Agregatorlar “To‘xtash taqiqlangan” joyda to‘xtashi mumkin
Endilikda yuridik shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tgan taksi agregatorlariga “To‘xtash taqiqlangan” yo‘l belgisi amal qiladigan hududlarda, jumladan aeroport va vokzallarga tutash joylarda yo‘lovchilarni chiqarish yoki tushirish uchun qisqa muddatga to‘xtashga ruxsat beriladi, deb uz24.uz xabar berdi.
Qarorga ko‘ra, aeroportlar, temir yo‘l vokzallari, avtovokzallar, qurilish materiallari bozorlari, dehqon va buyum bozorlari, hamda ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan savdo majmualarining pullik avtoturargohlariga agregatorlar yo‘lovchilarni chiqarish yoki tushirish uchun bepul kirishi mumkin.
Bundan tashqari, agregatorlarga yo‘nalishli transport vositalari uchun ajratilgan maxsus yo‘laklardan foydalanishga ham ruxsat berilmoqda.

Агрегаторы могут останавливаться в местах, где остановка запрещена
Теперь такси-агрегаторам, зарегистрированным как юридические лица, разрешается кратковременно останавливаться для высадки или посадки пассажиров в зонах, где действует знак “Остановка запрещена”, включая места, прилегающие к аэропортам и вокзалам, сообщает uz24.uz.
Согласно решению, агрегаторы могут бесплатно заезжать на платные парковки аэропортов, железнодорожных вокзалов, автовокзалов, рынков строительных материалов, сельскохозяйственных и товарных рынков, а также торговых комплексов, в уставном капитале которых доля государства превышает 50 процентов, для высадки или посадки пассажиров.
Кроме того, агрегаторам также разрешается использовать специальные полосы, выделенные для маршрутных транспортных средств.