AMD 28-fevral kuni YouTube orqali jonli efir o‘tkazib, yangi Radeon RX 9000 seriyali grafik kartalarining texnik xususiyatlari va narxlari haqida ma’lumot beradi. Geymerlar ushbu taqdimotni CES 2025 ko‘rgazmasida kutgan edi, biroq AMD faqat qisqa teaser bilan cheklangan va asosiy taqdimotni alohida o‘tkazishga qaror qilgan edi.
NVIDIA esa ushbu e’lon fonida RTX 5070 modelining chiqarilishini fevral oxiridan 5-martga ko‘chirdi, biroq RTX 5070 Ti 20-fevral kuni rejalashtirilganidek sotuvga chiqadi. Aftidan, NVIDIA RX 9070 va 9070 XT faqat RTX 5070 modeli bilan raqobat qilishi mumkin deb hisoblab, uning chiqishini keyinga surgan.

AMD RX 9000 серия будет представлена 28 февраля
AMD 28 февраля проведет прямую трансляцию на YouTube, где предоставит информацию о технических характеристиках и ценах новых графических карт серии Radeon RX 9000. Геймеры ожидали эту презентацию на выставке CES 2025, однако AMD ограничилась лишь коротким тизером и решила провести основную презентацию отдельно.
NVIDIA, на фоне этого объявления, перенесла выпуск модели RTX 5070 с конца февраля на 5 марта, однако RTX 5070 Ti выйдет в продажу, как и планировалось, 20 февраля. Судя по всему, NVIDIA решила отложить выпуск RX 9070 и 9070 XT, полагая, что они смогут конкурировать только с моделью RTX 5070.