Jurova legionerlar limitini qattiqlashtirishni qo‘llab-quvvatlaydi
Rossiya Federatsiyasi Davlat Dumasi deputati Svetlana Jurova legionerlar soniga qo‘yilgan limitni o‘zgartirish mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Oldinroq, sport vazirligi va Rossiya futbol ittifoqi limitni qattiqlashtirish masalasini muhokama qilayotgani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi. Jurova so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda jahon miqyosida yuzaga kelgan sanksiyalar va ko‘plab mamlakatlarning do‘stona bo‘lmagan munosabati sharoitida ichki resurslarni rivojlantirish, yosh sportchilarga maydonga chiqish imkonini berish zarurdir.
Bu davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan yaxshi choradir, deb hisoblaydi. Shuningdek, Jurova muxlislar Rossiya futbolchilarining maydonda ko‘proq bo‘lishini istashini ta’kidladi.
Rossiya chempionatida amalda bo‘lgan legionerlar limiti ikki qoidani o‘z ichiga oladi: jamoa tarkibida mavsum uchun maksimal 13 chet ellik futbolchi bo‘lishi mumkin, maydonda esa ularning soni 8 dan oshmasligi lozim. Yangi mavsum 18 iyulda boshlanadi.
Rossiya Premer-ligasida legionerlar soniga qo‘yilgan limit jiddiy ravishda qattiqlashtirilishi ehtimoli mavjud. Bu o‘zbek futboli va mamlakat sportining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Юрова поддерживает ужесточение лимита легионеров
Депутат Государственной Думы Российской Федерации Светлана Юрова высказала мнение о возможности изменения лимита на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее появилась информация о том, что Министерство спорта и Российский футбольный союз обсуждают вопрос ужесточения лимита. По словам Юровой, в условиях санкций, возникших в мировом масштабе, и недружественного отношения многих стран необходимо развивать внутренние ресурсы и предоставлять возможность молодым спортсменам выходить на поле.
Она считает, что это хорошая мера, поддерживаемая государством. Также Юрова отметила, что болельщики хотят видеть больше российских футболистов на поле.
Лимит на легионеров в чемпионате России включает в себя два правила: в составе команды может быть максимум 13 иностранных футболистов на сезон, а на поле их количество не должно превышать 8. Новый сезон начнется 18 июля.
Существует вероятность серьезного ужесточения лимита на количество легионеров в Российской Премьер-Лиге. Ожидается, что это положительно скажется на развитии узбекского футбола и спорта в стране.