Rossiyalik murabbiylar RPLda xorijliklardan ustunroq
Sobiq Tula “Arsenal” jamoasining bosh murabbiyi Sergey Kirlyakov “Evro-Futbol.Ru” tarmoq nashriga bergan intervyusida rus mutaxassislarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U so‘nggi paytlarda “Dinamo” jamoasining mahalliy mutaxassisga murojaat qilganini ijobiy holat deb baholadi. Kirlyakovning fikricha, bu qaror ayniqsa “Dinamo” uchun muhim, chunki ular xorijlik murabbiylardan voz kechib, rus mutaxassisini tanlashdi.
U shuningdek, “Zenit” jamoasining bosh murabbiyi Semakning muvaffaqiyatli ishlayotganini ta’kidladi. Kirlyakov oldin ko‘plab xorijlik murabbiylar faoliyat yuritgani, ammo endi mahalliy mutaxassisga ishonish to‘g‘ri qaror ekanligini aytdi.
Xalqaro musobaqalar bo‘lmagani, klubimiz hali Kuboklarda ishtirok etmayotgani achinarli ekanligini qayd etdi. Shu bilan birga, u fikricha, rus mutaxassislari xorijliklardan ustunroq ko‘rinadi.
Shu yil 13 iyunda Moskva “Dinamo” jamoasi Valeriy Karpinni bosh murabbiy etib tayinladi. Endilikda u Rossiya terma jamoasi va Moskva klubida bir vaqtning o‘zida faoliyat yuritadi.

Российские тренеры превосходят иностранцев в РПЛ
Бывший главный тренер тульского "Арсенала" Сергей Кирьяков в интервью сетевому изданию "Евро-Футбол.Ру" заявил о поддержке российских специалистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он оценил недавнее обращение команды "Динамо" к местному специалисту как положительный момент. По мнению Кирьякова, это решение особенно важно для "Динамо", так как они отказались от иностранных тренеров и выбрали российского специалиста.
Он также отметил успешную работу главного тренера "Зенита" Семака. Кирьяков сказал, что ранее работало много иностранных тренеров, но теперь доверие местному специалисту является правильным решением.
Он отметил, что отсутствие международных соревнований и то, что наш клуб еще не участвует в Кубках, является печальным фактом. В то же время, по его мнению, российские специалисты выглядят лучше иностранных.
13 июня этого года московское "Динамо" назначило Валерия Карпина главным тренером. Теперь он будет одновременно работать в сборной России и в московском клубе.