Mostovoy: Qatar Rossiya uchun munosib raqib bo‘lishi mumkin
O‘tgan yillarda taniqli futbolchi Aleksandr Mostovoy Rossiya va Qatar terma jamoalari o‘rtasida do‘stlik uchrashuvi o‘tkazilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lumki, sanksiyalar sharoitida Rossiya milliy jamoasi faqat do‘stlik o‘yinlarini o‘tkazishi mumkin. Mostovoyning so‘zlariga ko‘ra, mavjud raqiblar orasida Qatar jamoasi munosib hisoblanadi.
U bu o‘yinni jahon chempionatida ishtirok etadigan jamoaga qarshi bahs sifatida baholadi. Hozirda tanlov cheklanganligi sababli, Rossiya terma jamoasi uchun Qatar bilan o‘yin o‘tkazish qulayroq variantdir.
Bu esa Borneo, Grenada, Kuba kabi kamroq nomdor jamoalarga qaraganda ancha ma’qul hisoblanadi. Joriy yil iyun oyida Rossiya terma jamoasi ikki do‘stlik uchrashuvini o‘tkazdi: uy maydonida Nigeriya bilan durang (1:1) va safarda Belarusga qarshi g‘alaba (4:1).
Keyingi yig‘ilish sentyabr oyida rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Rossiya Futbol Ittifoqi UEFA va FIFA sanksiyalari ostida uch yildan ortiq vaqt davomida qolmoqda.
Ushbu cheklovlar qachon olib tashlanishi yoki yumshatilishi hozircha aniq emas. Shunday qilib, terma jamoa uchun do‘stlik uchrashuvlari hozirda yagona imkoniyat bo‘lib qolmoqda.

Mostovoy: Катар может стать достойным соперником для России
В последние годы известный футболист Александр Мостовой высказал мнение о том, что может состояться товарищеский матч между сборными России и Катара. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известно, что в условиях санкций сборная России может проводить только товарищеские игры. По словам Мостового, среди существующих соперников команда Катара считается достойной.
Он оценил эту игру как матч против команды, которая будет участвовать в чемпионате мира. В настоящее время, из-за ограниченного выбора, для сборной России более удобным вариантом является игра с Катаром.
Это считается гораздо более предпочтительным, чем матчи с менее известными командами, такими как Борнео, Гренада, Куба. В текущем году в июне сборная России провела два товарищеских матча: дома сыграла вничью с Нигерией (1:1) и в гостях одержала победу над Беларусью (4:1).
Следующее собрание запланировано на сентябрь. В то же время Российский футбольный союз находится под санкциями УЕФА и ФИФА более трех лет.
Когда эти ограничения будут сняты или смягчены, пока неясно. Таким образом, товарищеские матчи остаются единственной возможностью для сборной.