Mashhur rossiyalik murabbiy Yuri Syomin mahalliy futbolimizdagi hakamlar bilan bog‘liq mojaro holatlarining oldini olish borasidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hakamlarga maoshni oshirish muammoni hal qilmaydi. Muhimi, futbol klublarida ishlayotgan mutaxassislarning malakasi yuqori bo‘lishi kerak.
Aynan malakali kadrlar mas’ul vazifalarda faoliyat yuritishi zarur. Shunday bo‘lsa, hakamlik sohasidagi muammolar kamayadi.
Mutaxassis shuningdek, klub rahbarlari futbol muhitidagi munosabatlarni yaxshi tushunib, undagi xulq-atvor qoidalarini bilishi lozimligini ta’kidladi. Bu esa torpedoga o‘xshash mojaro holatlarining oldini olishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, Torpedo klubi hakamlarni sotib olishga oid mojarolar tufayli Oliy liga musobaqasidan chetlashtirilgan va 5 million rubl jarimaga tortilgan edi. Shu sababli, futbol sohasida adolat va tartibni ta’minlash uchun malakali va mas’uliyatli kadrlar tayyorlash muhim ahamiyatga ega.

Сёмин: Как избежать конфликтов судьям РПЛ
Известный российский тренер Юрий Сёмин высказал свои мысли о том, как предотвратить конфликтные ситуации с судьями в нашем местном футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, повышение зарплат судьям не решит проблему. Главное, чтобы квалификация специалистов, работающих в футбольных клубах, была высокой.
Именно квалифицированные кадры должны занимать ответственные должности. В таком случае проблемы в судейской сфере уменьшатся.
Специалист также подчеркнул, что руководители клубов должны хорошо понимать отношения в футбольной среде и знать правила поведения в ней. Это поможет предотвратить конфликтные ситуации, подобные "Торпедо".
Напомним, что клуб "Торпедо" был отстранен от соревнований в Высшей лиге из-за скандалов, связанных с покупкой судей, и был оштрафован на 5 миллионов рублей. Поэтому подготовка квалифицированных и ответственных кадров имеет важное значение для обеспечения справедливости и порядка в футболе.