Oq uy yaqinida otishma sodir bo‘ldi
9 martga o‘tar kechasi, Vashingtonda, Oq uy yaqinida qurollangan erkakka AQSH Maxfiy xizmati xodimlari tomonidan o‘t ochilishi holati sodir bo‘ldi. Bu haqda idora matbuot kotibi Entoni Gulelmi o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasi orqali xabar berdi.
NBC News ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa shu kecha sodir bo‘lgan. Mahalliy politsiya, Indianadan poytaxtga harakatlanayotgan "suitsidga moyil odam"ga e’tibor qaratgan. Maxfiy xizmat agentlari, shubhali shaxsning piyoda harakatlanib borganini payqagan va keyinchalik uning avtomobili ham topilgan. Qurollangan erkakning yoniga borgan kuni, u o‘z uqotar qurolini chiqargan va shundan so‘ng o‘rtada otishma boshlangan.
Gumonlanuvchi shifoxonaga yotqizilgan, ammo uning ahvoli haqida hali aniq ma’lumotlar berilmagan. Maxfiy xizmat xodimlari orasida jarohat olganlar yo‘q. Hozirda huquq-tartibot organlari sodir bo‘lgan voqea bo‘yicha tergov olib bormoqda.
Shuningdek, o‘tgan kuzda, AQSH Maxfiy xizmati agentlari Donald Trampning golf klubi yaqinidagi butalar orasida avtomat ko‘rib qolganida, shu yerda o‘t ochishgan. Gumonlanuvchi qochib ketgan, ammo u ko‘p o‘tmay qo‘shni okrugda qo‘lga olingan. Shu paytda, butalar orasida «AK-74» tipidagi avtomat, optik mo‘ljalga olish qurilmasi, ikkita ryukzak va GoPro videokamerasi topilgan.
Hozirda tergov jarayoni davom etmoqda, va Oq uy yaqinida sodir bo‘lgan bu voqeaga aloqador xaqiqiy sabablar, ularning haqiqiy maqsadi va kelgusidagi xavfsizlik choralari haqida aniq ma’lumotlar ishlab chiqilishi kutilmoqda.
Dunyo e’tibori yana bir bor yadroviy xavf va global siyosiy o‘yinlar markaziga qaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Amerika Qo‘shma Shtatlari va Rossiya yetakchilari o‘rtasidagi telefon

Вблизи Белого дома произошла стрельба
Ночью 9 марта в Вашингтоне, вблизи Белого дома, произошел случай, когда сотрудники Секретной службы США открыли огонь по вооруженному мужчине. Об этом сообщил пресс-секретарь ведомства Энтони Гулельми на своей странице в социальных сетях.
Согласно данным NBC News, инцидент произошел той же ночью. Местная полиция обратила внимание на «человека, склонного к самоубийству», который двигался из Индианы в столицу. Агенты Секретной службы заметили, что подозрительный человек передвигался пешком, и впоследствии его автомобиль также был найден. В тот день, когда он подошел к вооруженному мужчине, тот достал свое огнестрельное оружие, после чего началась стрельба.
Подозреваемый был госпитализирован, однако о его состоянии пока нет точной информации. Среди сотрудников Секретной службы нет раненых. В настоящее время правоохранительные органы проводят расследование по факту произошедшего.
Также, прошлой осенью, когда агенты Секретной службы США заметили автомат в кустах рядом с гольф-клубом Дональда Трампа, они открыли огонь. Подозреваемый скрылся, но вскоре был задержан в соседнем округе. В это время в кустах был найден автомат типа «АК-74», оптический прицел, два рюкзака и видеокамера GoPro.
В настоящее время расследование продолжается, и ожидается, что будут разработаны точные причины произошедшего инцидента вблизи Белого дома, их истинные цели и будущие меры безопасности.
Мировое внимание вновь сосредоточилось на ядерной угрозе и глобальной политической игре. Об этом сообщает Zamin.uz. Ожидалось, что телефонный разговор между лидерами США и России смягчит