Arsenal transferlari Premer Ligani o‘zgartirishi mumkin
Ommaviy axborot vositalarida bosh murabbiy Mikel Artetaning transfer masalalarida qaror qabul qilishdagi ikkilanishlari haqida ko‘p gapirildi. U uzoq vaqtdan beri «Real Sosyedad»dan Marten Subimendi bilan qiziqib kelmoqda va «Arsenal» skautlari futbolchini hatto Yevro-2024 g‘alabasigacha kuzatib bordi.
Biroq bu voqeadagi muhim jihat shundaki, Arteta Tomas Partini doim maqtab kelgan. Tomas uchta zo‘rlash holatlari bilan bog‘liq jiddiy ayblovlar markazida bo‘lib, bu Artetaning obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatishi aniq.
Shunga qaramay, Arteta Tomasni faqat futbolchi sifatida baholaganini ta’kidlash muhim. Ehtimol, Artetaning qaror qabul qilishdagi ikkilanishi biroz oshirib yuborilgan.
Haqiqatan ham u Subimendini oldinroq sotib olishi mumkin edi va qishda hujumchini olish majburiy edi. Ammo natijalarga qaraganda, jamoaning o‘sishi ko‘zga tashlanadi.
London klubi ikkinchi o‘rinni egallashi mumkin, bu natija «kanonirlar» uchun 2000-yillarning oxirida odatiy edi. O‘tgan mavsumda jamoa Chempionlar Ligasi yarim finaliga yetib bordi, bu oxirgi marta 2008/2009 yillarda kuzatilgan edi.
Ehtimol, aynan shu paytda Mikel yanada yaxshi natijalarga erishish uchun yangi o‘yinchilar kerakligini tushundi. Subimendi va ehtimoliy Viktor Dyokereshning o‘tishi «puskarlar» uchun zarur bo‘lgan qo‘shimcha kuch bo‘lishi mumkin.
Marten Subimendi haqida ko‘p gapirish shart emas. U 2020 yilgi Olimpiada kumush medali sohibi, «Real Sosyedad» bilan Ispaniya Kubogi va 2024 yil Yevropa chempioni, shuningdek 2023 yil Millatlar Ligasi g‘olibidir.
U asosan himoyaviy yarimhimoyachi pozitsiyasida o‘ynaydi. Uning o‘yin uslubining asosiy jihatlari aqlli uzatmalar berish va katta ish hajmini bajarishdir.
«Arsenal» muxlislari uchun haqiqiy sovrin Viktor Dyokereshning jamoaga qo‘shilishi bo‘lishi mumkin. Bu masala deyarli hal bo‘ldi va tez orada shved futbolchi «puskarlar» safida o‘ynay boshlaydi.
U «soxta to‘qqiz» emas, balki haqiqiy hujumchi sifatida kelmoqda. Viktor «Sporting» rahbariyati bilan janjallashdi.
U o‘zini aldangan deb hisoblaydi, chunki avvalgi kelishuv shartlari o‘zgartirildi va bu uning yangi klub tanlashiga to‘sqinlik qildi. Shu sababli uning «Manchester Yunayted»ga o‘tishi amalga oshmadi.
Shved futbolchi sobiq murabbiyi Ruben Amorimni yaxshi biladi va «Manchester Yunayted»ning moliyaviy cheklovlari hamda jamoa o‘yinidagi muammolar sababli «Arsenal»ga ishonishni afzal ko‘rdi. Bu esa «puskarlar» foydasiga qaror bo‘ldi.
Viktor Dyokereshning statistikasiga qaraganda, uning «Arsenal»ga qo‘shilishi katta yutuq bo‘ladi. Portugaliya chempionatida u 33 o‘yinda 39 ta gol urdi va 8 ta golga uzatma berdi.
Chempionlar Ligasi o‘yinlarida ham u 8 o‘yinda 6 bor raqib darvozasini ishg‘ol qilgan. U eng muhim paytlarda gol urishga qodir.
Portugaliya Kubogi finalida Dyokeresh gol urib, «Sporting» jamoasining «Benfika» ustidan 3:1 hisobida g‘alaba qozonishida muhim rol o‘ynadi. Chempionatdagi o‘yinlarda ham u raqibga qarshi yaxshi natijalar ko‘rsatdi.

Трансферы Арсенала могут изменить Премьер-лигу
Лондонский клуб «Арсенал» стал одной из основных команд, активно участвующих на трансферном рынке впервые за много лет. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В СМИ много говорилось о колебаниях главного тренера Микеля Артеты при принятии решений по трансферам. Он давно интересуется Мартеном Субименди из «Реал Сосьедад», и скауты «Арсенала» следили за футболистом даже до победы на Евро-2024.
Однако важный момент в этой ситуации заключается в том, что Артета всегда хвалил Томаса Партии. Томас оказался в центре серьезных обвинений, связанных с тремя случаями насилия, что, безусловно, негативно скажется на репутации Артеты.
Тем не менее, важно отметить, что Артета оценивал Томаса только как футболиста. Возможно, колебания Артеты при принятии решений были несколько преувеличены.
На самом деле он мог бы купить Субименди раньше, а зимой было необходимо приобрести нападающего. Однако, судя по результатам, рост команды становится очевидным.
Лондонский клуб может занять второе место, что было обычным результатом для «канониров» в конце 2000-х. В прошлом сезоне команда дошла до полуфинала Лиги чемпионов, что в последний раз наблюдалось в сезоне 2008/2009.
Возможно, именно в этот момент Микель понял, что для достижения лучших результатов ему нужны новые игроки. Переход Субименди и, возможно, Виктора Дьокереша может стать необходимой дополнительной силой для «пушкарей».
О Мартене Субименди не нужно много говорить. Он обладатель серебряной медали Олимпиады 2020 года, победитель Кубка Испании с «Реал Сосьедад» и чемпион Европы 2024 года, а также победитель Лиги наций 2023 года.
Он в основном играет на позиции опорного полузащитника. Основные аспекты его стиля игры — это умные передачи и высокая работоспособность.
Для болельщиков «Арсенала» настоящим призом может стать присоединение Виктора Дьокереша к команде. Этот вопрос почти решен, и вскоре шведский футболист начнет играть в составе «пушкарей».
Он приходит не как «ложная девятка», а как настоящий нападающий. Виктор поссорился с руководством «Спортинга».
Он считает себя обманутым, так как условия предыдущего соглашения были изменены, и это помешало ему выбрать новый клуб. Поэтому его переход в «Манчестер Юнайтед» не состоялся.
Шведский футболист хорошо знает своего бывшего тренера Рубена Аморима и предпочел довериться «Арсеналу» из-за финансовых ограничений «Манчестер Юнайтед» и проблем в игре команды. Это стало решением в пользу «пушкарей».
Согласно статистике Виктора Дьокереша, его переход в «Арсенал» станет большим достижением. В португальском чемпионате он забил 39 голов и отдал 8 голевых передач в 33 матчах.
В играх Лиги чемпионов он также забил 6 голов в 8 матчах. Он способен забивать в самые важные моменты.
В финале Кубка Португалии Дьокереш забил гол и сыграл важную роль в победе «Спортинга» над «Бенфикой» со счетом 3:1. В матчах чемпионата он также показал хорошие результаты против соперников.
Он даже оформил хет-трик в ворота «Манчестер Сити». Переход Виктора Дьокереша в «Арсенал» может стать ключевым фактором, повышающим успех команды в борьбе за чемпионство в английской Премьер-Лиге.