22 yil davomida butun dunyo bo‘ylab odamlarni yaqinlashtirgan Skype rasman o‘z faoliyatini to‘xtatdi. 5 may kuni Microsoft kompaniyasi tanish va sevimli messenjer — Skype'ning barcha versiyalarini yopganini ma’lum qildi. Bu haqda NDTV World axborot agentligi xabar berdi.
Uzoq yillar videoqo‘ng‘iroq va onlayn muloqotning eng mashhur platformalaridan biri bo‘lib kelgan Skype o‘rnini endi Microsoft Teams egallaydi. Microsoft fevral oyidayoq Skype faoliyatini to‘xtatishini e’lon qilgan va foydalanuvchilarni Microsoft Teams'ga o‘tishga chaqirgan edi.
Xizmat barcha uchun yopildi
Skype'ning yopilishi nafaqat bepul, balki pullik hisoblar uchun ham amal qiladi. Skype for Business foydalanuvchilari esa hech qanday qo‘ldagi harakatsiz, avtomatik ravishda Microsoft Teams'ga o‘tkaziladi.
Shu bilan, Microsoft Skype'ni to‘liq Teams ekosistemasiga biriktirishni rejalashtirgan.
Mening Skype akkauntim nima bo‘ladi?
Foydalanuvchilar o‘z Skype ma’lumotlari bilan Microsoft Teams'da ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin — chatlar, kontaktlar va boshqa ma’lumotlar avtomatik tiklanadi.
Agar foydalanuvchi Teams'dan foydalanishni xohlamasa, Skype ma’lumotlarini eksport qilib olishi yoki o‘chirishi mumkin. Bunday imkoniyat 2026 yil yanvar oyigacha qoldiriladi. Shu muddatdan keyin ma’lumotlar avtomatik ravishda o‘chiriladi.
Skype ma’lumotlarini qanday saqlash mumkin?
- Microsoft akkaunt orqali Skype ma’lumotlarini eksport qilish sahifasiga kiring;
- Chatlar, fayllar yoki har ikkalasini tanlang;
- So‘rovni yuboring va eksport uchun kerakli ma’lumotlarni belgilang;
- Yakunlangach, “Yuklab olish” tugmasini bosing.
Skype'ning yopilishiga nimalar sabab bo‘ldi?
Skype uzoq vaqt mobil, desktop va konsol platformalariga integratsiya qilingan holda faol ishlagan. Lekin interfeysning tez-tez o‘zgarishi, turli yangilanishlar va raqobatchilarning rivojlanishi platformaga ta’sir o‘tkazdi.
Ayniqsa, pandemiya paytida Zoom, Webex, Discord va Slack kabi platformalar katta ommalashuvga erishdi. Skype esa 2025 yilda oylik faol foydalanuvchilarining 23 millionini yo‘qotdi.
Skype tarixga aylandi. Unga o‘rnini Microsoft Teams egalladi. Bir paytlar 1 milliard foydalanuvchini o‘z atrofiga jamlagan servis endi yangi bosqichga o‘tayotgan Microsoft ekotizimining bir qismi sifatida ta’riflanmoqda.
Foydalanuvchilar uchun esa bu — muloqot shaklini va platformasini yangilash uchun yangi bosqich, yangi odat va imkoniyatlarni anglatadi. Siz Teams'ga o‘tishga tayyormisiz?

За 22 года Skype, который сближал людей по всему миру, официально прекратил свою деятельность. 5 мая компания Microsoft объявила о закрытии всех версий своего знакомого и любимого мессенджера — Skype. Об этом сообщило информационное агентство NDTV World.
Долгие годы Skype был одной из самых популярных платформ для видеозвонков и онлайн-общения, теперь его место займет Microsoft Teams. Microsoft еще в феврале объявила о прекращении работы Skype и призвала пользователей перейти на Microsoft Teams.
Сервис закрыт для всех
Закрытие Skype касается не только бесплатных, но и платных аккаунтов. Пользователи Skype for Business будут автоматически переведены на Microsoft Teams без каких-либо действий с их стороны.
Таким образом, Microsoft планирует полностью интегрировать Skype в экосистему Teams.
Что будет с моей учетной записью Skype?
Пользователи могут зарегистрироваться в Microsoft Teams с использованием своих данных Skype — чаты, контакты и другая информация будут автоматически восстановлены.
Если пользователь не хочет использовать Teams, он может экспортировать свои данные Skype или удалить их. Эта возможность будет доступна до января 2026 года. После этого данные будут автоматически удалены.
Как сохранить данные Skype?
- Перейдите на страницу экспорта данных Skype через учетную запись Microsoft;
- Выберите чаты, файлы или оба варианта;
- Отправьте запрос и укажите необходимые данные для экспорта;
- По завершении нажмите кнопку «Скачать».
Что стало причиной закрытия Skype?
Skype долгое время активно работал, интегрируясь с мобильными, настольными и консольными платформами. Однако частые изменения интерфейса, различные обновления и развитие конкурентов оказали влияние на платформу.
Особенно во время пандемии платформы, такие как Zoom, Webex, Discord и Slack, достигли большой популярности. Skype же потерял 23 миллиона активных пользователей в 2025 году.
Skype стал частью истории. Его место занял Microsoft Teams. Сервис, который когда-то объединял 1 миллиард пользователей, теперь описывается как часть экосистемы Microsoft, переходящей на новый этап.
Для пользователей это — новый этап, новые привычки и возможности для обновления форм общения и платформы. Вы готовы перейти на Teams?