BYD Qozog‘istonda ikki yangi avtomobil taqdim etdi
Xitoyning BYD kompaniyasi Yevropa bozorini egallash bo‘yicha keng ko‘lamli rejalar tuzmoqda, deb cenyavto.com xabar berdi. Kompaniya allaqachon Vengriyada yirik avtomobil zavodi qurmoqda, u yiliga 350 mingta avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, 2026-yilda Turkiyada yana bir zavod ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Biroq BYD hozirda butun dunyo bozoriga chiqish ustida ishlamoqda va bugun u Qozog‘istonda rasmiy sotuvni boshladi.
Kompaniya mahalliy bozorga Han EV elektr sedani va Song Plus gibrid krossoverini taqdim etdi. Rasmiylarga ko‘ra, barcha modellarning iqlim va yo‘l sharoitlariga moslashtirilganligi ta’kidlangan. Han EV yaqinda yuqori sifatli batareyaga ega yangilangan versiyada ishlab chiqarildi. Ushbu model Xitoyda taxminan 2,28 million rubl ekvivalentidagi narxda sotilmoqda.
Han EV standart versiyasi 204 ot kuchiga ega elektromotor bilan jihozlangan bo‘lib, 310 N*m aylanish momentini ta’minlaydi. Ushbu model 506 km yurish imkoniyatiga ega batareyaga ega. Keyingi versiyalarda 228 ot kuchiga ega elektromotor taqdim etilib, yangi 800 voltli tezkor quvvatlash texnologiyasini qo‘llab-quvvatlovchi batareya bilan jihozlanadi. Bu model 605 km yurish masofasiga ega. Eng yuqori komplektatsiyali versiyada esa 245 ot kuchiga ega elektromotor mavjud bo‘lib, uning yurish zaxirasi 245 km ni tashkil etadi.
Song Plus krossoveri esa 1,5 litrli ichki yonuv dvigateli va 197 ot kuchiga ega elektromotor asosidagi gibrid tizim bilan jihozlangan. Shuningdek, elektr versiyasi ham 204 ot kuchiga ega bo‘ladi.

BYD представила два новых автомобиля в Казахстане
Китайская компания BYD разрабатывает масштабные планы по завоеванию европейского рынка, сообщает cenyavto.com. Компания уже строит крупный автомобильный завод в Венгрии, который будет иметь мощность по производству 350 тысяч автомобилей в год. Кроме того, в 2026 году планируется запуск еще одного завода в Турции. Однако в настоящее время BYD работает над выходом на мировой рынок, и сегодня она начала официальные продажи в Казахстане.
Компания представила местному рынку электрический седан Han EV и гибридный кроссовер Song Plus. По словам официальных лиц, все модели адаптированы к климатическим и дорожным условиям. Han EV недавно был выпущен в обновленной версии с высококачественной батареей. Эта модель продается в Китае примерно за 2,28 миллиона рублей эквивалента.
Стандартная версия Han EV оснащена электромотором мощностью 204 лошадиные силы, который обеспечивает крутящий момент в 310 Н*m. Эта модель имеет батарею с возможностью пробега 506 км. В следующих версиях будет представлен электромотор мощностью 228 лошадиных сил, который будет оснащен батареей, поддерживающей новую технологию быстрой зарядки на 800 вольт. Эта модель имеет запас хода в 605 км. В самой высококомплектованной версии имеется электромотор мощностью 245 лошадиных сил, запас хода которого составляет 245 км.
Кроссовер Song Plus оснащен гибридной системой на основе 1,5-литрового двигателя внутреннего сгорания и электромотора мощностью 197 лошадиных сил. Также электрическая версия будет иметь мощность 204 лошадиные силы.