Xitoylik elektr avtomobillari ishlab chiqaruvchisi BYD birinchi marta Evropa Ittifoqi mamlakatlarida bir oy davomida sotilgan avtomobillar soni bo‘yicha amerikalik Tesla kompaniyasidan o‘zib ketdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Reuters axborot agentligi JATO Dynamics tahliliy kompaniyasining ma’lumotlariga tayanib xabar berdi. 2025 yil aprel oyida Yevropada BYD brendiga mansub 7231 ta elektr avtomobili ro‘yxatdan o‘tgan, bu 2024 yil aprel oyiga nisbatan deyarli 2,7 barobar ko‘pdir.
Taqqoslash uchun, Tesla avtomobillarining ro‘yxatdan o‘tgan soni 49 foizga kamayib, 7165 taga yetdi. JATO Dynamics tahlilchisi Felipe Munyosning ta’kidlashicha, bu voqea Yevropa avtomobil bozorida muhim burilish nuqtasi bo‘ldi.
BYD kompaniyasi Yevropa bozoriga nisbatan yaqinda kirgan. 2022 yil kuzigacha ushbu brend avtomobillari faqat Norvegiya va Niderlandiyada sotilgan.
Tesla esa 2014 yildan beri Yevropa bozorida faoliyat yuritib, keng savdo tarmog‘iga ega. Shunga qaramay, xitoylik kompaniya amerikalik raqibini ortda qoldira oldi.
2025 yil aprel oyida Evropa Ittifoqida elektr avtomobillarining umumiy sotilishi 2024 yilning shu davriga nisbatan 28 foizga oshdi. Xitoy brendlariga bo‘lgan talab 59 foizga ko‘paydi, garchi Yevropa Ittifoqi ushbu avtomobillar importiga bojxona to‘lovlarini joriy qilgan bo‘lsa ham.
Boshqa xitoylik brendlar ichida Xpeng kompaniyasining sotilishi 268 foizga o‘sdi. Elektr avtomobillar segmentida bu ko‘rsatkich faqat nemis Porsche kompaniyasining 309 foizlik o‘sishidan qolishadi.
Tesla sotilishining kamayishi faqat Yevropada kuzatilmayapti. 2025 yilning birinchi choragida kompaniyaning asosiy bozorlarida yetkazib berishlar kamaydi.
Germaniyada buyurtmalar 62 foizga, Fransiyada 41 foizga, Norvegiya va Portugaliyada 25 foizga tushdi. Buyuk Britaniyada esa Tesla sotilishi o‘z darajasida qoldi.
Evropadan tashqarida ham holat yomonlashdi: Xitoyda yetkazib berishlar 22 foizga, AQShda 5 foizga kamaydi. Umuman olganda, 2025 yil birinchi choragida Tesla sotilishi 13 foizga, kompaniya daromadi esa 2024 yilning shu davriga nisbatan 20 foizga pasaydi.
Tahlilchilar Tesla sotilishining pasayishini bir necha omillar bilan izohlaydilar. Ularga yangi Model Y elektr avtomobilining yangilangan versiyasini ishlab chiqarish uchun vaqtinchalik to‘xtatish va arzonroq model chiqarilishini kutish kiradi.
Bundan tashqari, so‘nggi oylar davomida ayrim mamlakatlarda Tesla rahbari Ilon Maskning siyosiy qarashlariga qarshi namoyishlar bo‘lib o‘tmoqda. 2024 yilda BYD Xitoyning birinchi avtomobil ishlab chiqaruvchisi bo‘lib, uning elektr avtomobillari Norvegiyada eng ko‘p sotilgan o‘nlikka kirgan.

BYD впервые превысил продажи Tesla в Европе
Китайский производитель электромобилей BYD впервые обошел американскую компанию Tesla по количеству проданных автомобилей за месяц в странах Европейского Союза. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Reuters, ссылаясь на данные аналитической компании JATO Dynamics. В апреле 2025 года в Европе было зарегистрировано 7231 электромобиль под брендом BYD, что почти в 2,7 раза больше по сравнению с апрелем 2024 года.
Для сравнения, количество зарегистрированных автомобилей Tesla снизилось на 49% и составило 7165. Аналитик JATO Dynamics Фелипе Муньос отметил, что это событие стало важной точкой поворота на европейском автомобильном рынке.
Компания BYD недавно вышла на европейский рынок. До лета 2022 года автомобили этого бренда продавались только в Норвегии и Нидерландах.
Tesla же активно работает на европейском рынке с 2014 года и имеет широкую торговую сеть. Тем не менее, китайская компания смогла обойти своего американского конкурента.
В апреле 2025 года общие продажи электромобилей в Европейском Союзе увеличились на 28% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Спрос на китайские бренды вырос на 59%, хотя Европейский Союз ввел таможенные пошлины на импорт этих автомобилей.
Среди других китайских брендов продажи компании Xpeng увеличились на 268%. В сегменте электромобилей этот показатель уступает только 309%-ному росту немецкой компании Porsche.
Снижение продаж Tesla наблюдается не только в Европе. В первом квартале 2025 года поставки в основных рынках компании снизились.
В Германии заказы упали на 62%, во Франции на 41%, в Норвегии и Португалии на 25%. В Великобритании продажи Tesla остались на прежнем уровне.
Ситуация за пределами Европы также ухудшилась: в Китае поставки снизились на 22%, в США на 5%. В целом, в первом квартале 2025 года продажи Tesla упали на 13%, а доход компании снизился на 20% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Аналитики объясняют снижение продаж Tesla несколькими факторами. К ним относится временная приостановка производства обновленной версии электромобиля Model Y и ожидание выхода более дешевой модели.
Кроме того, в последние месяцы в некоторых странах проходят протесты против политических взглядов руководителя Tesla Илона Маска. В 2024 году BYD стал первым производителем автомобилей в Китае, его электромобили вошли в десятку самых продаваемых в Норвегии.