Ilon Mask: "Starlink'ni o‘chirib qo‘ysam, Ukraina fronti inqirozga yuz tutadi"
Amerikalik milliarder Ilon Mask, Starlink tizimini Ukraina armiyasining asosiy tayanchi deb atadi va agar bu tizimga kirish yopilsa, Ukraina qurolli kuchlarining butun front chizig‘i inqirozga yuz tutadi, deya ta’kidladi.
Mask ijtimoiy tarmoq orqali o‘z fikrlarini bildirgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Starlink Ukraina armiyasining front xatidagi aloqa vositasi bo‘lib, uni o‘chirish ularning harbiy harakatlariga katta ta’sir ko‘rsatadi. Mask shunday deb yozdi: “Mening Starlink tizimim Ukraina armiyasining tayanchidir. Agar men uni o‘chirib qo‘ysam, ularning butun front chizig‘i inqirozga yuz tutadi.”
Mask o‘z fikrlarida Ukrainadagi uzoq davom etayotgan qon to‘kilishiga ham ishora qildi. U, shuningdek, Ukraina uchun davom etayotgan urushning baribir mag‘lubiyat bilan tugaydiganini aytib, uning juda achinarli ekanini ta’kidladi: "Men bir necha yillardan buyon davom etayotgan qon to‘kish va Ukraina uchun baribir mag‘lubiyat bilan tugaydigan bu urushdan nafratlanaman. Haqiqatan ham qayg‘uradigan, o‘ylaydigan va tushunadigan odam bu qirg‘inni to‘xtatishni istaydi."
Ukraina harbiy bo‘linmalari, jangovar zonalarda aloqa qilish uchun asosan Starlink tizimiga tayangani ma’lum. Bu tizim Ukraina armiyasining harbiy operatsiyalarida muhim rol o‘ynagan.
Shuningdek, 22 fevral kuni Reuters agentligi, manbalarga tayanib, AQSHning Ukrainaga Starlink'ka kirishni cheklash imkoniyatini ko‘rib chiqayotgani haqida xabar bergan edi. Bu xabarni Ilon Mask yolg‘on deb atagan va o‘z pozitsiyasini qayta ta’kidladi.
Qolaversa, Ukraina Mudofaa vazirligi rahbari Rustem Umerov esa mamlakatda Starlink'ka alternativa mavjudligini aytgan.
Ushbu holat Ukrainaning harbiy harakatlariga va uning strategik tanlovlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Maskning fikrlari, shuningdek, o‘zaro aloqa va global geosiyosatga ham katta e’tibor qaratilishiga sabab bo‘ladi.
Eron mudofaa vazirligi mamlakat janubidagi Bushehr shahri ustidan AQShga tegishli uchuvchisiz uchish apparatini o'zining havo mudofaa tizimlari yordamida yo'q qilganini e'lon qildi.
Eron atrofida yuzaga kelgan keskin siyosiy va harbiy vaziyat mintaqadagi gaz ta'minotiga jiddiy zarba berdi va bu oqibatda Hindistonda ham noma'lum holat boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Yaqin Sharqdagi qurolli to'qnashuvlar nafaqat mintaqaviy siyosiy xaritada, balki jang maydonidagi harbiylarning ruhiy holatida ham katta o'zgarishlarga sabab bo'lmoqda. Bu haqda

Илон Маск: "Если я отключу Starlink, фронт Украины столкнется с кризисом"
Американский миллиардер Илон Маск назвал систему Starlink основой украинской армии и подчеркнул, что если доступ к этой системе будет закрыт, весь фронт украинских вооруженных сил столкнется с кризисом.
Маск высказал свои мысли через социальную сеть. По его словам, Starlink является средством связи на фронте украинской армии, и его отключение окажет значительное влияние на их военные действия. Маск написал: “Моя система Starlink является опорой украинской армии. Если я отключу ее, весь их фронт столкнется с кризисом.”
Маск также указал на продолжающееся кровопролитие в Украине. Он отметил, что продолжающаяся война все равно закончится поражением для Украины, и это очень печально: "Я ненавижу это кровопролитие, которое продолжается уже несколько лет, и эту войну, которая все равно закончится поражением для Украины. Человек, который действительно переживает, думает и понимает, хочет остановить эту бойню."
Известно, что украинские военные подразделения в основном полагаются на систему Starlink для связи в боевых зонах. Эта система сыграла важную роль в военных операциях украинской армии.
Кроме того, 22 февраля агентство Reuters, ссылаясь на источники, сообщило, что США рассматривают возможность ограничения доступа к Starlink для Украины. Илон Маск назвал эту информацию ложной и вновь подтвердил свою позицию.
Кроме того, министр обороны Украины Рустем Умеров заявил, что в стране есть альтернатива Starlink.
Эта ситуация может серьезно повлиять на военные действия Украины и ее стратегические выборы. Мысли Маска также привлекут большое внимание к вопросам связи и глобальной геополитики.
Иран сбил современный американский дрон MQ-9 Reaper
Министерство обороны Ирана объявило, что с помощью своих систем ПВО сбило беспилотный летательный аппарат США над городом Бушер на юге страны. Об этом сообщает Zamin.uz. Сбитая техника — это самый
Мир Сегодня, 01:49
Иранский кризис повысил спрос на коровий навоз в Индии
Острая политическая и военная обстановка вокруг Ирана нанесла серьезный удар по газоснабжению в регионе, что привело к возникновению неопределенной ситуации и в Индии. Об этом сообщает Zamin.uz. На
Мир Сегодня, 01:36
Американские солдаты недовольны иранской кампанией и впадают в уныние
Вооружённые столкновения на Ближнем Востоке вызывают значительные изменения не только на региональной политической карте, но и в психологическом состоянии военных на поле боя. Об этом сообщает