Sobiq yarim himoyachi, Krasnodar “Kubani” futbol klubining sobiq o‘yinchisi Aleksey Selin “Evro-Futbol.ru” nashrining muxbiri Kirill Ivantsov bilan suhbatda 34 yoshli hujumchi Anton Zabolotniyning Moskva “Spartak” klubiga o‘tishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Selin aytishicha, Zabolotniyning transferi “Spartak” uchun kuchayish yoki susayish emas, balki asosiy tarkibga qo‘shilish imkoniyatidir. Sobolev ketgach, “Spartak”ga aynan shunday turdagi hujumchi kerak edi.
Eng muhimi, Zabolotniy yangi jamoaga moslashib olishi va jamoa uchun foydali bo‘lishidir. Uning sirini so‘raganda, Selin shunday dedi: tanqidga qaramay, Zabolotniy o‘z ishini tinimsiz davom ettiradi, maydonda juda tinchgina va mehnat qilib o‘ynaydi.
U qo‘lidan kelgancha jamoaga yordam berishga harakat qiladi. Garchi ko‘p gol urgani yo‘q bo‘lsa-da, hisobga olinadigan natijalar bor.
“Spartak” bilan tuzilgan shartnomasi bir yilga mo‘ljallangan. Kelasi mavsumda uning o‘yin ko‘rsatkichlariga qarab klub uning keyingi taqdiri haqida qaror qabul qiladi.
Umid qilamanki, unga beriladigan o‘yin vaqti samarali o‘tkaziladi. Maydondagi holatlarga, turli o‘yinlarda qo‘llaniladigan taktikalarga va Zabolotniyning jismoniy holatiga qarab uning maydonda qancha vaqt o‘ynashi belgilanadi.
Dastlab u “Spartak”ning asosiy tarkib o‘yinchisi bo‘lmasligi mumkin, dedi Selin. Zabolotniyning oldingi klubi “Ximki” bo‘lib, u o‘tgan mavsumni aynan shu klubda o‘tkazgan.
Shu tariqa, Zabolotniyning yangi jamoasiga moslashuvi va o‘zini namoyon etishi uchun vaqt kerak bo‘ladi. “Spartak” uchun bu transfer yangi imkoniyat va qo‘shimcha kuch bo‘lishi kutilmoqda.

Заболотный принесет новую силу в состав Спартака
Бывший полузащитник, экс-игрок футбольного клуба Краснодар "Кубань" Алексей Селин в интервью корреспонденту издания "Евро-Футбол.ru" Кириллу Иванцову высказал мнение о переходе 34-летнего нападающего Антона Заболотного в московский клуб "Спартак". Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Селина, трансфер Заболотного — это не усиление или ослабление для "Спартака", а возможность добавить его в основной состав. После ухода Соболева "Спартаку" нужен был именно такой тип нападающего.
Самое важное, чтобы Заболотный адаптировался к новой команде и стал полезным для нее. Когда его спросили о секретах, Селин сказал: несмотря на критику, Заболотный продолжает упорно работать, играет очень спокойно и трудолюбиво на поле.
Он старается помочь команде изо всех сил. Хотя он не забил много голов, есть результаты, которые стоит учитывать.
Контракт с "Спартаком" рассчитан на один год. В следующем сезоне клуб примет решение о его дальнейшей судьбе в зависимости от его игровых показателей.
Надеюсь, что время, которое ему будет предоставлено для игры, пройдет эффективно. Время его пребывания на поле будет определяться в зависимости от игровых ситуаций, тактик, применяемых в различных матчах, и физического состояния Заболотного.
Сначала он может не стать основным игроком "Спартака", сказал Селин. Предыдущим клубом Заболотного были "Химки", где он провел прошлый сезон.
Таким образом, Заболотному потребуется время для адаптации в новой команде и проявления себя. Ожидается, что этот трансфер станет новой возможностью и дополнительной силой для "Спартака".