O‘zbekistonlik bokschilar bugun Sofiyada 11 jang o‘tkazadi
Google kompaniyasi delfinlarning o‘zaro muloqotini tushunish va ularning til tizimini aniqlash maqsadida yangi sun’iy intellekt texnologiyasini ishlab chiqmoqda. Ushbu loyiha 40 yildan ortiq vaqt mobaynida dengiz sutemizuvchilarining ovozli muloqotini o‘rganib kelayotgan Wild Dolphin Project (WDP) tashkiloti bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Bu haqda Fox News nashri ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, loyihaning markaziy qismi DolphinGemma deb nomlangan maxsus sun’iy intellekt modeli bo‘lib, uning vazifasi delfinlar chiqarayotgan turli ovozlarning ma’nosini aniqlashdir. WDP tadqiqotchilari qariyb yarim asr davomida to‘plagan katta miqdordagi audio ma’lumotlar asosida yaratilgan bu sun’iy intellekt modeli, ovozlarni tahlil qilib, ularning turli xil xulq-atvor bilan bog‘liq ekanligini aniqlash imkoniga ega bo‘ladi.
Mutaxassislar kuzatuvlariga ko‘ra, delfinlarning chiqargan har bir tovushi alohida ma’no va vaziyatga ega. Masalan, onalari va bolalari bir-birini izlayotgan paytda maxsus hushtaklar ishlatiladi. Agar ular o‘zaro janjallashgan taqdirda, pulsli chaqiriq tovushlarini chiqarib, bir-birini ogohlantirishadi. G‘uvullovchi tovush esa yangi delfin bilan tanishishda yoki akulalardan ehtiyot bo‘lish kerakligi to‘g‘risida xabar berish uchun qo‘llaniladi.
DolphinGemma sun’iy intellekt modeli ushbu tovushlarni umumiy ma’lumotlar bazasi bilan taqqoslab, ulardan so‘zlar, iboralar yoki hatto jumlalar yaratish imkoniyatini taqdim etadi. Bunday yondashuv natijasida ilk marotaba delfin tilining to‘liq lug‘ati yaratilishiga yo‘l ochilishi mumkin.
Texnologik jihatdan bu loyiha Google'ning eng zamonaviy Pixel smartfonlari texnologiyalariga asoslangan bo‘lib, u yuqori aniqlikdagi audio yozish tizimini o‘z ichiga oladi. Bu tizim atrofdagi suv osti shovqinlaridan, masalan, to‘lqinlar yoki qayiq dvigatellarining ovozidan delfinlarning tovushini toza va aniq ravishda ajratib beradi.
Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, DolphinGemma sun’iy intellekt modeli 2025 yilning yozida keng ommaga taqdim etilishi rejalashtirilgan. Hozirgi kunda bu model asosan Atlantika dog‘li delfinlari bilan o‘tkazilgan tadqiqotlarda o‘zini oqlagan bo‘lsa-da, kelgusida boshqa turdagi delfinlarda ham (masalan, bottlenoz yoki spinner delfinlari kabi) muvaffaqiyatli qo‘llanilishi mumkinligi aytilmoqda.
Loyiha mualliflari bu texnologiya inson va hayvonot olami o‘rtasidagi muloqot imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytirishi va kelajakda hayvonot dunyosiga yaqindan bog‘lanishimizda yangi davrni boshlab berishiga ishonch bildirmoqda. Agar tadqiqot to‘liq muvaffaqiyatli yakunlansa, bu insonlarga dengiz sutemizuvchilari bilan chuqurroq va tushunarliroq aloqalar o‘rnatish imkonini beradi.

Google открывает путь к пониманию языка дельфинов с помощью искусственного интеллекта
Компания Google разрабатывает новые технологии искусственного интеллекта с целью понимания общения дельфинов и определения их языковой системы. Этот проект реализуется в сотрудничестве с организацией Wild Dolphin Project (WDP), которая изучает голосовое общение морских млекопитающих более 40 лет. Об этом сообщает издание Fox News.
Согласно данным, центральной частью проекта является специальная модель искусственного интеллекта под названием DolphinGemma, задача которой заключается в определении значений различных звуков, издаваемых дельфинами. Эта модель искусственного интеллекта, созданная на основе большого объема аудиоданных, собранных исследователями WDP за почти полвека, сможет анализировать звуки и определять, что они связаны с различным поведением.
По наблюдениям специалистов, каждый звук, издаваемый дельфинами, имеет свое значение и контекст. Например, специальные свистки используются, когда матери и их детеныши ищут друг друга. Если они начинают ссориться, они издают пульсирующие звуки, чтобы предупредить друг друга. Громкий звук используется для знакомства с новым дельфином или для предупреждения о необходимости остерегаться акул.
Модель искусственного интеллекта DolphinGemma будет сравнивать эти звуки с общей базой данных, предоставляя возможность создавать слова, фразы или даже предложения. Такой подход может открыть путь к созданию полного словаря языка дельфинов впервые в истории.
С технологической точки зрения этот проект основан на самых современных технологиях смартфонов Pixel от Google, которые включают в себя систему записи аудио высокой четкости. Эта система позволяет четко и ясно отделять звуки дельфинов от окружающего подводного шума, такого как волны или звуки двигателей лодок.
Исследователи отмечают, что модель искусственного интеллекта DolphinGemma планируется представить широкой публике летом 2025 года. На данный момент эта модель уже показала свою эффективность в исследованиях, проведенных с атлантическими пятнистым дельфинами, но в будущем также предполагается успешное применение на других видах дельфинов (например, на дельфинах-бутылконосах или спиннер-дельфинах).
Авторы проекта уверены, что эта технология значительно расширит возможности общения между людьми и животным миром и откроет новую эру в нашем взаимодействии с животным миром в будущем. Если исследование завершится полностью успешно, это даст людям возможность установить более глубокие и понятные связи с морскими млекопитающими.