Tramp Ukrainani bundan keyin qo‘llab-quvvatlashi nimaga bog‘liq ekanini aytdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina bilan muomala qilish tobora qiyinlashib borayotganini ta’kidladi. 7 mart kuni u jurnalistlar bilan uchrashuvda bu masala yuzasidan o‘z pozitsiyasini bildirdi.
"Ukraina bilan muomala qilish Rossiyaga qaraganda qiyinroq"
Trampning AQSH iqtisodiyotiga bag‘ishlangan hisobotida jurnalistlar undan Rossiya prezidenti Vladimir Putinning tinchlikka sodiqligiga ishonishi yoki yo‘qligi haqida savol berishdi. Javob tariqasida u:
"Men Putinning tinchlikka erishish niyatiga ishonaman. Biz va Rossiya o‘rtasida hammasi yaxshi. Ukraina bilan muomala qilish esa Rossiyaga qaraganda qiyinroq", — dedi Tramp.
Uning fikricha, Moskva ham, Kiyev ham urushni tugatishdan manfaatdor, ammo bu jarayondagi asosiy muammo Ukraina hukumati tomonidan kelishuvni xohlash-xohlamasligida.
AQSHning yordami muzokaralarga bog‘liq
Tramp agar Kiyev tinchlik muzokaralariga tayyor bo‘lmasa, AQSH Ukrainaga har qanday yordamni to‘xtatishi mumkinligini bildirdi:
"Men Ukraina tomonidan mojaroga barham berish istagini ko‘rmayapman. Agar ular kelishuvni xohlamasalar, biz u yerdan ketamiz. AQSHning Ukrainaga bundan keyin qo‘llab-quvvatlashi, uning tinchlik muzokaralariga qanchalik tayyorligiga bog‘liq bo‘ladi", — dedi Tramp.
Zelenskiy muzokaralar stoliga o‘tirishga tayyor
Tramp 3 mart kuni Ukrainaga harbiy yordamni to‘xtatgan edi. Bu qarordan so‘ng Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy muzokaralarga tayyorligini ma’lum qildi.
4 mart kuni Tramp kongressda chiqish qilib, Zelenskiydan “muhim maktub” olganini va unda Ukraina "barqaror tinchlikni ta’minlash uchun imkon qadar tezroq muzokaralar stoliga o‘tirishga tayyor" ekanini yozganini aytdi.
Shuningdek, Tramp Rossiya tomonidan ham tinchlik muzokaralari bo‘yicha "kuchli signallar" olganini ta’kidladi.
Donald Trampning pozitsiyasiga ko‘ra, Ukraina mojaroni hal qilish uchun jiddiy muzokaralarga kirishmasa, AQSH Kiyevga harbiy yordamni butkul to‘xtatishi mumkin. Bundan tashqari, u Rossiya va Ukraina o‘rtasida urushni tugatishning real imkoniyati borligini aytdi. Endi barcha e’tibor Kiyev va Moskva tomonidan bildiriladigan rasmiy pozitsiyaga qaratilgan.

Трамп сказал, от чего зависит его дальнейшая поддержка Украины
Президент США Дональд Трамп отметил, что взаимодействие с Украиной становится все более сложным. 7 марта он высказал свою позицию по этому вопросу на встрече с журналистами.
"Взаимодействие с Украиной сложнее, чем с Россией"
В отчете Трампа, посвященном экономике США, журналисты спросили его, верит ли он в приверженность президента России Владимира Путина миру. В ответ он сказал:
"Я верю в намерение Путина достичь мира. У нас с Россией все хорошо. Взаимодействие с Украиной же сложнее, чем с Россией", — сказал Трамп.
По его мнению, и Москва, и Киев заинтересованы в завершении войны, однако основной проблемой в этом процессе является желание или нежелание украинского правительства достигать соглашения.
Помощь США зависит от переговоров
Трамп заявил, что если Киев не готов к мирным переговорам, США могут прекратить любую помощь Украине:
"Я не вижу желания со стороны Украины прекратить конфликт. Если они не хотят соглашения, мы уйдем. Поддержка США Украины в будущем будет зависеть от того, насколько они готовы к мирным переговорам", — сказал Трамп.
Зеленский готов сесть за стол переговоров
Трамп 3 марта приостановил военную помощь Украине. После этого президент Украины Владимир Зеленский заявил о своей готовности к переговорам.
4 марта Трамп, выступая в Конгрессе, сказал, что получил от Зеленского "важное письмо", в котором говорилось, что Украина "готова как можно скорее сесть за стол переговоров для обеспечения стабильного мира".
Также Трамп отметил, что получил "сильные сигналы" о мирных переговорах и от России.
По мнению Дональда Трампа, если Украина не вступит в серьезные переговоры для разрешения конфликта, США могут полностью прекратить военную помощь Киеву. Кроме того, он сказал, что существует реальная возможность завершения войны между Россией и Украиной. Теперь все внимание сосредоточено на официальной позиции, которую будут занимать Киев и Москва.