9 mart kuni, Rossiya harbiylari Kursk viloyatidagi Sudja shahriga qarshilangan yangi bir hujumni amalga oshirdi. Ushbu xurujda, rossiyalik harbiylar «Urengoy – Pomari – Ujgorod» gaz quvuri orqali harakatlanib, Ukraina chegarasini kesib o‘tdi. Gaz quvuri, Rossiya 2025 yilning 1 yanvariga qadar Ukraina orqali Yevropaga gaz yetkazib berish uchun foydalangan muhim yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Gaz quvuridan tahlikali tarzda foydalangan Rossiya harbiylari 100 kishi atrofida bo‘lgan bo‘linmani faol harakatga olib chiqishgan, bu bir hafta davomida diametri 1,4 metr bo‘lgan yer osti quvuri orqali 16 kilometr masofani bosib o‘tishga olib kelgan. Xarbiylar, eng avvalo, quvurda emaklab yurishgan va keyinchalik tashqariga chiqish uchun kutishgan.
Amaliyotga shuningdek, «Veteranlar» xususiy harbiy kompaniyasi, «Axmat» maxsus topshiriqli bo‘linmasi va Rossiya qurolli kuchlarining 30-motoo‘qchi polki kirishgan. Mazkur amaliyot eng yaxshi tayyorgarlikda o‘tkazilmagani, hatto yotib yurgan harbiylarga suv va oziq-ovqat yetmagani, ventilyatsiya muammolari yuzaga kelgani aytiladi. Natijada, bir necha jangchi metan gazi bilan zaharlanib, halok bo‘lgan. Videolar orqali bu hujum natijalari ommaga tarqalgan.
Ukraina qurolli kuchlari esa, bu xurujni kutilgan holat deb atadi. Ukraina bosh shtabiga ko‘ra, desant-shturm qo‘shinlarining aerorazvedka bo‘linmalari rossiyalik harbiylarning harakatini o‘z vaqtida aniqlab, ularga raketa va artilleriya zarbalari bilan javob bergan. Sudja shahrining ikki kilometr shimoli-sharqidagi quvur temiryo‘l bilan kesishgan nuqtada Rossiya bo‘linmalariga kuchli zarba berilgan.
Shu bilan birga, Rossiya hukumati va ta’siridagi manbalar, Sudjaga bir necha yo‘nalishda hujumlarni davom ettirgani va Cherkasskoye Porechnoye, Kositsa, Martinovka va Malaya Loknyada faol harakatlar kuzatilganini xabar qilishmoqda. Rossiya armiyasi shuningdek, Sudjadan 10 kilometr masofadagi Lebedevka qishlog‘ini ham egallashga muvaffaq bo‘lgan.
Mazkur hujumlarning natijalari va ularning rivojlanishi haqidagi rasmiy izohlar hali tarqatilmagan. Ammo, Ukraina qurolli kuchlari Rossiyaning shu xurujdagi yo‘qotishlari haqida ma’lumotlar e’lon qilishgan va ularning juda katta ekanini ta’kidlashgan.
Rossiyaning bu yer osti quvur orqali o‘tkazgan xuruji va Sudjadagi harbiy harakatlar hali tergov va tahlillarga sabab bo‘lib, yanada kengroq ta’sirlarga olib kelishi mumkin.

Российские военные атаковали Суджу через газопровод
9 марта российские военные осуществили новую атаку на город Суджа в Курской области. В этой атаке российские военные пересекли границу Украины, двигаясь через газопровод «Уренгой – Помары – Ужгород». Газопровод является одним из важных направлений, по которому Россия использовала поставки газа в Европу через Украину до 1 января 2025 года.
Российские военные, опасно использовавшие газопровод, активировали подразделение численностью около 100 человек, что привело к преодолению расстояния в 16 километров через подземный трубопровод диаметром 1,4 метра в течение недели. Военные сначала ползли по трубопроводу, а затем ждали, чтобы выйти наружу.
В операции также участвовали частная военная компания «Ветераны», спецподразделение «Ахмат» и 30-й мотострелковый полк вооруженных сил России. Сообщается, что операция проводилась не наилучшим образом, даже лежащим военным не хватало воды и пищи, возникли проблемы с вентиляцией. В результате несколько бойцов отравились метаном и погибли. Результаты этой атаки были распространены в общественности через видео.
Вооруженные силы Украины назвали эту атаку ожидаемым событием. По данным Генштаба Украины, аэророзведывательные подразделения десантно-штурмовых войск своевременно обнаружили действия российских военных и ответили им ракетными и артиллерийскими ударами. В точке пересечения трубопровода с железной дорогой, расположенной в двух километрах к северо-востоку от Суджи, был нанесен сильный удар по российским подразделениям.
В то же время российское правительство и источники под его влиянием сообщают о продолжении атак на Суджу в нескольких направлениях, а также о наблюдаемых активных действиях в Черкасском Поречном, Косице, Мартиновке и Малой Локне. Российская армия также смогла захватить село Лебедевка, расположенное в 10 километрах от Суджи.
Официальные комментарии о результатах этих атак и их развитии пока не были распространены. Однако вооруженные силы Украины опубликовали информацию о потерях России в этой атаке, подчеркивая, что они очень значительны.
Атака России через этот подземный трубопровод и военные действия в Судже могут стать причиной дальнейших расследований и анализов, что может привести к более широким последствиям.