer bozori murakkab ekanligini ham ta’kidladi.
Nega «Zenit» uni qaytarmoqchi emasligi haqida so‘ralganda, Silkin shunday dedi: «Zenitda chet ellik futbolchilar ko‘p, Sergeev uchun joy yo‘q. U yerda bo‘lgan, o‘zi ham qaytishni xohlamaydi.
«Dinamo»da esa yangi murabbiy bor, u terma jamoa bosh murabbiyi ham hisoblanadi. Albatta, u eng yuqori maqsadlarni qo‘yadi va futbolchilar chempion bo‘lishni xohlaydi.» Shuningdek, terma jamoa faktori ham muhim.
Valeriy Karpin «Dinamo» futbolchilarini yaxshiroq kuzata oladi. Murabbiydan ko‘p talab bo‘ladi va osonlikcha bu bosqichdan o‘tib bo‘lmaydi.
Rahbariyat ham natija kutadi. Chempionlik imkoniyati jamoaning mavsumga qanday holatda kirishiga bog‘liq.
Albatta, jamoada o‘zgarishlar bo‘ladi, kimdir ketishi mumkin. So‘nggi savolga javoban, Silkinda endi ko‘proq umid borligini aytdi.
Lichka davrida jamoa yaxshi o‘yin ko‘rsatgan, ammo Karpin davrida jamoaning qanday bo‘lishi noma’lum va u uchun bu sir, deya qo‘shimcha qildi. Intervyu «Euro-Futbol.ru» sayti tomonidan olingan va muallifi Elena Grigorievskaya.

Иван Ракитич отказался завершать карьеру
Бывший главный тренер команды «Динамо» Сергей Силкинд в эксклюзивном интервью сайту «Euro-Futbol.ru» высказал мнение о затягивании процесса перехода нападающего Ивана Сергеева в команду «Динамо». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, руководство «Зенита» пытается уговорить Ивана перейти в «Спартак» и может оказывать давление, чтобы не согласовывать с «Динамо». Силкинд отметил, что такие ситуации естественны, и каждый клуб защищает свои интересы.
Для команды «Зенит» «Динамо» выглядит более серьезным соперником по сравнению с «Спартаком». Команда «Динамо» поставила четкие цели на текущий сезон, и «Зенит» не хочет усиливать своего соперника, так как Сергеев является именно игроком «Зенита».
По мнению Силкина, если Иван перейдет в «Динамо», он может стать основным нападающим. Поскольку в команде Константин Тюкавин получил травму, а Ярослав Гладышев играл только в прошлом сезоне.
Мумий Нгамальо и Эль-Мехди Маукуб имеют мало игровой практики. Он отметил, что они нужны не для того, чтобы сидеть на позиции нападающего, а для выполнения конкретных задач.
Состояние Тюкавиных пока неизвестно, Гладышев же забил много голов в прошлом сезоне, но это не гарантирует, что его достижения будут продолжаться. Куда кто перейдет, зависит только от решения Ивана и его агента.
У Сергеева есть большое желание перейти в «Динамо». Силкинд отметил, что он хочет, чтобы он перешел, но также подчеркнул, что рынок трансферов сложен.
Когда его спросили, почему «Зенит» не хочет его возвращать, Силкинд сказал: «В «Зените» много иностранных футболистов, для Сергеева нет места. Он там был, сам не хочет возвращаться.
В «Динамо» есть новый тренер, который также является главным тренером сборной. Конечно, он ставит самые высокие цели, и футболисты хотят стать чемпионами.»
Также фактор сборной имеет значение.
Валерий Карпин лучше может следить за футболистами «Динамо». С тренера требуют много, и легко не пройти этот этап.
Руководство также ожидает результата. Возможность чемпионства зависит от того, в каком состоянии команда войдет в сезон.
Конечно, в команде будут изменения, кто-то может уйти. На последний вопрос Силкинд ответил, что теперь есть больше надежды.
В период Лички команда показывала хорошую игру, но как будет команда в период Карпина, неизвестно, и для него это загадка, добавил он. Интервью было взято сайтом «Euro-Futbol.ru», автором которого является Елена Григорьевская.