Putin AQSH va Ukrainaning 30 kunlik otashkesim taklifiga rozi bo‘ldi
Bir necha kun avval Arabistonda AQSH va Ukraina delegatsiyasi uchrashib, Kiyev 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga rozi bo‘lgani aytilgandi. O‘shanda AQSH davlat kotibi Marko Rubio «endi to‘p Rossiya tomonida» ekanini aytgandi. Bugun Kremlda bu taklifga rad javobini berishdi. Biroq kechga borib Aleksandr Lukashenko bilan matbuot anjumanida qatnashgan Putin bu taklifga rozi bo‘ldi.
Trampning maxsus vakili Moskvaga keldi
AQSH prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoff Moskvaga bordi. Oldinroq uning samolyoti Dohadan Moskvaga uchgani xabar qilingandi. Trampning vakili Qatarda HAMAS va Isroil o‘rtasidagi muzokaralarda ham ishtirok etgan. Moskvada Uitkoff Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashishi kutilmoqda.
Nyu-yorklik quruvchi, milliarder Uitkoff Trampning Yaqin Sharq masalalari bo‘yicha maxsus vakili hisoblanadi. AQSH prezidentining Rossiya va Ukraina masalalari bo‘yicha butun boshli maxsus vakili ham bor edi, biroq Moskvaga Kit Kellog emas, Stiv Uitkoff keldi. Oldinroq OAVda Kit Kellog urush bo‘yicha muzokaralardan chetlashtirilgani haqida xabar chiqqandi.
Kreml 30 kunlik sulhga qarshi
Rossiya prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maslahatchisi, amalda mamlakatning tashqi siyosat bo‘yicha asosiy odami hisoblangan Yurish Ushakov Kreml vaqtincha sulhni qabul qilmasligini aytdi.
«Bu ukrainalik harbiylar uchun nafas rostlash uchun imkon berishdan boshqa narsa emas. Bizning maqsadimiz qisqa muddatli emas, uzoq tinchlikka erishish. O‘zini tinchlikka intilayotgandek ko‘rsatish kerak emas», degan Uitkoff Olga Skabeyevaga bergan qisqa intervyusida.
«Rossiya 1» telekanali boshlovchisi Putinning maslahatchisidan bu gapingizni Kreml kelishuvni rad etdi deb talqin qilsak bo‘ladimi, deb so‘radi. Ushakov esa yo‘q, bu borada prezidenti Putin bugun matbuot anjumanida alohida chiqish qiladi, dedi.
Putinning maslahatchisi bu Kremlning pozitsiyasi emas deb aytmoqda, lekin tabiiyki u Putinning ruxsatisiz bunday gapni aytolmaydi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy dunyo Rossiyadan sulh bo‘yicha hamon javob olmagani, bu esa Moskva urushni tugatishni istamasligidan dalolatligini aytdi.
Darvoqe, bugun Moskvada Putin Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan uchrashdi. Rossiya prezidenti muhim qaror qabul qilish oldidan do‘sti Lukashenko bilan maslahatlashishni yaxshi ko‘radi. Uchrashuv yakunlangach matbuot anjumanida qatnashgan Putin 30 kunlik otashkesimga roziligi, lekin uning shartlarini kelishib olish kerakligini aytdi.

Путин согласился на предложение США и Украины о 30-дневном перемирии
Несколько дней назад в Аравии делегация США и Украины встретилась, и было сказано, что Киев согласен на режим прекращения огня на 30 дней. Тогда госсекретарь США Марко Рубио заявил, что «мяч теперь на стороне России». Сегодня в Кремле дали отрицательный ответ на это предложение. Однако к вечеру Путин, участвовавший в пресс-конференции с Александром Лукашенко, согласился на это предложение.
Специальный представитель Трампа прибыл в Москву
Специальный представитель президента США Стивен Уиткофф прибыл в Москву. Ранее сообщалось, что его самолет вылетел из Дохи в Москву. Представитель Трампа также участвовал в переговорах между ХАМАС и Израилем в Катаре. В Москве ожидается встреча Уиткоффа с президентом России Владимиром Путиным.
Нью-йоркский строитель, миллиардер Уиткофф является специальным представителем Трампа по вопросам Ближнего Востока. У президента США также был полноценный специальный представитель по вопросам России и Украины, однако в Москву прибыл не Кит Келлог, а Стив Уиткофф. Ранее в СМИ сообщалось, что Кит Келлог был отстранен от переговоров по войне.
Кремль против 30-дневного перемирия
Советник президента России по внешней политике, фактически главный человек в области внешней политики страны Юрий Ушаков заявил, что Кремль временно не примет перемирие.
«Это не что иное, как возможность для украинских военных перевести дыхание. Наша цель не краткосрочная, а долгосрочный мир. Не нужно делать вид, что стремишься к миру», - сказал Уиткофф в коротком интервью Ольге Скабеевой.
Ведущий телеканала «Россия 1» спросил у советника Путина, можно ли интерпретировать это как отказ Кремля от соглашения. Ушаков ответил, что нет, по этому поводу президент Путин сегодня сделает отдельное заявление на пресс-конференции.
Советник Путина говорит, что это не позиция Кремля, но, естественно, он не может сказать такое без разрешения Путина.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что мир еще не получил ответа от России, что свидетельствует о том, что Москва не хочет прекращать войну.
Кстати, сегодня в Москве Путин встретился с президентом Беларуси Александром Лукашенко. Президент России любит консультироваться с другом Лукашенко перед принятием важных решений. По окончании встречи на пресс-конференции Путин заявил о своем согласии на 30-дневное прекращение огня, но отметил, что необходимо согласовать его условия.