O‘zbekiston yo‘l sohasida yangi qonunni qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi avtomobil yo‘llari sohasini tubdan isloh qilishga qaratilgan muhim qadamni amalga oshirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Birinchi o‘qishda “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ma’qullandi. Ushbu hujjat mamlakat transport tarmoqlarini qurish, boshqarish va moliyalashtirishda asosiy tamoyillarni belgilaydi hamda sohada fundamental o‘zgarishlarni ta’minlashga xizmat qiladi.
Qonun loyihasining asosiy jihatlaridan biri avtomobil yo‘llarini tizimli rejalashtirish mexanizmini joriy etishdir. Bu yondashuv yo‘llarni holatga qarab ta’mirlashdan uzoq muddatli strategik rivojlantirishga o‘tishni nazarda tutadi.
Yo‘l infratuzilmasini iqtisodiy o‘sish va hududlardagi demografik o‘zgarishlar prognozlariga mos ravishda shakllantirish maqsad qilinmoqda. Natijada transport oqimlarini samarali qondira oladigan infratuzilma yaratiladi.
Qonun loyihasida jamoatchilik muhokamasi jarayonlariga alohida e’tibor qaratilgan. Endilikda yangi avtomagistrallarni loyihalash yoki mavjudlarini rekonstruksiya qilishda fuqarolar fikri va atrof-muhitga ta’sirni baholash majburiy bosqichlar hisoblanadi.
Shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay va xavfsiz piyoda hududlarini tashkil etishni nazarda tutuvchi to‘siqsiz muhit yaratish talablari qat’iy belgilandi. Loyihada shuningdek, aloqa tarmoqlari va boshqa yer osti kommunikatsiyalarini yotqizadigan kompaniyalar uchun aniq qoidalar joriy etiladi.
Endi ular yo‘l qoplamasini avvalgi holatga to‘liq tiklash xarajatlarini o‘z zimmasiga oladi. Bu esa sifatli bo‘lmagan ta’mirlash ishlari amaliyotiga barham beradi.
Hujjatning iqtisodiy jihatida O‘zbekistonda pullik avtomagistrallar tarmog‘ini yaratish uchun huquqiy asoslar belgilangan. Xususiy investitsiyalarni rag‘batlantirish maqsadida hukumat soliq va boshqa imtiyozlar paketini taklif qilmoqda.
Shu bilan birga, yirik va og‘ir transport vositalarining harakatiga oid aniq tartib-qoidalar o‘rnatilib, yo‘l qoplamasining shikastlanishini kamaytirish va xavfsizlikni oshirish ko‘zda tutilgan. Yo‘l bo‘yidagi xizmat obyektlari, jumladan, benzin quyish shoxobchalari va mehmonxonalar maxsus ajratilgan hududlarda joylashtirilishi tartibga solinadi.
O‘zbekiston avtomobil yo‘llarining umumiy uzunligi 200 ming kilometrdan oshadi. Shundan taxminan 42,7 ming kilometri umumiy foydalanishda bo‘lib, hududlarni bog‘lovchi va xalqaro transport yo‘laklariga chiqadigan yo‘llardir.

Узбекистан принял новый закон в области дорожного хозяйства
Олий Мажлис Республики Узбекистан осуществил важный шаг, направленный на кардинальную реформу в области автомобильных дорог. Об этом сообщает Upl.uz.
На первом чтении был одобрен проект закона "О автомобильных дорогах". Этот документ определяет основные принципы строительства, управления и финансирования транспортных сетей страны и служит для обеспечения фундаментальных изменений в этой области.
Одним из основных аспектов проекта закона является внедрение механизма системного планирования автомобильных дорог. Этот подход подразумевает переход от ремонта дорог в зависимости от состояния к долгосрочному стратегическому развитию.
Цель состоит в том, чтобы формировать дорожную инфраструктуру в соответствии с прогнозами экономического роста и демографических изменений в регионах. В результате будет создана инфраструктура, способная эффективно удовлетворять транспортные потоки.
В проекте закона особое внимание уделяется процессам общественного обсуждения. Теперь мнение граждан и оценка воздействия на окружающую среду являются обязательными этапами при проектировании новых автомагистралей или реконструкции существующих.
Кроме того, были строго определены требования по созданию безбарьерной среды, предусматривающей организацию удобных и безопасных пешеходных зон для лиц с ограниченными возможностями. В проекте также вводятся четкие правила для компаний, прокладывающих сети связи и другие подземные коммуникации.
Теперь они будут нести ответственность за полное восстановление дорожного покрытия до прежнего состояния. Это положит конец практике некачественного ремонта.
В экономическом аспекте документа определены правовые основы для создания сети платных автомагистралей в Узбекистане. С целью стимулирования частных инвестиций правительство предлагает пакет налоговых и других льгот.
В то же время устанавливаются четкие правила для движения крупных и тяжелых транспортных средств, направленные на снижение повреждений дорожного покрытия и повышение безопасности. Объекты обслуживания вдоль дорог, включая автозаправочные станции и гостиницы, будут размещаться в специально отведенных зонах.
Общая протяженность автомобильных дорог Узбекистана превышает 200 тысяч километров. Из них около 42,7 тысячи километров находятся в общем пользовании и являются дорогами, соединяющими регионы и выходящими на международные транспортные коридоры.