Yandex avtobus harakatini 11 shaharda ko‘rsatadi
Yandex Uzbekistan navigatsiya xizmatlariga avtobuslarning real vaqtdagi harakatini ko‘rsatish funksiyasi yana 11 shahar uchun qo‘shildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Dastlab bu imkoniyat faqat Toshkent va Samarqand shaharlarida mavjud bo‘lgan bo‘lsa, hozirda unga Angren, Andijon, Buxoro, Jizzax, Guliston, Qarshi, Navoiy, Namangan, Nukus, Urganch va Farg‘ona shaharlarida ham foydalanish mumkin. Ushbu yangilik sayohatlarni rejalashtirishni ancha osonlashtiradi, chunki yo‘lovchilar kerakli avtobusning aniq joylashuvini va uning to‘xtash joyiga yetib kelish vaqtini kuzatishi mumkin.
Foydalanuvchilar avtobusning raqamini bilgan holda muayyan yo‘nalishni topishlari, shuningdek, to‘liq jadval va barcha bekatlar ro‘yxati bilan tanishishlari mumkin. Xizmatlar real vaqtda ma’lumotlarni transport vositalariga o‘rnatilgan sensorlar va yo‘l harakati sharoitlarini hisobga oluvchi algoritmlar yordamida yangilab turadi.
O‘zbekiston Respublikasi transport vazirining birinchi o‘rinbosari Mamanbiy Omarov har bir fuqaroda va mehmonlarda o‘zlari uchun qulay ilovalarda jamoat transportining harakatini kuzatish imkoniyati bo‘lishi muhimligini ta’kidladi. Vazirlik raqamli yechimlarni joriy etishni faol qo‘llab-quvvatlamoqda, chunki ular shaharlarda harakatlanishni yanada qulay va samarali qiladi.
Yandex Uzbekistan rahbari Izzat Shukurovning so‘zlariga ko‘ra, ayni paytda avtobuslarning harakati 230 yo‘nalishda ko‘rsatilmoqda. Kompaniya ushbu funksiyani yanada rivojlantirishni va jamoat transportidan foydalanishni yanada qulay qilishni rejalashtirmoqda.

Yandex показывает движение автобусов в 11 городах
Функция отображения движения автобусов в реальном времени для навигационных услуг Яндекс Узбекистан была добавлена еще для 11 городов. Об этом сообщает Upl.uz.
Изначально эта возможность была доступна только в городах Ташкент и Самарканд, но теперь ее можно использовать также в городах Ангрен, Андижан, Бухара, Джизак, Гулистан, Карши, Навои, Наманган, Нукус, Ургенч и Фергана. Эта новость значительно упростит планирование поездок, так как пассажиры смогут отслеживать точное местоположение нужного автобуса и время его прибытия на остановку.
Пользователи могут найти определенный маршрут, зная номер автобуса, а также ознакомиться с полным расписанием и списком всех остановок. Сервисы обновляют информацию в реальном времени с помощью датчиков, установленных на транспортных средствах, и алгоритмов, учитывающих дорожные условия.
Первый заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Мамонбий Омаров подчеркнул важность наличия у каждого гражданина и гостя возможности отслеживать движение общественного транспорта в удобных приложениях. Министерство активно поддерживает внедрение цифровых решений, так как они делают передвижение по городам более удобным и эффективным.
По словам руководителя Яндекс Узбекистан Иззата Шукурова, в настоящее время движение автобусов отображается на 230 маршрутах. Компания планирует дальнейшее развитие этой функции и улучшение удобства использования общественного транспорта.