Dunyodagi eng yirik texnologiya kompaniyalaridan biri hisoblangan Google kino va seriallar ishlab chiqarish bo‘yicha yirik loyihani amalga oshirishni boshladi. Business Insider nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, Google 100 Zeros nomli yangi loyihasini ishga tushirgan. Ushbu yangi bo‘linma Range Media Partners prodyuserlik kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlaydi va kompaniya tomonidan moliyalashtirilishi mumkin bo‘lgan yangi, istiqbolli va innovatsion kino hamda teleshou loyihalarini izlash bilan shug‘ullanadi.
Google ushbu tashabbus orqali o‘zining yangi xizmatlari, ayniqsa, sun’iy intellekt texnologiyalari va Android platformasiga bo‘lgan qiziqishni oshirishni rejalashtirmoqda. Ma’lum qilinishicha, yangi loyihada ishtirok etadigan filmlar va seriallardagi asosiy qahramonlar, albatta, Android operatsion tizimidagi smartfonlardan foydalanishlari mumkin. Ammo bu integratsiya sun’iy va majburiy ko‘rinmasligi kerakligiga alohida e’tibor qaratilgan.
100 Zeros'ning ilk loyihasi sifatida «Kakku» deb nomlangan qo‘rqinchli film taqdim etilgan va bu film 2024 yilning boshlaridayoq ommaga namoyish etilgan. Ushbu filmning boshlanish titrlarida Google'ning yangi tashabbusi — 100 Zeros logotipini ham ko‘rish mumkin.
Shu bilan birga, Google o‘zining eng yirik platformalaridan biri hisoblangan YouTube'ni yangi kino va seriallar uchun tarqatuvchi sifatida ko‘rib chiqmayapti. Bu esa kompaniya tomonidan alohida kinematografiya yo‘nalishidagi platformalar bilan hamkorlik qilishi mumkinligini anglatadi.
Aytish joizki, Google hozircha 100 Zeros tashabbusini rasman taqdim etmagan va ommaviy axborot vositalari orqali tarqalgan bu ma’lumotlarga izoh berishdan bosh tortgan.
Ekspertlarning fikricha, Google'ning bu yo‘nalishdagi yangi qadami kino va seriallar bozorida yirik raqobatni keltirib chiqarishi mumkin. Ayniqsa, Amazon va Apple kabi yirik kompaniyalar allaqachon o‘zlarining kino va serial studiyalari bilan bu bozorga jiddiy kirib kelgan. Google esa yangi loyihasi bilan ushbu sohada o‘ziga xos yo‘nalish yaratish va kino sanoatida innovatsion g‘oyalarni rivojlantirishni ko‘zlamoqda.
Google'ning bu tashabbusi omma tomonidan qanday qabul qilinishini va kino industriyasida qanday natijalarga erishishini vaqt ko‘rsatadi. Ammo bir narsa aniq: texnologiya giganti o‘z faoliyati doirasini kengaytirish orqali nafaqat biznes manfaatlarini, balki zamonaviy kino va seriallar ishlab chiqarish standartlarini ham o‘zgartirishni maqsad qilgan.

облачно с прояснениями ветер 2.4 м/с, ЮВ
Одна из крупнейших технологических компаний в мире, Google, начала реализацию крупного проекта по производству кино и сериалов. Согласно информации, распространенной изданием Business Insider, Google запустила новый проект под названием 100 Zeros. Это новое подразделение будет работать в сотрудничестве с продюсерской компанией Range Media Partners и заниматься поиском новых, перспективных и инновационных кино- и телешоу-проектов, которые могут быть профинансированы компанией.
С помощью этой инициативы Google планирует увеличить интерес к своим новым услугам, особенно к технологиям искусственного интеллекта и платформе Android. Сообщается, что главные герои фильмов и сериалов, участвующих в новом проекте, обязательно смогут использовать смартфоны на операционной системе Android. Однако особое внимание уделяется тому, чтобы эта интеграция не выглядела искусственной и навязчивой.
Первым проектом 100 Zeros стал фильм ужасов под названием «Кakku», который был представлен уже в начале 2024 года. В начальных титрах этого фильма также можно увидеть логотип новой инициативы Google — 100 Zeros.
При этом Google не рассматривает свою крупнейшую платформу YouTube в качестве дистрибьютора для новых фильмов и сериалов. Это означает, что компания может сотрудничать с отдельными платформами в области кинематографии.
Стоит отметить, что Google пока не представила инициативу 100 Zeros официально и отказалась комментировать информацию, распространенную через средства массовой информации.
По мнению экспертов, новый шаг Google в этом направлении может вызвать серьезную конкуренцию на рынке кино и сериалов. Особенно, учитывая, что такие крупные компании, как Amazon и Apple, уже серьезно вошли на этот рынок со своими студиями кино и сериалов. Google же с новым проектом намерена создать уникальное направление в этой области и развивать инновационные идеи в киноиндустрии.
Как общественность воспримет эту инициативу Google и какие результаты она принесет в киноиндустрии, покажет время. Но одно ясно: технологический гигант стремится изменить не только свои бизнес-интересы, но и стандарты современного производства кино и сериалов.