Ukraina Qrim ko‘prigini yakson qilish uchun yangi operatsiya tayyorlamoqda
Ukraina Qurolli kuchlari (UQK) Harbiy-dengiz kuchlari qo‘mondoni vitse-admiral Aleksey Neijpapaning ma’lum qilishicha, ukrainalik harbiylar Qrim ko‘prigini butunlay yakson qilish imkonini beradigan yangi operatsiyani tayyorlamoqda. Bu haqda u The Observer nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Oldingi hujumlar va ularning ta’siri
Qrim ko‘prigi avval ikki marta Ukraina tomonidan hujumga uchragan. Birinchi hujum 2022 yil 8 oktyabrda amalga oshirilgan bo‘lib, bu Vladimir Putinning 70 yillik yubileyidan bir kun keyin sodir bo‘lgan edi. Hujum natijasida yuk mashinasi portlatilgan va ikkita avtomobil yo‘li qulab tushgan, shuningdek, temiryo‘l qismida yong‘in yuz bergan. Rossiya tomoni yetkazilgan zararni 7 milliard rubldan ziyodga baholagan va ta’mirlash ishlari 8 oy davom etgan.
Ikkinchi hujum 2023 yil 17 iyulda ekipajsiz dengiz katerlari orqali amalga oshirilgan. Bu safar ko‘prikning avtomobil yo‘li yana shikastlangan. Ukraina Xavfsizlik xizmati rahbari Vasiliy Malyuk ushbu hujumlarni shaxsan o‘zi rejalashtirganini tan olgan. Uning ta’kidlashicha, birinchi hujumda portlovchi moddalar yuk mashinasida maxsus yashirilgan bo‘lsa, ikkinchi hujumda 850 kilogramm portlovchi modda tashishga qodir Sea Baby kamikadze dronlari ishlatilgan.
Ukraina yangi hujumga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Neijpapaning ta’kidlashicha, avvalgi hujumlar orqali Qrim ko‘prigiga jiddiy zarar yetkazilgan va bu Rossiya armiyasi uchun logistika muammolarini keltirib chiqargan. Rossiyalik harbiylar og‘ir yuk vagonlarini ko‘prik orqali olib o‘ta olmayapti. Ukraina bu safar ko‘prikni mutlaqo vayron qilishni rejalashtirmoqda.
Ukraina harbiylari yangi hujumning aniq tafsilotlarini oshkor qilmayapti, biroq Rossiya tomoni operatsiya ustida ish olib borilayotganidan xabardor ekanini tushunib turibdi. Malyukning ta’kidlashicha, Qrim ko‘prigi Ukrainaning janubiy hududlarini Rossiya bilan bog‘lab turuvchi strategik ahamiyatga ega obyekt bo‘lib, uni yakson qilish orqali Ukraina o‘z hududlarini ozod qilish yo‘lida muhim qadam qo‘yadi.
Qrim ko‘prigi – Rossiya uchun muhim transport yo‘li
Qrim ko‘prigi 2014 yilda Qrim anneksiyasidan so‘ng qurilishga kirishilgan strategik obyekt hisoblanadi. 19 kilometr uzunlikdagi bu ko‘prik Rossiya bilan Qrimni bog‘lab, yarimorolga harbiy texnikalar, askarlar va oziq-ovqat yetkazib berishda muhim rol o‘ynaydi. Ko‘prik 2016 yilda qurila boshlangan va 2018 yilda rasman foydalanishga topshirilgan.
Ukraina ushbu ko‘prikni yo‘q qilish orqali Rossiyaning janubiy frontiga logistik zarba berishni ko‘zlamoqda. Ukraina rahbariyati, jumladan, prezident Volodimir Zelenskiy ham bu maqsad haqida bir necha bor ta’kidlagan.
Yangi hujum Rossiyaga qanday ta’sir ko‘rsatadi?
Agar Ukraina Qrim ko‘prigiga muvaffaqiyatli hujum qilsa, bu Rossiya armiyasining ta’minot tizimiga jiddiy ziyon yetkazishi mumkin. Bundan tashqari, yarimoroldagi rossiyalik harbiylarning harakatlanish imkoniyatlari cheklanadi. Bu esa Ukraina Qurolli kuchlariga Xerson va Zaporoje yo‘nalishlaridagi operatsiyalarini samarali olib borish imkonini beradi.
Hozircha Rossiya rasmiylari Ukraina tomonidan rejalashtirilayotgan yangi hujum haqida rasmiy bayonot bermagan, ammo Moskva Qrim ko‘prigiga bo‘lgan tahdidni jiddiy qabul qilmoqda. Bu esa kelgusida hududdagi harbiy harakatlarning yanada kuchayishiga sabab bo‘lishi mumkin.

Украина готовит новую операцию по уничтожению Крымского моста
Командующий Военно-морскими силами Украины вице-адмирал Алексей Нейпапан сообщил, что украинские военные готовят новую операцию, которая позволит полностью уничтожить Крымский мост. Об этом он заявил в интервью изданию The Observer.
Предыдущие атаки и их последствия
Крымский мост ранее подвергался атакам Украины дважды. Первая атака была осуществлена 8 октября 2022 года, за день до 70-летия Владимира Путина. В результате атаки был взорван грузовик, обрушились два автомобильных проезда, а также произошел пожар на железнодорожной части. Россия оценила ущерб в более чем 7 миллиардов рублей, а работы по ремонту заняли 8 месяцев.
Вторая атака была осуществлена 17 июля 2023 года с помощью беспилотных морских катеров. На этот раз был снова поврежден автомобильный проезд моста. Глава Службы безопасности Украины Василий Малюк признал, что он лично планировал эти атаки. По его словам, в первой атаке взрывчатые вещества были специально скрыты в грузовике, а во второй атаке использовались дроны-камикадзе Sea Baby, способные перевозить 850 килограммов взрывчатых веществ.
Украина готовится к новой атаке
Нейпапан отметил, что предыдущие атаки нанесли серьезный ущерб Крымскому мосту, что вызвало логистические проблемы для российской армии. Российские военные не могут перевозить тяжелые грузовые вагоны через мост. Украина на этот раз планирует полностью разрушить мост.
Украинские военные не раскрывают точные детали новой атаки, однако Россия понимает, что операция находится в разработке. По словам Малюка, Крымский мост является стратегически важным объектом, связывающим южные территории Украины с Россией, и его уничтожение станет важным шагом на пути к освобождению украинских территорий.
Крымский мост – важный транспортный путь для России
Крымский мост считается стратегическим объектом, строительство которого началось после аннексии Крыма в 2014 году. Этот мост длиной 19 километров связывает Крым с Россией и играет важную роль в доставке военной техники, солдат и продовольствия на полуостров. Строительство моста началось в 2016 году, а в 2018 году он был официально введен в эксплуатацию.
Украина намерена нанести логистический удар по южному фронту России, уничтожив этот мост. Руководство Украины, включая президента Владимира Зеленского, неоднократно подчеркивало эту цель.
Как новая атака повлияет на Россию?
Если Украина успешно атакует Крымский мост, это может нанести серьезный ущерб системе снабжения российской армии. Кроме того, возможности передвижения российских военных на полуострове будут ограничены. Это даст Вооруженным силам Украины возможность эффективно проводить операции в направлениях Херсона и Запорожья.
Пока российские официальные лица не сделали официального заявления о новой атаке, планируемой Украиной, однако Москва серьезно воспринимает угрозу для Крымского моста. Это может привести к дальнейшему усилению военных действий в регионе.