Tekshiruv va maxfiy xulosalar
Germaniya federal razvedka xizmatiga ushbu tekshiruvni o‘tkazish kansler Angela Merkel hukumati tomonidan topshirilgan. Ammo olingan ma’lumotlar maxfiylashtirilgan va ommaga e’lon qilinmagan.
BND tahlili ochiq manbalar va Saaremaa nomli razvedka operatsiyasi doirasida to‘plangan materiallarga asoslangan. Tekshiruvlar davomida Xitoy tadqiqot institutlarining, jumladan Uxan virusologiya institutining ilmiy ma’lumotlari o‘rganilgan.
Laboratoriyadagi xato va xavfli tajribalar
BND hisobotlariga ko‘ra, Uxanda nafaqat tabiiy viruslarni sun’iy ravishda o‘zgartirish bo‘yicha xavfli tajribalar o‘tkazilgan, balki laboratoriyada xavfsizlik qoidalarining jiddiy buzilishlari kuzatilgan. Shuningdek, tajribalar virusning inson organizmiga ta’sirini o‘rganish maqsadida olib borilgan bo‘lishi mumkin.
Federal razvedka rahbariyati va Merkel xabardor bo‘lgan
Germaniya hukumati rahbari Angela Merkel davrida BND rahbari Bruno Kal federal kansler idorasini ushbu tekshiruvlar haqida shaxsan xabardor qilgan. Gazetalar yozishicha, ushbu ma’lumotlar asosida virusning laboratoriyadan sizib chiqish ehtimoli 80-95% deb baholangan.
Ma’lumotlar nega maxfiylashtirildi?
BND va Germaniya hukumati ushbu ma’lumotlarni ommaga oshkor etmaslikka qaror qilgan. Bu qarorga kelinish sabablari ochiqlanmagan, biroq bu Germaniya-Xitoy diplomatik munosabatlari va xalqaro siyosiy ta’sirni hisobga olgan holda qabul qilingan bo‘lishi mumkin.
Germaniya razvedkasiga ko‘ra, COVID-19 pandemiyasi Uxandagi laboratoriyadan virusning sizib chiqishi orqali tarqalgan bo‘lishi mumkin. Ammo hukumat ushbu ma’lumotni rasmiy ravishda e’lon qilmagan va ushbu xulosalarni maxfiy saqlashga qaror qilgan. Bu esa pandemiyaning kelib chiqishi bo‘yicha xalqaro bahs va tortishuvlarni yanada kuchaytirishi mumkin.
Amerika Qo'shma Shtatlari Davlat kotibi Marko Rubio Eronga qarshi rejalashtirilgan harbiy operatsiyalarning asosiy maqsadlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning
Dunyo Bugun, 22:33
Amerika Qo'shma Shtatlarining sobiq milliy xavfsizlik bo'yicha maslahatchisi Jon Bolton hozirgi kunda Oq uy va Isroil bosh vazirligini bog'lovchi munosabatlar haqida o'zining

Россия и Мали впервые встретятся в товарищеском матче
Германская внешняя разведка BND сделала вывод, что пандемия COVID-19 возникла в 2020 году из-за утечки вируса из лаборатории в китайском городе Ухань. Об этом сообщили газеты Süddeutsche Zeitung и Zeit 12 марта.
Проверка и секретные выводы
Эту проверку провела Федеральная разведывательная служба Германии по поручению правительства канцлера Ангелы Меркель. Однако полученные данные были засекречены и не были обнародованы.
Анализ BND основан на открытых источниках и материалах, собранных в рамках разведывательной операции под названием Сааремаа. В ходе проверок были изучены научные данные китайских исследовательских институтов, включая Институт вирусологии Уханя.
Ошибки в лаборатории и опасные эксперименты
Согласно отчетам BND, в Ухане проводились не только опасные эксперименты по искусственному изменению природных вирусов, но и серьезные нарушения правил безопасности в лаборатории. Также эксперименты могли проводиться с целью изучения воздействия вируса на человеческий организм.
Руководство федеральной разведки и Меркель были в курсе
Во время правления канцлера Германии Ангелы Меркель глава BND Бруно Кал лично проинформировал канцлерский офис о проведении этих проверок. Газеты сообщают, что на основе этих данных вероятность утечки вируса из лаборатории была оценена в 80-95%.
Почему данные были засекречены?
BND и правительство Германии решили не раскрывать эти данные общественности. Причины этого решения не были озвучены, однако оно могло быть принято с учетом германо-китайских дипломатических отношений и международного политического влияния.
По данным германской разведки, пандемия COVID-19 могла распространиться через утечку вируса из лаборатории в Ухане. Однако правительство официально не обнародовало эту информацию и решило сохранить эти выводы в секрете. Это может еще больше усилить международные споры и дебаты о происхождении пандемии.
Мир Вчера, 15:33
В туристическом парке провинции Чиангмай в Таиланде из-за чумы кошек погибло 72 тигра. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщает издание *The Independent*. Событие произошло на севере страны. По
Мир Вчера, 15:18
Тело девятого лыжника, пропавшего без вести в результате лавины на горе Касл-Пик в Калифорнии, было найдено. Об этом сообщает Zamin.uz. В результате происшествия под снегом оказались всего 15